Oracle ve Microsoft’tan sürpriz ortaklık

Oracle CEO’su Larry Ellison, önümüzdeki hafta yapılacak olan Oracle Database 12c etkinliğinde Microsoft dahil pek çok rakibiyle yapacağı iş ortaklığının detaylarını açıklayacaklarını duyurdu.

Yalnızca Microsoft değil, dünyanın en büyük ve en önemli SaaS şirketleri ve bulutta altyapı desteği sağlayan önemli şirketleriyle teknoloji ortaklığı yapacaklarını belirten Ellison, bu ortaklıklardan çıkacak olan yeni Oracle teknolojisinin ipuçlarını da verecek.

NetSuite ve Salesforce.com gibi SaaS satıcıları, çok uzun zamandır kendi hizmetlerini oluşturmak için Oracle’ın veritabanı kullanıyor. Microsoft ise, birçok pazarlarda Oracle’a rakip SQL Server veritabanı sunuyor. SQL Server 2014’ün bir önizlemesi ayın sonuna kadar satışa sunulacak ve tam üretim versiyonu 2014’ün başında satışa sunulacak.

Oracle, 12c’nin, veritabanı katmanında çoklu kiralama modeli sunarak modern bir bulut temeli oluşturmasını bekliyor.

Oracle’ın Başkanı Mark Hurd, Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer ve Microsoft Sunucu ve Araçlardan Sorumlu Başkanı Satya Nadella, Pazartesi günü telekonferansla basının sorularını yanıtlayacak. Microsoft da önümüzdeki hafta San Francisco geliştirici konferansına ev sahipliği yapacak.

Bu yılın dördüncü çeyreğinde karı yüzde 10 artarak 3.8 milyar’a ulaşan Oracle’ın, aynı çeyrekte 10,9 milyar dolar gelir sağladığını da hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu