IT’de başarılı olmak için ihtiyacınız olan teknik beceriler

 

Günümüzde Hong Kong’daki IT profesyonelleri, teknoloji dışındaki becerileri yakalamak zorunda. Hong Kong’lu işverenler uzun zamandır IT yeteneklerindeki açık konusunda şikayet ediyor. Ancak bu istediğiniz maaştaki bir işi daha kolay elde edeceğiniz manasına gelmiyor.

Personel firması Robert Walters Hong Kong’un IT Ticaret Bölümü müdürü Bonnie Chan’e göre, işe alım firmaları halen maliyet konusunda dikkatli ve sadece gereksinimlerinin en az yüzde 80’ini karşılayan adayları dikkate alacaklar.

“Bu sebeple adaylar gelecekteki işverenleri tarafından ihtiyaç duyulan yeteneklerin çoğuna sahip olmak zorunda,” diyor Chan. “Adaylar aynı zamanda gerçekçi olmalı; iş değişikliği söz konusu olduğunda IT profesyonellerinin yüzde 20-30 maaş artışı yaşadığı durumlar var ama onlar yüzde 10-15’lik bir artış beklemeli.”

Bu yıl yüksek talepteki teknik yeteneklerden bazıları: mobil uygulama geliştirme, büyük veri analitiği, bulut bilgiişlem, veri merkezi sanallaştırma, veri kalitesi ve yönetimi, ITIL ve servis masası ile IT güvenliği, şeklinde konuşuyor personel firması Manpower Group’un iş birimi Experis’in teknoloji bölümü yöneticisi Daniel Cheah.

Mobil uygulama geliştirme Cheah’a göre firmalar (ister işletmeleri ister tüketicileri hedef alsınlar) mobil uygulama geliştirme yeteneğiyle birlikte kullanıcı arayüzü uzmanlığına sahip olan IT profesyonellerine ihtiyaç duyuyor.

“İşletmeleri hedef alan fi rmalar transfer işlemlerini hızlandırmaya yardımcı olabilen ve bilgiyi farklı cihazlara hızlıca görüntüleyebilen insanlar istiyor,” diyor Cheah. “Aynı zamanda onlar güvenliğin yönetilmesine ve veri erişiminin kontrolüne (söz gelimi bir BYOD ortamında kurumsal veri için kum havuzu kullanılmasıyla) yardımcı olabilecek insanlara gereksinim duyuyorlar.” Tüketicileri hedefleyen firmalar harika bir kullanıcı deneyimi sağlayan, alışverişçilerin hızla satın alıp ödeme yapmasına imkan tanıyan, günlük oyunculuk için ‘sürdürülebilir oynanabilirliği’ temin eden, kurumsal pazarlama içerikleri ve kullanıcının ürettiği içerikler gibi bilgilere hızlı erişim sağlayanlar dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar inşa edebilecek profesyoneller istiyor.

Büyük veri analitiği

Cheah’a göre çözüm satma deneyimine veya veri mimarisi yeteneklerine (aynı zamanda güçlü bir anlayışa sahip olan ve hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış verilerin analizi için veri modelleri inşa yeteneğine sahip) sahip olan IT çalışanları belirgin bir avantaja sahip.

Chan, istatistik arkaplanına sahip olan, veri ambarı ve analitik konusunda bilgili olan kişilerin büyük talep gördüğünü söylüyor. Çünkü farklı alanlardaki kıdemli yöneticiler işlerini stratejik olarak büyütmek için analizler ve anlayış elde etmek istiyor.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu