Google: Yapay zekayı telefonlarda yerel olarak çalıştırmak, tonlarca RAM gerektirecek!

Google, bazı AI özelliklerinin, örneğin akıllı yanıtların, “RAM’de kalıcı” olmasını istiyor.

Teknoloji devi Google, akıllı telefonlarda yerel olarak AI modellerini çalıştırmanın yüksek miktarda RAM gerektirdiğini açıkladı. Bu durum, özellikle Pixel 8 serisi için geçerli. Peki, bu ne anlama geliyor?

Google’ın VP’si Seang Chau’nun bir podcast yayınında belirttiğine göre, 12 GB RAM’e sahip Pixel 8 Pro, Gemini Nano’yu yüklemek ve olanaklarını keşfetmek için mükemmel bir platform. Ancak, 8 GB RAM’e sahip standart Pixel 8’de, kullanıcı deneyimini bozmamak adına AI modelini çalıştırmaktan kaçınılmış.

Google
Google: Yapay Zekayı Telefonlarda Yerel Olarak Çalıştırmak, Tonlarca RAM Gerektirecek!

Geliştiriciler için yeni kapılar açılıyor

Google, yakın zamanda yaptığı bir duyuruda, Gemini Nano’yu Pixel 8 kullanıcılarına bir geliştirici seçeneği olarak sunacağını açıkladı. Bu, geliştiriciler için iyi haber olsa da, ortalama bir Pixel 8 kullanıcısı için pek bir anlam ifade etmeyebilir.

Google, bazı AI özelliklerinin, örneğin akıllı yanıtların, “RAM’de kalıcı” olmasını istiyor. Bu, onların her an kullanıma hazır olmalarını sağlayacak ve anında tepki verilmesine olanak tanıyacak. Ancak, bu durum diğer uygulamaların performansını yavaşlatabilir ve sistem hafızasının bir kısmını “kalıcı” olarak kaybetmenize neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu