Sony, yeni telefonu Xperia Z1′i IFA’da tanıttı

Sony, 6-11 Eylül tarihleri arasında Berlin’de gerçekleştirilecek Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (IFA 2013) öncesinde, yeni amiral gemisi Xperia Z1’i tanıttı.

5 inç ekrana sahip olan telefon selefi olan Xperia Z’deki gibi su geçirmezlik özelliğine sahip. Z1’i selefinden ayıran en önemli özelliği ise tamamen metal bir kasaya ve geliştirilmiş görüntüleme teknolojilerine sahip olması. 8.5mm inceliğinde olan telefonun toplam ağırlığı 169 gram. 2.2GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm işlemci kullanan telefon LTE bağlantı teknolojisini de destekliyor.

İlgili Makaleler

Z1’de, Sony’nin daha canlı renkler sunma iddiasıyla geliştirdiği Triluminos görüntüleme teknolojisi ve 20.7 megapiksel kamera bulunuyor. 3 katına kadar görüntüyü yakınlaştırabilme özelliğine sahip kamera Sony’nin G olarak adlandırmaya başladığı lens özelliğine sahip.

Telefonun önemli özelliklerinden bir diğeri Xperia Z’de olduğu gibi su geçirmemesi ve toza karşı dayanıklı olması. Xperia Z yarım saate kadar 1 metre derinlik için su geçirmemezlik özelliğine sahipken Z1’in bunu 1,5 metreye kadar çıkarmış olduğunu belirtmekte fayda var.

Telefon Sony’nin yeni dikkat çekici uygulamaları ile geliyor. Bu uygulamalar arasında şunlar var:

Social-Live: Telefondan çekilen tüm anların Facebook’ta eş zamanlı, canlı olarak paylaşılmasını ve aynı anda arkadaşlarınızın yorumlarını almanızı sağlayarak sosyal medyada bir yeniliğe imza atıyor.

Timeshift: Deklanşöre basmadan bir önceki saniyeden basılan ana kadar geçen 2 saniyeye 61 görüntü sığdırıyor ve kullanıcılara yakaladıkları andaki en mükemmel görüntüyü seçme şansı sunuyor.

Info-Eye: Dünyaca ünlü lokasyon, kitap veya şaraplar için görsel arama fonksiyonu üstlenen uygulama, kullanıcılara telefonlarının kameraları ile sordukları objeler için anında ilgili bilgileri sıralıyor.

AR Effect: Sony’nin SmartARTM Augmented Reality teknolojisinin kullanıldığı uygulama ile seçilen fotoğrafın üzerine telefonun kendi içerisinde yer alan eğlenceli animasyonları ekleyebilme şansı sunuluyor.

Z1’i “efsanenin geldiği son nokta” olarak yorumlayan Mobile Communications Başkanı ve CEO’su Kunimasa Suzuki’nin tam açıklaması şu şekilde oldu: “Sony Mobile olarak amacımız; teknolojimiz ile tüketicilerimize unutulmaz deneyimler yaşatmak. Bu kapsamda geliştirdiğimiz yeni Sony Xperia Z1 ile akıllı telefon alanındaki standartları daha da yukarı çekiyoruz. Kullanıcılar, Sony XperiaTM Z1 ile bugüne kadar yaşamadıkları bir deneyim yaşayacaklar ve efsanenin geldiği son noktayı deneyimleyecekler.”

Telefonun teknik özellikleri ise şu şekilde:

Boyutlar: 144.4 x 73.9 x 8.5 mm

Ağırlık:169 gram

Ekran: 1920 x 1080 piksel

İşletim sistemi: Android 4.2.2

İşlemci: 2.2GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800

RAM: 2GB

Kamera: 20.7MP

Batarya: 3000mhA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu