Microsoft ve Oracle’dan bulut işbirliği

Microsoft ve Oracle, yeni bir iş ortaklığına imza attı. Anlaşmaya göre Oracle yazılımları Windows Server Hyper-V ve Windows Azure platformlarında kullanılabilecek.

Bundan yıllar önce Microsoft ve Oracle’ın birlikte çalışacağını söyleseniz inanmamız mümkün değildi. Fakat bildiğiniz gibi iki teknoloji devi bir bulut sistem kurulumu için bir araya geldiler. Görünüşe göre Larry Ellison eski bir Arap söyleyişi olan “Düşmanımın düşmanı, dostumdur” mottosunu benimsemiş ve bu ortaklık için kolları sıvamış.

Microsoft ile Oracle arasında gerçekleştirilen bu ortaklığın detaylarından bahsetmek gerekirse. Açıkcası ikilinin bir araya gelip güçlerini birleştirdiğini biliyoruz. Microsoft’un kuracağı yeni bulut veri sistemi için bir yazılıma ihtiyacı olduğu da ortada. Haliyle Oracle’da bu ortaklığa tam da bu noktadan giriş yapıyor. Yani Microsoft’un bulut servisine yazılım sağlamak. Microsoft’un bu yeni bulut sistemi Azure olarak adlandırılıyor ve Java, Oracle Database, Oracle WebLogic Server ve hatta Windows Azure ya da Windws Server Hyper-V üzerinde çalışan bir Oracle Linux’a kadar destek sunacağı biliniyor.

Ortaklığa göre Oracle, Windows Azure üzerinde çalışacak olan kendi uygulamalarının sertifikalarını sağlayacak, uygulamaları geliştirecek ve teknik destek sunacak. Açıkcası bu durumun Oracle açısından bir hayli dramatik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Firmanın kurucusu ve şimdilerde CEO’su olarak görev yapan Larry Ellison, bundan yıllar önce Microsoft’u yok etmek adına tek başına çıktığı bir yolculuğun ardından ezeli rakibiyle ortak iş yapmak durumunda kalıyor. Fakat zaten Ellison’ın denediği Microsoft’u yok etme planları konusunda Oracle hiçbir zaman istenen noktaya gelememiş ve bu yüzden Ellison’ın planları başka bir bahara kalmıştı. Microsoft’un günümüzdeki hali de ortada açıkcası.

Peki bu ortaklık neden kuruldu? Neden şimdi? Aslına bakarsanız iki taraf için de oldukça mantıklı görünen bir anlaşma oldu. Yapılan anlaşma Microsoft ve Oracle için “Win-Win” yani “iki tarafın da kazandığı” bir anlaşma olarak nitelendiriliyor. İki firma da bu anlaşma sayesinde daha önemli rakipleri ile daha rahat bir şekilde savaşını sürdürebilecek gibi görünüyor.

Enderle Group’un analistlerinden Rob Enderle’ye göre Microsoft ve Oracle arasında gerçekleşen evlilik çok da şaşırılması gereken bir durum değil. Enderle, “Microsoft, Oracle ya da Sun ile çalışmak konusunda hiçbir problem barındırmıyor. Açıkcası iki firmanın da CEO’ları Microsoft’u pazarın dışına itmek için uzun süre çalıştı ama hem Microsoft hatalarından dönmeyi başardı hem de Ellison’ın bu planı gerçekleştiremeyeceğini anlaması ile birlikte iki firma ortaklık için oldukça uygun bir zeminde buluşmuş oldular.” sözleriyle özetliyor durumu.

Enderle’ye göre iki firma da elinde pişirecek daha büyük balıklar tutuyor. Azure için geliştirilecek uygulamalar konusunda Oracle zaten uzun süredir Microsoft ile dirsek temasında bulunuyordu ve çalışmalar çok uzun süre önce başlamış.

Microsoft ile Oracle arasındaki bu yeni ilişki hem bizim hem de firmaların kendileri açısından oldukça önemli görülüyor. Düşmanlığı ve rekabeti bir kenara koyacak olursak, birçok Microsoft kullanıcısının Oracle tarafından üretilen yazılımlara bel bağlamış durumda olduğunu ve Oracle’ın müşterilerinin ise çalışan bir Windows işletim sistemine ihtiyaç duyduğunu biliyoruz.

Bulut servislerinde önemli bir yer edinmeyi hedefeyen Windows Azure platformu kurulurken de Oracle ve Microsoft’un bir araya gelerek çok daha akıcı, etkileyici ve kullanışlı bir platform oluşturmaları, özellikle bir kullanıcılar açısından da bir hayli önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu