Windows 8.1 ve getireceklerine ilk bakış

Windows 8.1′in tanıtılması ile birlikte Microsoft sonunda dünyada Windows 8 kullanan birçok kişinin yeni ve “Modern” arayüz ile yeni başlat ekranından tiksindiğini farketmiş ve kullanıcıların bu ekran ile arayüzü devre dışı bırakabilmesini, geçmesini ya da istedikleri şekilde çalışan bir hale getirebilmesini sağlamış.

Bu durum her ne kadar Windows 8′in en basit problemi olan iki farklı arayüz, biri tablet ve dokunmatik ekranlı monitörler için gayet düzgün çalışırken diğeri masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çuvallıyor, problemini çözemiyor olsa da, dizüstü ya da masaüstü kullanıcılarının işletm sistemlerini daha iyi ve rahat kullanabilecekleri bir hale getirebilmesini sağlıyor.

En büyük değişiklikler kullanıcı girişinizi yaptığınızda saçma başlat ekranı yerine direkt olarak masaüstünüze ulaşabilecek olmanız ve Başlat ekranının kullanıcı tarafından özelleştirilerek masaüstünü daha çok kullananlar için daha işlevsel bir hale getirilmesi olarak sıralanabilir.

Hatta güncelleme ile birlikte eski Başlat düğmesine benzeyen fakat pek de kullanışlı olmadığı için eski ve çok sevilen Başlat tuşunun yanına dahi yaklaşamayan bir sistem de geliştirilmiş. Eski Windows sürümlerindeki Başlat düğmesini mumla arayacağız gibi görünüyor.

Eğer siz de benim gibi biriyseniz, Windows 8 kullanırken ilk tercihiniz her zaman masaüstüne erişebilme opsiyonuna sahip olmak ve Başlat ekranının daha kullanışlı bir hale getirilmesi en çok dikkatinizi çeken geliştirmeler olacaktır. Bu değişiklikleri yapmak için ise Başlat ekranında bir yerlere ayar olduğunu düşündüyseniz oldukça yanıldınız demektir. Çünkü Microsoft bunun yerine masaüstüne erişebilmeniz görev çubuğuna sağ tıklayıp Özelikler sekmesin seçmeniz ve Görev Çubuğu ile Gezinme ayarları ekranına girmeniz gerekiyor.

Bu ekranda yeni bir sekme bulunuyor ve Navigation adını alıyor. Bu yeni sekmemiz oldukça önemli çünkü Başlat ekranını özelleştirmek ve kullanıcı girişi yapıldıktan sonra direkt olarak masaüstüne erişebilmek gibi seçenekleri karşımıza getiriyor. İçerisinde de iki farklı bölüm barındırıyor: Başlat ekranı ile çekirdek navigasyonu.

Eğer kullanıcı girişi yaptıktan sonra direkt olarak masaüstünüze erişmek ve saçma sapan Başlat ekranı ile boğuşmak istemiyorsanız, bu sekmede yer alan “Kullanıcı girişi yapıldığında Başlat ekranı yerine direkt olarak masaüstüne git” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu seçenek seçildiği andan itibaren kullanıcı girişi yaptığınızda direkt olarak masaüstünüzü görmeye başlıyorsunuz.

Bu ayar sayfasındaki bir diğer kullanışlı yenilik ise Navigasyon menüsü. Başlat düğmesine tıkladığınızda direkt olarak karman çorman bir ekran yerine karşınıza Uygulamalar sekmesini çıkarmasını bu ekrandan sağlayabiliyorsunuz. Açıkcası bunu kullanışlı bulmamak elde değil çünkü bir uygulamayı bulmak istediğimde Başlat ekranını bir hayli sık şekilde kullanıyordum. Artık uygulama sekmesine tıklamakla uğraşmayacağım ve rahatlıkla uygulamalarıma erişebileceğim.

Windows 8.1 ile birlikte yapılan önemli değişikliklerden biri de şöyle açıklanabilir:

Örneğin Başlat ekranında Uygulamalar seçiliyken yüklü uygulamalarınızı gördüğünüzü biliyorsunuzdur. Şimdi bu değişiklikler sayesinde Office gibi programlar uygulama listesinin en başında yer alacak. Bu sayede Windows 8 için tasarlanan modern ve işlevsiz uygulamaların altında ezilmek durumunda da kalmayacaklar.

Başlat ekranı ile ilgili yapılan başka bir değişiklik ise masaüstü duvar kağıdınızın Başlat ekranının arkasında bir silüet şeklinde görüşmesi olmuş. Gözlere hitap eden bir tasarım olabilir fakat ne yazık ki masaüstünün ve Başlat ekranının nasıl çalıştığını hiç anlama şansımız dahi olmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu