ICC ile veri tutarsızlıkları sona eriyor

İş Zekası, Büyük Veri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konusunda hizmetler sunan Intellica yeni ürünü ile büyük ölçekli veri transferleri ve senkronizasyonlarını hatasız yapmayı vadediyor.

Intellica tarafından sektöre sunulmuş yeni bir ürün olan ICC (Intelligent Consistency Checker), temelde, bir kurumda farklı sistemler arasındaki olası veri tutarsızlıklarını tespit etmek, tespit edilen tutarsızlıklar konusunda kullanıcıları ve/veya sistemleri uyarmak ve düzeltmeler için yol göstermek amacını güden bir çözüm sunuyor.
Intellica’nın Satış ve İş Geliştirme Direktörü Emre Örs yeni ürün ile ilgili  “ICC’nin gözlenen ilk faydası, iş birimlerinin ve özellikle tepe yönetimin, oluşturulan raporlara ve doğruluğuna olan güveninin artması, bunun sonucu olarak da BT birimleri üzerinde raporlar ve verilerin sağlığı konusunda baskının son derece azalması” bilgisini veriyor.

ICC, farklı veri kaynakları ve/veya sistemleri arasında tutarlılık kontrollerini otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Veri karşılaştırmalarını kolaylaştırmak için, iş ve/veya IT kullanıcıları tarafından kolaylıkla oluşturulabilecek, genel amaçlı şablonlar ve bu şablonlar üzerine tanımlanmış daha özel kurallar kullanıyor. Tutarsızlık kontrollerini iş kullanıcıları tarafından belirlenmiş olan iş kurallarına göre yapıyor.
ICC’nin kullanılabildiği durumlar;
• Bir proje ortamında tutarlılık kontrol sistemi olarak
• Herhangi bir veri entegrasyon sürecinin beklenen sonuçtan farklı bir sonuç oluşturduğunu algılanması amacıyla
• Verinin oluşma trendlerinin izlenmesi (örneğin haftalık değişimi normalde ± %5 olması gereken bir verinin bir hafta %25 değiştiğin tespiti ve alarm olarak iletilmesi)
• Önceden belirlenmiş eşiklerin aşılması durumunda alarmlar üretilmesi
• Verideki anormalliklerin algılanması
• Önceden belirlenen kurallara uymayan tüm verinin algılanması
• İki veya daha fazla sistem arasında çapraz kontrol yapılması
• Geçiş (migrasyon) ve dönüşüm (transformasyon) projelerinde eski ve yeni sistemler arasında veri tutarlılığının sağlanması

Kurumlar açısından ilk akla gelen faydalar arasında; iş kullanıcılarının ve özellikle tepe yönetimin kullanımına sunulan raporların doğru ve tutarlı bir kapsama sahip olmalarının sağlanması, doğru resmin görülmesi, böylece bu raporlara dayanarak alınan iş kararlarının da daha isabetli olması ve yararlı sonuçlar doğurması bilgileri aktarılıyor.
Bunun yanı sıra tutarsız veriye dayanan iş akışlarının, müşteri temaslarının ve benzeri faaliyetlerin azaltılmasıyla iş verimliliğinin ve karlılığın arttığı, özellikle çok sayıda operasyonel sisteme, farklı veri tabanlarına sahip kurumlarda merkezi bir kontrol sağlanabildiği gözlendiği bilgisi veriliyor.
ICC ürünü, harici ve merkezi bir kontrol mekanizması olduğu için, birçok farklı uygulama alanı olabiliyor. Örneğin, ICC bir sigorta şirketinde denetleyici kuruma sunulan raporların doğruluğunu sağlarken, bir başka büyük kurumda Kurumsal Veri Ambarı’nın iç tutarlılığını kontrol etmekte, başka müşterilerimizde farklı ve karmaşık sistemlerden alınan verilerin belli kurallara uygun olarak doğru ve tutarlı olduğunu tespit etmekte, diğer bazı kurumlarda ise dönüşüm ve geçiş projelerinde uçtan uca doğruluk ve tutarlılık testlerinde süreci çok kolaylaştıran bir test aracı olarak kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu