PS4 ve XBox One görücüye çıktı

Sony gerçekleştirmiş olduğu E3 Konferansı’nda nihayet yeni oyun konsolu PlayStation 4’ü tanıttı. Cihaz, aynı konferansta tanıtılan Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox One’a tasarım açısından benzemesiyle dikkat çekiyor.

Yeni Xbox, Kasım ayında 499 dolara raflarda yerini alacak ve 21 pazara dağıtılacak. Cihaz, Avrupa’da 499 euro, İngiltere’de ise 420 pounda satışa çıkacak. ABD fiyatı 399 dolar olarak açıklanan PS4 ise satışların en yoğun olduğu Noel tatilinde piyasaya sürülecek. PS4′ün Avrupa fiyatı 399 Euro, İngiltere fiyatı ise 349 pound olacak. Özellikle PSVita ve tablet, telefon gibi cihazlarla uyumlu olarak çalışacak olan PS4, tasarım olarak PS3′e benziyor. Daha köşeli olarak tasarlanan yeni konsolun, en büyük rakibi Xbox’tan 100 dolar daha ucuz olması dikkat çekerken, bu fiyat farkı rekabeti artıracak gibi görünüyor.

Gelelim iki cihaz arasındaki farklara… PS4’te eski oyunlar üzerindeki sınırlamalar kalkıyor ve konsolu kullanmak için internet bağlantısına ihtiyaç yok. Yani Play Station’ın eski sürümlerinde oynanan oyunlar yeni cihazda da oynanabilecek. Sony bu sınırlamayı kaldırarak eski nesil PlayStation fanlarını yeni nesille buluşturmayı amaçladığını belirtiyor. Ayrıca PS4′ün multiplayer özelliğini kullanmak içinse ekstra ayda 5 dolar ödenmesi gerekiyor.

Yeni Xbox’ta ise kullanıcıların oyuna devam edebilmesi için 24 saat içinde bir kez de olsa online olması gerekiyor. Ve eski oyunların yeni cihazda oynanmasına da getirilen sınırlamalar mevcut.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu