Mobilde taşlar yerine oturdu

2011 yılında saygın bir araştırma şirketi, 2015 yılına geldiğimizde Windows Mobile 7 platformunun Android’den sonra ikinci en büyük mobil işletim sistemi olacağını tahmin etmişti. Kontrol ettim, maalesef ilgili şirketin web sitesinde rapor yok, ancak internet 2010 Haziran ayında konu ile ilgili yayınlanan haberler ile dolu.

Şimdi 2015 yılındayız ve bakalım işletim sistemi pazarı ne durumda. Android %78, İOS %18.3, Windows Phone %2.7, BlackBerry OS %0.3 ve diğerleri de %0.7 olarak sıralanıyor. Tüm dünyadaki telefon üreticilerinin 2015 birinci çeyrek satış rakamları ise şu şekilde: Samsung %24.6, Apple %18.3, Lenovo (Motorola ile) %5.6, Huawei %5.2, LG %4.6 ve diğerleri %41.7.

2007 yılında Nokia ve meşhur işletim sistemi Symbian %65 Pazar payı ile akıllı telefon pazarında birinciydi. 2010 yılının sonlarında Anroid işletim sistemli tüm telefonlar ile başa baş hale geldiler. Bu bile büyük bir başarıydı. 2011 yılının son çeyreğinde ise her satılan Apple iPhone kadar halen Symbian işletim sistemli Nokia satılıyordu. Ve size bir şey söyleyeyim mi, 2012 yılının sonlarında bile, %10’luk pazar payı ve gelecek vaat eden ürünleri ile Nokia ve Symbian işletim sistemi pazarın halen önemli bir oyuncusuydu. Nokia’nın yapması gereken tek şey Symbian’a hak ettiği güncellemeyi kavuşturup, her kullanıcının beklediği gibi daha büyük ekranlı cihazlar çıkarmaktı. Zaten o dönemde bile Nokia N95 gibi ürünler ile telefon fotoğrafçılığı pazarının tartışmamız lideriydi. Hatta ihtiyaç duyduğu yeni işletim sistemi hemen yanı başındaydı. Lütfen tarayıcınızın arama satırına Nokia Meego N9 yazın ve karşınıza çıkan telefonu inceleyin. Kamera özelliklerinden tasarımına ve yenilikçi işletim sistemine kadar günümüzde bile rahatlıkla satılabilecek bir telefon olduğunu göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Geçtiğimiz günlerde yayılan haberlere göre Microsoft artık mobil sektörde yeni arayışlar peşinde. Bir zamanlar Microsoft çalışanı olan, sonra Nokia’ya CEO olarak geçen ve en sonunda şirketin mobil cihaz birimini Microsoft ile birleştirip tekrar Microsoft’ta çalışan Stephen Elop ayrılmış. Dahası Bing haritalar Uber’e ve Microsoft reklam birimi AOL’e satıldı. Yani Microsoft, gelecek telefonları ile öngördüğü iki önemli varlığını elden çıkardı. Android ile daha yakın çalışma planları ise tam gaz devam ediyor. Ve çok daha önemlisi, Microsoft bir süredir Lumia ya da kendi ismiyle amiral gemisi telefon pazara sürmüyor.

Öyle görünüyor ki Microsoft, asıl odaklandığı işine mobil sektörde çok daha sıkı sarılmaya başlayabilir. Geçtiğimiz hafta Android platformu için piyasaya sürülen Word, Excel ve PowerPoint uygulamaları, Microsoft’un bu platformda da asli ürünleri ile çok daha güçlü olmak istediğini gösteriyor. Ancak donanım ve mobil işletim sistemi tarafında o kadar çabaya rağmen halen istenen rakamlara yaklaşılabilmiş bile değil. İronik olan ise, Windows Mobile işletim sisteminin oldukça başarılı ve yüksek performansa sahip olması. Daha da önemlisi bundan bir yıl önce çıkarılan Nokia Lumia telefonları halen serinin en iyi ürünleri. Yani belki de sorun işletim sisteminde ya da donanımlarda değil, Microsoft’un 1995 yılında Start Me Up diyerek bizleri heyecanlandırdığı ruha geri dönmesi gerekiyordur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu