Samsung bir kez daha küresel akıllı telefon sevkiyatında lider!

Piyasa payı, Samsung’un ilk çeyrekte dünya genelinde 60.1 milyon birim sevk ettiğini ve pazarın %20.8’ini temsil ettiğini gösteriyor.

Samsung, 2023 yılında kısa bir süreliğine Apple tarafından geçilse de, 2024’ün ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatında yeniden lider konumuna yükseldi. Uluslararası Veri Şirketi (IDC) Mobil Telefon Takipçisi’nin ön verilerine göre, Samsung 2010 yılından bu yana elinde tuttuğu liderliği geri kazandı.

Piyasa payı, Samsung’un ilk çeyrekte dünya genelinde 60.1 milyon birim sevk ettiğini ve pazarın %20.8’ini temsil ettiğini gösteriyor. Apple ise 50.1 milyon birim ile pazarın %17.3’ünü elinde bulunduruyor. Her iki şirket de 2023’ün ilk çeyreğine göre düşüş yaşadı, ancak Apple’ın düşüşü (%-9.6) Samsung’unkinden (%-0.7) çok daha belirgindi.

Samsung bir kez daha küresel akıllı telefon sevkiyatında lider
Samsung bir kez daha küresel akıllı telefon sevkiyatında lider

Xiaomi, 40.8 milyon birim ile üçüncü sırada yer alırken, Transsion 28.5 milyon birim ile dördüncü sıraya yükseldi ve OPPO 25.2 milyon birim ile beşinci sırada yer aldı. IDC, bu rakamların akıllı telefon pazarının güçlendiğine işaret ettiğini belirtiyor.

Nabila Popal, IDC’nin Dünya Çapında Takip Ekibi araştırma direktörü, yaptığı açıklamada, tüketicilerin cihazlarını daha uzun süre tutacaklarını bildikleri için daha pahalı cihazları tercih ettiklerini ve bu durumun ortalama satış fiyatlarının (ASP) artmasına yol açtığını söyledi. Ayrıca, Xiaomi’nin son iki yılda yaşadığı büyük düşüşlerden güçlü bir şekilde geri döndüğünü ve Transsion’ın uluslararası pazarlarda agresif bir büyüme ile ilk 5’te sabit bir varlık haline geldiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu