Windows 9 için olmazsa olmaz 10 özellik

Masaüstü kullanıcıları bir sonraki Windows sürümü için Windows 8’deki hata ve eksikliklerin üzerinde ciddi bir biçimde yeniden düşünülmesini hak ediyor.

Windows 8’i neredeyse bir yıldır kullanıyorum ve onun tasarımında yer alan boşluklar karşısında sürekli şaşırıp kalıyorum. En başında, Microsoft kullanıcılara çok kullanışsız bir deneyim sundu; tamamlandığında bile insanları etkilemedi. Bu durum masaüstü kullanıcılarını Windows 8’den azami düzeyde nasıl yararlanacakları konusunda zor duruma soktu.

Microsoft, Windows 9 için verimli bir zemin olarak Windows 8’e güveniyor gibi; yönünü nereye çevireceğine ve iki-yüzlü Win8’in eksiklikleri için nasıl hazırlanacağını belirlemek üzere.

Hayır, yine Başlat menüsü hakkında sızlanmıyorum.

Windows geliştirme ekibi Win9 (ya da “Windows Mavi” mi?) özelliklerini gizli gizli belirlerken (Sinofsky hakkında dedikodu yapmadıklarında) bu, fanatiklerin konuşma zamanıdır. İşte size fanatik bir masaüstü kullanıcısının bakış açısından en önemli 10 Windows 9 özelliği.

Olmazsa olmaz Windows 9 özelliği No. 10: “Cehennemden kurtulma”
Evet, Metro Start ekranının artık paketin bir parçası olduğunu biliyorum ve zaman zaman bölünmüş halkalarıyla uzlaşmak zorunda kalacağım. Benim gerçekten istediğim şey, hangi şartlar altında masaüstünden zıplayarak Metro Start ekranına geçeceğini görmek için sistemimi taramanın bir yolu.

Bu geçişlerin bazıları oldukça belirgin: Bir MP3 dosyasına çift tıkladığınızda Metro Music geliyor örneğin; burada Microsoft’un müzik mağazasının reklamlarıyla çevreleniyorsunuz. Bu hoyrat davranışı, bir masaüstü müzik oynatıcı kurarak iyileştirebileceğimi biliyorum.

Fakat diğer geçişler bu kadar aşikar değil; dolayısıyla tedavileri de öyle. Lütfen Microsoft, Metro’nun saçmalıklarıyla karşılaşmadan önce beni uyarmanın bir yoluyla gelin.

Olmazsa olmaz Windows 9 özelliği No. 9: Metro mute butonu
Eğer Metro IE gürültülü bir sayfadaysa veya kendimi kazara kulakları sağır edici seviyelere ayarlanmış bir Metro videosunu oynatıyorsam, o lanet sesi kısmak için trilyonlarca tıklama  (veya fiske, kaydırmalar) gerekiyor.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu