Web sitesi trafiğiniz azalacak

muratyildizTüm dünyadaki web trafiğinin yaklaşık %80’i Google üzerinden taşınıyor.
Kullanıcılar Google sayesinde oldukça tuhaf alışkanlıklar edindiler. Mesela çevremde birçok kişi doğrudan adres yazmıyor. Bunun yerine sitenin ismini Google’da arayıp, çıkan ilk sonuca tıklıyor. Geçenlerde bir gazeteci dostuma, paylaştığı makalenin kaynağını sordum. Bana makalenin ismi ile yapılmış Google arama sonuçlarını gönderiyor. Muhtemelen paylaştığı şeyin ne olduğunu bile bilmiyor ancak cevap artık çok kolay, “Google’a bak”.
Web trafiğinin yarısından fazlasını yöneten ve tüm yayıncıların ana ziyaretçi kaynağı olan Google, 21 Nisan tarihinden geçerli olmak üzere arama sonuçlarında bir dizi değişiklik yaptı. Değişikliklerin en önemlisi ise arama sonuçlarında artık mobil cihaz uyumluluğunun çok daha fazla ön plana çıkacak olması. Google’un yeni arama sonuçları stratejisi, ya da kısa ismi ile Mobilgeddon, yayıncıların trafiklerinde çok ciddi azalmalar meydana gelmesine sebep olabilir.
Google’nin yapmış olduğu bu değişime Mobilegeddon ismini web sitesi sahipleri verdi. Bu yeni değişim ile birlikte geleneksel web sitelerinin büyük bir çoğunluğu artık eskisi kadar başarılı trafik alamayacak. Çünkü Google artık odağına masaüstü bilgisayar veya notebookları değil, 5 inç ekrana sahip akıllı cihazları koymaya başladı. Dolayısıyla daha fazla trafik almak istiyorsanız, web sitenizin küçük ekranlı cihazlar ile uyumlu olduğuna dikkat etmelisiniz.
Google yeni arama sonuçları sisteminde mobil cihazlara uyumluluğu çok daha fazla önemseyerek, arama sonuçlarında daha uyumlu sitelere öncelik verecek. Arama sonuçlarının hangi kıstarlara göre belirlendiğine dair net bir formülü Google asla açıklamıyor. Ancak kısa ve özet bilgiler ile arama sonuçlarında öne çıkmak için yapmanız gerekenleri anlatıyor. Bundan sonrası ise SEO uzmanlarının işi. Mobilegeddon tarafından getirilen yeniliklerde kıstaslar ise mobil cihazlardaki görünüm ile alakalı olacak. Şöyle ki, eğer web sitenizin yazı büyüklüğü cep telefonlarında okunamayacak kadar küçük, linkler ve butonlar parmak ile tıklanamayacak kadar küçük ve görseller mobil cihazlar ile uyumsuz ise web sitenize Google üzerinden gelen trafik dramatik bir şekilde azalmış olacak.
Mobil cihazların yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte yayıncılar hızlı bir şekilde içeriklerini daha düzgün bir şekilde gösterebilecekleri mobil uygulamalar geliştirdiler. Ancak kullanıcılar cihazlarında onlarca uygulama ile boğuşmak istemiyor. Şu andaki istatistiklere göre sosyal ağ uygulamaları haricinde kullanıcılar tüm içeriği mobil tarayıcı üzerinden görmek istiyor. Yani web sitenizi mobil cihazlar ile uyumlu hale getirmek yayıncılar ve içerik sağlayıcılar için vazgeçilmez görünüyor.

Drone’lar Her Yerde

Üzerinde kameralar bulunan insansız uçan araçlar, yani Drone’lar artık çok daha fazla gündemimizdeler. Ulaşım, trafik kontrol, paket servisi gibi birçok alanda kullanılmaya başlandılar. Nasa ve benzeri kuruluşlar Drone’ların yaratacakları trafiği yönetmek için çalışmalar yapıyor. Tüm bu kullanımların yanı sıra Drone’lar ciddi anlamda kişisel mahremiyeti de tehdit ediyor. Kapalı mekanlar, komşu bahçeleri ya da tavan pencereleri üzerinden gezen Drone haberleri gelmeye başladı. Teleokbejtifler ile çekilen paparazzi fotoğrafları bu yaz out olacak. Drone’lar yazlık mekanlarda teknelerin üzerinde gezmeye, magazinciler için malzeme çıkarmaya başlayacak. Yani artık çevrenizi değil, havayı gözetseniz iyi olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu