IT iş kaybının üstesinden nasıl gelinir ?

Bazı yetenekli IT uzmanlar  bile şirket küçültmesinin ya da yeniden yapılanmanın kurbanı oluyor.  Bu yüzden ortamınız ne kadar sağlam olursa olsun kendinizi güvende hissetmeyeceksiniz. Eğer en kötü senaryoyu görmek istiyorsanız,  bu ipuçları işinizde bir çıkış yolu bulmanıza yardımcı olacak.

Eğer işinizi hiç kaybetmeyecek kadar şanslı biriyseniz muhtemelen  sarsıcı  ve yıkıcı bir deneyimin nasıl bir şey olduğunu anlamayacaksınız. İşinizi kaybetmek mesleki hayatınızda yaşayacağınız belki de  en duygusal  olay.

Çoğu kişi, parasal istikrarı kaybetmenin en kötü şey olduğundan hemfikir. Bekar da olsanız, evli ve çocuklu da olsanız aniden işsiz kalma düşüncesi yüzünden uykusuz geceler geçirebilirsiniz.

İş kaybının duygusal bir zaman olduğu aşikar. Çoğu insan bu zamanlarda üzgün veya sinirli tepkiler gösterebilir ve bu anlaşılır bir şey.  Ancak yine de ilerisi için atılacak adımlar ı düşünmek gerekiyor.  diyor kariyer strateji uzmanı ve yazar Stephen Van Vreede. Uzmanlar bu durumdan çıkmanın tek yolun  bir plan yapmak ve planı uygulamak olduğunu söylüyor.

Eğer mümkün olduğunca işleri tekrar rayına oturmak istiyorsanız size yardımcı olma adına, insanların bu durumda kendi ortamlarında insanlara ne tavsiye ettiklerini görmek için Kariyer strateji uzmanı ve IT personel firması Modis’in CIO’su ile konuştuk.

 

Adım 1 : Durumu kabullenin

Modis başkan yardımcısı Matt Ripaldi’ye göre ilk adım bunu kabul etmektir. “Gördüğüm  en genel şey, insanların bunu kabullenmede zorlanması.  Bazı insanlar “belki bunu saklayabilirim ya da bu gerçek mi? ” diye düşünerek  vakit harcıyor diyor Ripaldi.

Step 2: Düşünmeye zaman ayırın

İyi bir kıdem tazminatı alamazsanız, uzun bir mola yapmaya gücünüz yetmeyebilir. Ve buna bağlı olarak isteklerinizi gözden geçirmeye ve kendinizi eğitmeye  de.   Ayrıca bu durumda bir an durup düşünmek ve mesleki hedeflerinizin  değerlendirmesini yapmak için biraz zaman gerekecek.

Önceki işinizde hırslı değil miydiniz ? Eğer öyleyse, işinizi kaybetmenin talihsizlik olmasına rağmen  bunu farklı yönlere hareket etmede bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken  sadece birkaç kez derin bir nefes almak  ve “Bu durum gerçekten bir lütuf mu? diye kendinize sormanız diyor Ripaldi.

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu