Vodafone Türkiye’de CEO değişikliği

Vodafone Türkiye’de Serpil Timuray’in yerine gelen isim belli oldu.

 

1 Ocak 2009 tarihinden bu yana Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Serpil Timuray, 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik (AMAP) Bölge Başkanı olarak atandığı daha önce duyurulmuştu. Kendisinin koltuğunu devredeceği kişi belli oldu. Vodafone Türkiye’de Ticari ve Operasyonel alanlardan sorumlu İcra Kurulu Başkan Vekili olarak görevine devam etmekte olan Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanlığı’nı 1 Kasım 2013 tarihi itibariyle Timuray’dan devralacak.

Timuray, 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu’nun 409 milyon abonesinin yüzde 65’inin bulunduğu, servis gelirlerinin %30’unu* oluşturan ve Vodafone Grubu’nun dünya genelindeki iki yönetim bölgesinden biri olarak konumlanan ve Hindistan, Güney Afrika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Mozambik, Lesoto, Avusturalya, Mısır, Fiji, Gana, Yeni Zelanda, Katar ve Türkiye’yi içine alan AMAP Bölge Başkanlığı görevini Nick Read’den devralacak.

Timuray, AMAP Bölge Başkanı olarak atandığı yeni göreviyle Vodafone Grubu İcra Kurulu üyesi olarak, Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao’ya doğrudan raporlayacak. 2008 yılından bu yana AMAP Bölge Başkanı olarak görev yapan Nick Read ise 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu Finanstan Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi (CFO) olarak atandı.

Vodafone Türkiye’nin yeni İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt oldu.

Vodafone Türkiye’de Ticari ve Operasyonel alanlardan sorumlu İcra Kurulu Başkan Vekili Gökhan Öğüt, 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren Vodafone Türkiye’nin yeni İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao yaptığı açıklamada, yönetim yapısındaki değişikliği değerlendirerek: “Çok önemli bir pazarda güçlü ticari ve operasyonel deneyimleriyle Vodafone’nun en başarılı liderlerinden biri olan Timuray’ın devraldığı AMAP Bölge Başkanı ve Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi olarak üstleneceği yeni görevinde başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Yeni görevlendirmeyle ilgili konuşan Serpil Timuray, “Vodafone Türkiye’de son 4 yıldır birlikte çalıştığımız Gökhan Öğüt’ü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan’ı olarak devraldığı yeni görevinden ötürü tebrik ederim. Vodafone Türkiye son 4 yılda, mobil telekomunikasyon sektörünün “en hızlı büyüyen operatörü” olarak toplam gelirlerini 2 misline, gelir pazar payını yüzde 18.6’dan yüzde 30’a çıkarmış, son mali yılında en yüksek kârlılığına ulaşmıştır. Bu başarılarda büyük payı olan Öğüt’ün şirketin yeni dönemine çok başarılı bir liderlik yapacağına inancım tamdır. Kendisine ve tüm Vodafone Türkiye ekibine başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Gökhan Öğüt hakkında:

Ekim 2009 tarihinde Vodafone Türkiye Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevine başlayan Öğüt, 2011 yılı itibariyle Bireysel İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Öğüt, 2001-2008 yılları arasında Danone Grubu bünyesinde Türkiye ve Fransa genel merkez ofislerinde çeşitli yerel ve global görevlerini üstlendi, 2008-2009 arasında da Nutricia Medikal Beslenme Şirketi’nin Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 1995 ile 2000 yılları arasında ABD ve Türkiye’de Procter & Gamble bünyesinde pazarlama kariyeri yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Gökhan Öğüt, 2003-2005 yıllarında Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamladı.

Serpil Timuray hakkında:

Serpil Timuray, Ocak 2009’dan bu yana Vodafone Türkiye’nin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Timuray, Ekim 2013 itibariyle, serpil-timuraymevcut görevine ek olarak, Vodafone Grubu’nun 409 milyon abonesinin yüzde 70’inin bulunduğu ve dünya genelindeki iki yönetim bölgesinden biri olarak yapılanan AMAP bölgesine (Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik) Bölge Direktörü olarak atandı. Timuray, Eylül 2012 itibariyle, Afrika’nın lider telekomünikasyon gruplarından Vodacom Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapıyor. Vodacom Grubu, genel merkezi Güney Afrika Cumhuriyeti dahil olmak üzere Sahraaltı Afrika bölgesinde 6 ülkede faaliyet göstermekte olup, son mali yılında 59 milyon abonesi ile 6.2 milyar Euro gelir kaydetti.

Vodafone Grubu’na Danone Grubu’ndan katılan Timuray, 2002-2008 yılları arasında Danone Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görev yaptı. Timuray, kariyerine 1991 yılında Procter&Gamble’da başlamış ve sonrasında P&G Türkiye’nin İcra Komitesine atandı.

Timuray, halen YASED (Uluslarası Yatırımcılar Derneği) Başkanı, DEİK-TİİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-İngiliz İş Konseyi) Başkan Yardımcısı ve TOBB-GGK (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu) Üst Kurul üyesi. Serpil Timuray, Newsweek’in 2013 yılı için yayınladığı “Dünyanın En Etkili 125 Kadını” listesinde 79. sırada yer almıştır. Ekonomist Dergisi tarafından, 2010 ve 2011 yıllarında, Türkiye’de “Yılın Profesyoneli” seçildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu