Ünlü teknoloji CEO’larının 7 alışkanlığı

IBM’deyken özellikle birisini CEO olmaya hazırlamak için tasarlanmış bir program olan Executive Resource’te biraz zaman geçirdim. Program bir zamanlar CEO olan veya CEO olmalarına az kalmış üst düzey yöneticiler tarafından verilen kursları içeriyordu.

Rob Enderle, CIO USA
Executive Resource programı dışında ben Thomas Watson Jr., Steve Jobs, Louis Gerstner, Bill Gates ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi CEO’yla ya çalıştım ya da karşılaştım. Her birinin kendine has yetenekleri vardı ve hiçbiri her şeyde mükemmel değildi; her ne kadar Watson buna çok yaklaşsa da. Bazıları şirket kurucularıydı, bazıları kurucuların oğullarıydı ve bazıları kötü durumdaki firmaları ayağa kaldırmak için işe alınmışlardı ama emsalleri aynı zaman diliminde başarısız olurken hepsi başarılı kalmayı başardılar.
Vardığım sonuçlardan biri: CEO olmak için gerçekten temel bir başlangıç yok. Bizim yapabileceğimiz en iyi şey, emsallerinin en iyi uygulamalarını temel alarak CEO’ların takip etmesi gereken temel kural takımları sunmak. Genel olarak bir veya daha fazlasının başarısını temin eden önemli pratikleri konu edeceğim. Açıkçası bunun bir makaleden ziyade kitap olması daha mantıklı, ama kitap biraz beklesin.

1. Sadık bir ekip kurun

Jobs’la birlikte çalışan herkesin adamı sevdiğinden şüpheliyim ama tümü kendisi tarafından seçilmiş ve ona sadık kişilerdi. İşte bu başarılı bir CEO’nun önemli karakteristiklerinden bir tanesi: CEO zıpla dediğinde çalışanlar çoktan yerden birkaç karış yukardadır. Kıdemli direktörler birbirleri arasında atışıp tavır koyabilirler ama başarılı CEO onu destekleyen bir ekibe sahiptir; bıçağı saplayacak bir yer aramak yerine arkasında duran bir ekip.
Carly Fiorina’nın Hewlett-Packard’da tek bir ciddi başarısızlığı olduysa o da sadık bir direktör takımı inşa edip yönetemiyor gözükmesiydi. Sonuç olarak onun HP’deki başarısızlığı çoğunlukla içeriden vurulmuş olmasından kaynaklanıyordu. Onun en sadık destekçisi, CMO’su, Apple’a katılmak üzere ayrıldığında son bıçağı sapladı; ve Carly ilk ayrılan olmaktan çok uzaktı.
Dengeli yeteneklere sahip kalifiye insanlardan oluşan sadık bir ekip ile bir firmanın yapmayacağı şey sayısı çok az. CEO’nun başarısızlıklarından faydalanma arayışında olan sadakatsiz bir ekiple bir firma çok az şey gerçekleştirebilir.

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu