Site icon CIO Update

Samsung 2013 prömiyerini Londra’da yaptı

Samsung, Londra’da düzenlediği ‘Samsung Premiere 2013’ etkinliğinde farklı kategorilerde 9 yeni ürününü tanıttı.

 Galaxy S4 ve ATIV serisine eklenen yeni ürünlerin tanıtıldığı etkinlikte Samsung, geç girmesine rağmen iddialı olduğu fotoğraf makinesi pazarına da yeni bir ürün sundu.

Yeni ürünlerle tablet pazarındaki gücünü artırarak, mobil telefon pazarındaki liderliğini de devam ettireceğini yeni modelleri ile gösterdi. Samsung’un Galaxy S4 serisinin yeni üyeleri olan Active, Mini ve Zoom kullanıcılarına S4’ün tüm özelliklerini sunarken, değişik ihtiyaçları da karşılamış oluyor. Ürünlerin içinde yer alan Mini, S4’ün tüm özelliklerini daha ufak bir forma yerleştiriyor. Active ürünü ise dış şartlarda telefonunuzun etkilenmemesini darbelere dayanıklı ve su geçirmemesini sağlıyor. Su altında çalışan Active, ayrıca eldiven ile kullanılabilen yeni nesil bir dokunmatik ekrana da sahip. Tanıtımın ardından ürünlerin test edilmesi için kurulan bölümde en çok ilgiyi çeken ürünlerden birisi Galaxy S4 Active idi.

Kamera ve telefon daha önce hiç bu kadar iç içe girmedi

2013 prömiyerinin en ilgi çekici ürünü ‘Talk&Zoom’ mottosuyla tanıtılan Galaxy S4 Zoom oldu. “Telefonlu kamera” Galaxy S4 Zoom, telefondan çok bir kamera gibi görünüyor. 16 megapiksel çözünürlük sunan cihaz, 1.5 GHz’lik dört çekirdekli işlemci ve 1.5 GB RAM ile geliyor. Bir yüzüne baktığınızda tamamen bir kameraya benzese de, arka kısmı çevirdiğinizde Galaxy S4’ü görüyorsunuz.

Yeni ürünlerin yanı sıra, Galaxy S4 serisinin yeni renkleri de tanıtıldı. Artık S4’ü 5 farklı renk alternatifi ile kullanabilmek mümkün.

Yeni ATIV serisi, geleceğin tasarımına ışık tutuyor

ATIV serisi bilgisayarlarına eklediği yeni modellerle, geleceğin tasarımları hakkında da ipuçları veriyor. Etkinlikte ilk tanıtılan ürün, ATIV One 5 Style isimli hepsi bir arada bilgisayar oldu. Sadece 4.5 mm kalınlığındaki metal bir çerçeveye sahip olan cihaz, Windows 8 işletim sistemi ile geliyor ve dokunmatik bir ekrana sahip. İlk bakışta, büyük bir tablete benzeyen cihaz, gelecek nesil bilgisayarların nasıl olacağı ile ilgili önemli fikirler veriyor.
Serinin yeni ultrabook’u ise ATIV Book 9 Plus. Series 9 ultrabook’ların devamı olarak ortaya çıkan sistem, şu an için Samsung’un amiral gemisi konumunda. İnce tasarımı ve yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, ATIV Book 9 Plus’ın en önemli özellikleri. Bunun yanında Samsung, ATIV Book 9 Lite isimli, özellikleri biraz kırpılmış bir ultrabook modelini de piyasaya sürecek.

Windows 8 ve Android bir arada

Prömiyerin belki de en etkileyici ürünlerinden birisi de hem Windows 8, hem de Android işletim sistemlerini bir arada çalıştırabilen ATIV Q tablet-notebook karışımı idi. 13.3 inç gibi oldukça büyük bir ekrana sahip olan cihaz, 3.200x 1.800 gibi, oldukça yüksek bir çözünürlüğe sahip. ATIV Q, Samsung’un ünlü stylus’u S-Pen desteğine de sahip. Yapılan açıklamalara göre ATIV Q’nun ekranı, parlak güneş  ışığı altında bile kusursuz bir görünürlük sunuyor. Haswell işlemci ile gelen hibrit cihaz, yine açıklamalara göre 9 saatlik bir pil ömrüne de sahip.

Windows 8’li tablet

Samsung’un ilk Windows 8 tableti ise ATIV Tab 3 oldu. Windows 8 işletim sistemi ile gelen cihaz, Intel Atom işlemciye sahip. 2 GB RAM ile yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Sadece 550 gr. ağırlığındaki ATIV Tab 3, 8.5 saate kadar pil ömrü sunuyor. Tabletle birlikte, MS Office Ev ve Öğrenci sürümü, kullanıcılara bedava olarak sunuluyor.

3G ve Wi-Fi destekli fotoğraf makinesi

Samsung Londra prömiyerinde son olarak Android işletim sistemi ile çalışan Galaxy NX isimli bir kamera tanıttı. Samsung Galaxy NX’in en önemli özlliği, hemen hemen tüm mobil bağlantıyı  (3G, 4G, LTE ve Wi-Fi) desteklemesi. NX, Android 4.2.2 ile gelen aynasız bir fotoğraf makinesi, 20.3 megapiksel çözünürlük sunuyor. 3G ve 4G bağlantı imkanı veren kameranın içerisinde 1.6 Ghz’lik, dört çekirdekli bir işlemci var. 4.8 inç’lik HD SuperClear TFT ekran ise, kameranın göze çarpan önemli teknik özelliklerinden.

Ercan Arslan – Londra

ATIV Book 9 PLUS

[nggallery id=13]


GS4 Active

[nggallery id=12]

 

ATIV One 5 Style

[nggallery id=11]

 

GS4 Mini

[nggallery id=10]

 

ATIV Book 9 Lite

[nggallery id=9]

 

GS4 Zoom

[nggallery id=8]
Exit mobile version