Android telefonunuzun kaç yaşında olduğunu nasıl anlarsınız?

Android telefonunuzun hangi yılda olduğunu belirlemenin en yaygın yolu, cihazınızın ayarlar uygulaması üzerinden yapmaktır.

Android telefonunuzun hangi yılda üretildiğini bilmek çok önemli bir bilgi gibi görünmeyebilir, ancak bu dört basamaklı sayıyı çeşitli şekillerde kullanmak mümkün. Belki telefonunuzun garantisi devam ediyor mu diye emin olmayabilirsiniz. Belki de telefonunuzu o kadar uzun süredir kullanıyorsunuz ki, servis sağlayıcınızdan bir yükseltme hakkı kazandınız. Ya da belki de telefonunuzu başka bir cihazla eşleştirmek istiyorsunuz, ancak o cihaz sadece belirli bir dönemde üretilen telefonlarla çalışıyor. Bir anda tamamen gereksiz bir bilgi parçası olan bu sayı, bir başka anda hayati bir teknolojik bilgi haline gelebilir.

Tabii ki, telefonun ne zaman üretildiğini bilmek için yükü sahibine yıkmak çok iyi bir şey değil. İnsanların günlük hayatlarında zaten yeterince sayı hatırlamaları gerekiyor, şifrelerden randevu saatlerine, banka hesaplarındaki para miktarına kadar. Bu yüzden, cep telefonu şirketleri, bu bilgiye ihtiyacınız olduğunda nasıl bulabileceğinizi gösteren çeşitli yollar geliştirdiler. Android telefonlar söz konusu olduğunda, tüm telefonlar eşit yapılmadığı için, bu bilgiyi elde etmenin farklı yolları vardır. İşte, telefonunuzun yılını nasıl bulabileceğinizin yolları:

Ayarlar üzerinden Android telefonunuzun yaşı nasıl kontrol edilir?

Android telefonunuzun hangi yılda olduğunu belirlemenin en yaygın yolu, cihazınızın ayarlar uygulaması üzerinden yapmaktır. Hangi Android sürümüne sahip olursanız olun telefonunuzda bir ayarlar uygulaması vardır.

Ayarlar Üzerinden Android Telefonunuzun Yaşı Nasıl Kontrol Edilir?
Ayarlar Üzerinden Android Telefonunuzun Yaşı Nasıl Kontrol Edilir?

Ayarlar uygulamanızı açın. Bu uygulama içinde, “Telefon Hakkında” gibi bir şey adlandırılan bir seçenek olacak, bunu seçeceksiniz. İşletim sisteminizin hangi sürümüne sahip olduğunuz, telefonun seri numarası ve telefonun hangi yılda üretildiği veya satın alındığı gibi çeşitli bilgiler göreceksiniz.

Bu, Android telefonunuzun model yılını belirlemenin yaygın bir yolu olsa da, her Android telefonda geçerli değildir. Bu ayarlar, Android’ler için bir çözüm değildir. Telefonunuzun modeline bağlı olarak, bu bilgileri ayarlarınızda bulamayabilirsiniz. Eğer öyleyse, o zaman bu tarihi bulmak için başka bir yönteme geçmeniz gerekecek.

Özel kodlar üzerinden Android telefonunuzun yaşı nasıl kontrol edilir?

Android telefonlarda, kullanıcıların belirli bilgilere erişmek veya telefonda bir işlem gerçekleştirmek için özel kodlar girebildikleri sıra dışı bir işlev vardır. Bu işlevin pek çok faydasından biri de, telefonunuzun hangi yılda olduğunu öğrenebilmenizdir.

Özel Kodlar Üzerinden Android Telefonunuzun Yaşı Nasıl Kontrol Edilir?
Özel Kodlar Üzerinden Android Telefonunuzun Yaşı Nasıl Kontrol Edilir?

Telefon görüşmesi yapacakmış gibi tuş takımını açın. Tuş takımına aşağıdaki iki koddan birini girin, ancak arama düğmesine basmanıza gerek yok:

#197328640#

##197328640##

Bunlardan biri telefonunuzun servis menüsünü açmalıdır. Burada telefonunuzun üretim bilgilerini bulmaya çalışacaksınız:

Menü > Sürüm Bilgileri > Donanım Sürümleri > Üretim Verilerini Oku

Bu yol işe yaramazsa, bunun nedeni sahip olduğunuz telefonun modeli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu