Yeni akıllı monitörlerle tanışma zamanı

Android akıllı monitörün şu anki yükselişi, görüntü endüstrisine bir cevap niteliği taşıyor. Masaüstü bilgisayarların geçmişte kalan birer kalıntı olacağı konusunda gereğinden fazla endişeleniyoruz. Onun yerine odağımız, bilgisayarların bağlandığı monitörlere olmalı.

Hatta entegre ekranlı -laptoplar, tabletler ve telefonlar- mobil cihazlarda kullanımımız arttıkça, masamızda bulunan eskiyen, hantal monitörleri de dikkat etmemeye başlayacağız.

Fakat monitör üreticileri sonucu biliyor ve bunun için mücadele ediyorlar. Geleceğin monitörü ile tanışmaya hazır mısınız?  Akıllı, bağlantılı ve bazı durumlarda taşınabilir bir cihaz. İçerisinde bir LCD panel, bir arka ışık ve mantıksal bağlantısının yerine  dokunmatik ekran, depolama, ve tam teşekküllü bir Android işletim sistemi, işlemcisi ile tamamlanan git gide bir tablet görünümü alan monitörlerle.

Dur bir dakika diyorsunuz. Bir akıllı monitör ile her şey bir arada bir bilgisayarın arasındaki fark nedir ? Ya da taşınabilir bir ekran ile tabletin arasındaki fark.  Bugün bu fark fazla değil. Ve akıllı bir monitöre bir klavye bağlamak, yerleştirilmiş dizüstü işlevselliğini yeniden oluştuacak mı?  Cevap; Kesinlikle evet. Bilgisayar bileşenlerinin boyutu küçülüyor ve daha modüler hale geliyor. Üreticileri ve buna monitör üreticileri de dahil, yeni kavramlar denemek için daha esnek çalışıyor.

Bu şu anlama geliyor; Üreticiler,  akıllı monitörün bilinen aile bilgisayarının yerini alacağını düşünüyor. Akıllı monitör,  web tarama ve basit oyunlar için ucuz ve sıradan rahat bilgisayar ortamı olarak görev yapacak. Ve zamanla, için yerleştirilmiş işlemciler daha ucuz ve daha yaygın hale geldikçe, akıllı monitörler kolayca eskiyi ve kötü monitörleri bir kenara itecek.

Bu şimdilik sadece bir fikirden ibaret. IHS iSuppli’nin  emektar ekran analisti Rhoda Alexander, akıllı monitör kategorisini “deneysel” ve “kötü tanımlanmış” olarak görüyor. Bununla birlikte akıllı monitör tasarımı ekran pazarı için doğal bir gelişme olduğunu söylüyor. “Monitör üreticileri oturup beklemek yerine monitör pazarında ne olacağını görmek için,  büyüme payı  ve ürünler için daha rekabetçi olmak için çalışıyor. Tablet satıcıları gibi, onlar da pazara nasıl gireceği hakkında bir sürü farklı denemeler  yapıyor.” diyor. Bu tablet pazarı için büyük derstir. “Eğer zorlayıcı bir kullanım durumunda ürününüzü oluşturursanız, ürün sadece raftan uçar.” diye ekliyor Alexander.

“Monitör üreticileri oturup beklemek yerine monitör pazarında ne olacağını takip ediyor,  büyüme payını ve ürünlerdeki rekabetçiliği arttırmak için çalışıyor.” diyen Alexander, tablet satıcıları gibi onların da pazara nasıl gireceği hakkında bir sürü farklı denemeler yaptığını söylüyor. Alexander’a göre bu tablet pazarı için büyük bir ders. Ve eğer gerekli bir durumda ürün geliştirilirse ürünün kolayca raflardan tükeneceğini ekliyor.

Birkaç yıl önce bazı monitör üreticileri de net bir karar aldı: Uygulamalar ile dolu video akışı hizmetleri ve bir Internet tarayıcısına sahip TV’lere bağlı yolu takip edin. Danışmanlık firması Deloitte, bağlantılı  on milyonlarca televizyonun 2013 yılında küresel olarak satılacağını, entegre bağlantılar ile TV setlerin 100 milyondan fazla satacağını tahmin ediyor. İngiltere’nin  Ofcom kurumunun geçen yıl bildirdiği rapora göre , Birleşik Krallık’ta, 2012 yılının ilk çeyreğinde satılan TV’lerin tam yüzde 20’sinde internet bağlantısı vardı: Firma zamanla internet bağlantısı olmayan bir HDTV bulmanın zor olacağını söylüyor.

İlk akıllı monitörler

Geçen eylül,  Viewsonic,  VSD220 modelini piyasaya sürdü; 22 inc 1920×1080 çözünürlüğe sahip, 362 dolara satılan bir LCD Monitör . ASUS VS228H-P’nin neredeyse 2 katı fiyatına 22 inç LCD monitör benzer boyut ve çözünürlükle.  Ancak içinde, Android 4.0 ile birlikte,  bir TI OMAP işlemci, Bluetooth, Wi-Fi, ethernet, üç USB portu ve bir dokunmatik ekran bulunuyor. TV gibi farklı bir giriş kaynakları arasında, VSD220 bir düğmeye dokunarak bir Windows PC için Android ve bir HDMI bağlantısı arasında geçiş yapılabiliyor.

“SD220 arkasındaki fikir, gerçekten tabletler için akıllı telefonlar ve PC’ler ile ilgili müşterilerimizin değişen davranışları ile başladı.” diyor Pazarlama Müdürü Kenneth Mau.  Ayrıca, “Bugüne kadar binlerce VSD220 monitörü satıldı. Tüketici davranışı, tüketme işlemine  doğru gidiyor.” diye ekliyor.

Ancak bu geçişin sorunsuz olacağı anlamına gelmiyor. Başlangıçta, VSD220, Google Play ile bağdaşmıyordu. Dolayısıyla Netflix gibi uygulamalar Amazon’dan indirme zorunluluğu vardı. Viewsonic kendi uygulama dükkanını yönetirken bazı uygulamalar acemice görüntülendi ve diğerleri sadece uyumsuzdu. TV’lere bağlı sınırlı sayıdaki geniş ekranlar için en uygun hale getirilen video akış uygulamaları aynı sıkıntılara uğramıyor.

Viewsonic iki model ile bu sonbaharda  Android akıllı monitör sahasını genişletmeyi planlıyor.  VSD221’in içerisinde Andorid 4.3 sürümü ile donanımı geliştirilmiş olarak ve 24 inç içerisinde NVidia Tegra 3 işlemci barındıracak VSD241 adında bir model olduğunu söylüyor Mau. Her iki model de Ekim ayında satışa sunulacak.

“Viewsonic ayrıca Google ve uygulama geliştiricileri ile birlikte çalışıyor . Daha geniş ekranlar için kendi uygulama çalışmalarını da yapıyor.” diyor Mau.  Ve hem VSD221 hem de VSD241 bir düz dönen sensör içerecek ve böylece onların dikey ya da yatay olarak nasıl konumlandırılacağını uygulama ile söyleyebilecek.

BenQ uygulama sorununa iki çözüm buldu:  Kendi uygulamalarını tasarla ve web’i vurgula.  BenQ kendi CT2200 adında bir akıllı monitörü var.  CT2200, 22.5 inç, 1920X1080 çözünürlüğünde, dokunmatik ekranlı, çift çekirdek ARM Cortex A9 işlemcili, 8 GB flash depolama alanı, 802.11b/g/n Wi-Fi, 2 USB portu, bir microSD yuvası, bir 1.2 MP video kamerası, ve Andorid 4.0.4 özelliklerine sahip.

BenQ strateji ve iş geliştirme ortağı başkan yardımcısı Bob Wudeck, şirketin, StarCraft için optimize edilmiş oyun monitörleri ya da geleneksel ekrana bir zeka ekleyerek olsun,  monitör konseptinin yeniden düşünmek zorunda olduklarını söylüyor.

“Gelecekte, telefonunuzda daha fazla medya içeriği olacağını düşünüyoruz ve masaüstü bilgisayarından daha fazla telefonunuzdan paylaşımda bulunacaksınız diyen Wudeck “Buna yönelik bir ürün geliştireceğiz.” diyor.

BenQ-CT2200
BenQ CT2200 akıllı monitör bir mesaj panosu olarak kullanılabilir.

NPD DisplaySearch’ün ekran analisti Todd Fender, imalatçıların ürünün sağlayacağı kolaylıkları ve diğer faydalarının tüketicilere iyi anlatması gerektiğini söylüyor. Fender, akıllı monitörleri kurulmuş bağlı cihazların ekosisteme daha uygun olduğunu düşünüyor.

“Tablet, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar üreticileri akıllı monitör gibi diğer çevresel cihazlar ile nasıl kullanılabileceğini açıklayan kötü bir iş yapıyor olabilir. Şu anda, onlar ayrı ayrı kullanılıyor, ancak ürünleri birlikte kullanmanın bazı avantajları var. İlk olarak, akıllı monitörler daha geniş görüş alanı ve daha yüksek çözünürlük sağlayabilir. Böylece akıllı monitöre bağlı akıllı telefon üzerinden Netflix yayını daha keyifli bir izleme deneyimi yaşatabilir.

Bundan iki yıl sonra, masaüstünüzde oturan ‘eski ve hantal’ bir monitör hala olabilir. Hatta daha büyük bir şekle sahip bile olabilir. Pazarlama Müdürü Kenneth Mau, büyük ekranlar pazarının, 17 inç ve 19 inç ekrandan 24 ve 27 inç ekranlara, 4K çözünürlükleri destekleyen  dev ekranları ile genişletmeye devam edeceklerini söylüyor.  Ve bazı monitör üreticileri muhtemelen ‘eski ve hantal’ şekil faktörünü sürdürmeye devam edecek.

Ama bu akıllı monitörün başarısız olacak anlamına gelmiyor. Bugün ayaklı bir tablet, her şey bir arada bir bilgisayar, bir akıllı monitör ve ikisi bir arada tablet arasındaki farklılıklar gerçekten o kadar çok değil. Zamanla bu farklılıklar bulanıklaşabilir ve büsbütün karartılabilir. Yıllardır ev teknolojisi ürünleri masaüstü bilgisayarın yörüngesinde dolaşıyor. Monitör üreticileri bu monitörün, bilgisayar aleminin merkezi haline geleceğini umut ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu