SharePoint’e şekil verin

İşletmeler sıklıkla çekirdek yazılıma fonksiyonellik eklemeye gereksinim duyuyor .

Birçok işletme için Microsoft’un SharePoint’i işbirliği ve dosya paylaşımı için harika bir temel platformdur. Ancak yazılım müşterilerin yardım almaksızın yapmak istedikleri her şeyi yapamaz. Esasında Forrester anketine göre tüm SharePoint kullanan işletmelerin yüzde 65 kadarı çekirdek yazılıma fonksiyonellik ekliyor.

SharePoint genişletmeleri, şirket içinde geliştirilen kodu veya yükleniciler ve danışmanların yardımını ya da geniş çeşitlilikte üçüncü parti tedarikçilerden özelleştirilmiş, amaca özel inşa edilmiş eklentileri içeriyor. (Bunlar Microsoft’un mağazasında var olan SharePoint eklentileriyle aynı değil) Bu, IBM’in Lotus Notes’undan Oracle’ın veri tabanlarına ve SAP’nin iş paketlerine sayısız büyük uygulamayı çevreleyen aynı türden bir ekosistem.

SharePoint 2001’de ilkin işletmeler için bir portal platformu olarak piyasaya çıktı ve o birçok kurumsal intranet’e güç veriyor. Danışmanlık firması Prescient Digital Media’nın 651 işletme çapında gerçekleştirdiği Ocak 2013 anketine göre, Microsoft kurumsal işbirliği veya intranet 2.0 pazarına “egemen olmayı sürdürüyor”. Çalışma verilerine göre organizasyonların yaklaşık yarısı SharePoint’i “bir yapı veya formda” kullandığını belirtiyor.
“SharePoint’in on parmağında on marifet olduğunu ve var olan birkaç tanenin efendisi olduğunu söylemek isterim,” diyor Prescient başkanı Toby Ward. “Çok fazla şeye sahip. Bir mil genişliğinde ama o kadar derin değil.”
Diğer taraftan yeni SharePoint 2013, SharePoint 2010 ve bilhassa 2007 gibi önceki sürümlerine nazaran kutudan çok daha eksiksiz olarak çıkıyor, diyor Wards; muazzam oranda geliştirilmiş işbirliği ve sosyal medya yeteneklerinin yanı sıra genişletilmiş arama ve yayınlama özellikleriyle.
“Fakat, 2013 versiyonu yine de bir başlangıç noktası; onu kendinize özel yapmalı ve yapmasını istediğiniz şeyi yapmasını sağlamalısınız,” şeklinde konuşuyor Ward. Talepkâr kurumsal müşterilerin gereksinimlerini karşılamak üzere özelleştirilmesi gereken çok sayıda büyük uygulamanın bulunduğu kurumsal IT içinde bu büyük bir sürpriz değil.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu