Apple 700 milyar doları aşarak rekor kırdı

Teknoloji devi Apple, 710,7 milyar dolar piyasa değerine ulaşarak tarihi bir rekor kırdı. 
Apple’ın hisseleri bugün 122,02 dolardan işlem gördü. Firma bu haliyle dünyanın ikinci en büyük şirketi Exxon Mobile’ın (385.4 milyar dolar) yaklaşık iki katı değere ulaştı. Bir başka teknoloji şirketi Microsoft, 2000 yılında 600 milyar dolar değere ulaşarak en büyük Amerikan firması ünvanını kazanmıştı. Microsoft’un şu anki piyasa değeri ise 349,5 milyar dolar olarak açıklandı.

Apple Tim Cook’la büyümeye devam ediyor

Steve Jobs’un ölümünün ardından Apple dümenini devralan CEO Tim Cook da yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Tim Cook, göreve geldiğinde Apple’ın piyasa değeri 350 milyar dolar civarındaydı. Böylece Tim Cook döneminde şirket piyasa değerini ikiye katlamış oldu. Uzmanlar, Apple hisslerinin 18 ay içinde 130,70 dolara yükselebileceğini öngörüyor. Hisselerin beklenen şekilde yükselmesi halinde şirketin değeri 761,3 milyar dolara ulaşmış olacak.

Apple tarihindeki en yüksek kârı elde etti

Diğer yandan, Apple 2015 yılı ilk çeyrek sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Şirket, tarihindeki en yüksek üç aylık net kârı elde etti. Apple’da ilk çeyrek finansal sonuçları resmi olarak açıklandı. Buna göre şirketin, 3 aylık dönemde 74 milyar 600 milyon dolarlık satış gerçekleştirildiği ve 18 milyar dolarlık net kar elde edildiği belirtildi. Şirketin kârında, iPhone 6 Plus’taki kâr marjının yüksekliği etkili oldu. Önceki çeyrekte ortalama 600 dolar olan (ABD için) iPhone satış fiyatları, son dönemde 687 dolar seviyesine ulaştı.

 74 milyon 500 bin adet iPhone satıldı

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 büyüme anlamına gelen bu veriler kelimenin tam anlamıyla sürpriz olarak yorumlandı. Analistler, en fazla 67-68 milyar dolar aralığında bir rakam beklendiğini açıklarken, kazancın bu denli yüksel olmasının temel faktörünün, iPhone, iPad ve Mac satışlarında yaşanan artışlar olduğu açıklandı. Apple, üç aylık dönemde, tüm dünyada 74 milyon 500 bin adet iPhone satışı gerçekleştirmeyi başardı. Ayrıca 21 milyon 400 bin adet iPad ve 5 milyon 520 bin adet Mac bilgisayar satıldı. Haberin devamı için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu