Apple tarihindeki en yüksek kârı elde etti

Apple 2015 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket, tarihindeki en yüksek üç aylık net kârı elde etti. 
Apple’da ilk çeyrek finansal sonuçları resmi olarak açıklandı. Buna göre şirketin, 3 aylık dönemde 74 milyar 600 milyon dolarlık satış gerçekleştirildiği ve 18 milyar dolarlık net kar elde edildiği belirtildi. Şirketin kârında, iPhone 6 Plus’taki kâr marjının yüksekliği etkili oldu. Önceki çeyrekte ortalama 600 dolar olan (ABD için) iPhone satış fiyatları, son dönemde 687 dolar seviyesine ulaştı.

 74 milyon 500 bin adet iPhone satıldı

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 büyüme anlamına gelen bu veriler kelimenin tam anlamıyla sürpriz olarak yorumlandı. Analistler, en fazla 67-68 milyar dolar aralığında bir rakam beklendiğini açıklarken, kazancın bu denli yüksel olmasının temel faktörünün, iPhone, iPad ve Mac satışlarında yaşanan artışlar olduğu açıklandı. Apple, üç aylık dönemde, tüm dünyada 74 milyon 500 bin adet iPhone satışı gerçekleştirmeyi başardı. Ayrıca 21 milyon 400 bin adet iPad ve 5 milyon 520 bin adet Mac bilgisayar satıldı.

Tüm zamanların en yüksek talebi

Şirketin CEO’su Tim Cook, tüm zamanların en yüksek talebiyle karşılaştıklarını belirterek, “bu olağanüstü çeyrek için kullanıcılarımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi. 2006 yılında şirket gelirlerinin yüzde 55,55’i iPod satışlarından elde edilirken, artık bu oran, açıklanan dönemdeki Apple gelirlerinin yüzde 1’den daha düşük kısmı oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu