NetApp 2014 öngörülerini açıkladı

Veri depolama ve yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan NetApp, 2014’te IT çözümlerinde gerçekleşecek olan beklentilerini açıkladı. Basın toplantısında konuşan NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, dünya ve Türkiye pazarını şekillendirecek trendlere ilişkin 2014 öngörülerini anlattı. Açıklanan öngörülerde, yeni yılda işletmelerin kurumsal depolama sistemleri, mobilden buluta kadar birçok teknolojik gelişmelerin yaşanacağı vurgulanıyor.

* Hibrit bulut sistemleri öne çıkacak

behcet-yumrukcalli
Behçet Yumrukçallı

IT’de buluta taşınma ihtiyacının yarattığı genel gerginlik, hibrit bulut modelinin şirketlerin uygulama portföylerinde işe yarayacağının fark edilmesiyle birlikte ortadan kalkacak. CIO’lar uygulama portföylerini bütünüyle denetim altında tutabilecekleri şekilde düzenleyecekler. IT ise, çeşitli bulut modelleri arasında bir aracı işlevi görecek.

* Flash pazarında mücadele başlayacak

Ana akım kurumsal depolama şirketlerinin flash teknoloji trendinin geçerliliğini denetlemesini takiben flash pazarında hızlı bir büyüme gerçekleşecek.

* Bir hizmet sağlayıcısı rolü

CIO’lar kendi IT sistemlerini ek bir hizmet seçeneği olarak değerlendirmeye başlayacaklar. Şirketlerin sahip olduğu tüm IT altyapıları, “özel bulut” olarak görülecek ve tüm beklentiler, harici bulut seçenekleri ile kıyaslanacak.

* Yazılım Tanımlı Depolama vizyonu

Yazılım Tanımlı Veri Merkezi vizyonu daha fazla benimsendikçe, altyapı bileşenlerinin gelişimi de daha net bir şekilde ortaya konacak. Altyapı bileşenlerinin sanal versiyonları daha yaygın hale gelecek.

* Sanal Depolama Sistemleri ile özgür veri

Sanal Makineler nasıl çalışan uygulamaların fiziksel sunucular arasındaki hareketini mümkün kıldıysa, Sanal Depolama Sistemleri de verileri belirli fiziksel depolama alanlarından çıkarıp ona özgürlük sağlayabilecek.

* OpenStack gelecek nesillere ulaşacak

OpenStack 2014’te hız kazanmaya devam edecek ve veri merkezi orkestrasyonuna karşı “açık” alternatif olarak varlığını sürdürecek. OpenStack dağıtımları “proje” bazlı olmaktan çok “ürün” bazlı olacağı için daha fazla sayıda işletme ve servis sağlayıcı OpenStack’ı benimseyecek.

* Özel ve Genel Bulut Depolama etkilenecek

Birçok ülkede faaliyet gösteren büyük işletmelerin, hükümetlerin telif hakkı kanunlarına tabi olan sahip oldukları veriler konusunda yaşanılan endişelerden dolayı hem verinin hakimiyetinin kendilerinde kalmasını hem de bulut bilişim ekonomilerinden faydalanmalarını sağlayan hibrit bulut çözümlerine eğilmeye başlayacaklar.

* 40GbE patlaması

Ethernet evrimindeki bir sonraki aşama olan 40 Gb, veri merkezlerinde daha fazla benimsenecek. Daha yüksek bantgenişliği, daha geniş veri setlerinin daha hızlı ve daha kolay bir şekilde hareket etmesini kolaylaştıracak. Bu da verinin büyümesini teşvik edecek.

* Büyük veri evrim geçiricek

Müşteri davranışları, endüstriyel süreçler ve doğal fenomenler hakkında daha fazla veri toplayabilen yeni cihazlar piyasaya çıkacak. Bu veri kaynakları, içgörüleri geliştirmek amacıyla mevcut analitikler ile kullanılabilecek ve böylece yeni analitik uygulamalara yol açacaklar.

* 2014’te ivme kazanacaklar

Kümelenmiş Depolama ve Nesne Depolama kullanımları artarken, Tümleşik Altyapılar veri merkezi altyapılarının yapı taşlarından biri haline gelecek. Bellek içi veritabanları ise SAP Hana’nın popülerliği sayesinde ana akıma dahil olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu