Dell’in Windows 8’li tableti : Latitude 10

 

Tabletine tüm gün ihtiyaç duyanlardansanız Latitude 10, uzun pil ömrüyle size fazlasıyla eşlik edebilir.

 

Tablet dünyasına her ne kadar iOS işletim sistemli iPad ve Andorid İşletim sistemli ürünler yön veriyor olsa da, Microsoft yeni işletim sistemi Windows 8 ile hem bilgisayarlarda hem de tablet dünyasında adından söz ettirecek gibi görünüyor. Dell’in yeni ürünü Latitude 10, Windows 8 işletim sistemi ile birlikte gelen ve bu yarışta ben de varım diyen cihazlardan biri. Üstelik hem tablet hem de masaüstü bilgisayar olma özelliği ile dikkat çekerken, uzun pil ömrü ile de kullanıcılarının gönlünde yer etmeyi hedefliyor.

Öncelikle Latitude 10, magnezyum alaşımı çerçevesi ve Gorilla Glass teknolojisiyle oldukça dayanaklı bir yapıya sahip. Ekran hassasiyeti ile Windows 8 üzerinde rahatlıkla dolaşabilmenizi sağlayan Latitude 10,  10.1 inç, 1.366 x 768 ekranıyla 5 parmağa kadar çoklu dokunma desteği gösteriyor.

Masaüstü için biraz küçük olmasına rağmen tablet tarzı kullanım olarak taşınma açısından iyi durumda. Latitude 10’u bir bilgisayara dönüştürmeniz de mümkün. Ekranın altında dock bağlantısı bulunan tablet, isteğe bağlı olarak bir masaüstü bilgisayara dönüşebiliyor. Ancak sonuçta bir tablet olarak hizmet vermesi için tasarlanmış. 640 gram ve 10.5 mm inceliğinde olan cihazın, bağlantı seçenekleriyse minimal ölçülerde kalmış. Mini HDMI, SD kart girişi, kulaklık girişi ve bir de USB 2.0 portu bulunuyor. Kablosuz bağlantı da 802.11 a/b/g/n ve Bluetooth 4.0 ile sağlanıyor.

Ekranın üzerinde 2.0 megapiksel değerinde bir kamera donanımına sahip Latitude 10, arkasında 8.0 gibi yüksek değerde bir kamera daha bulunduruyor. Bu sayede görüntülü görüşmelerde kullanabileceğiniz gibi, fotoğraf ve video da çekebilme imkanı sunuyor.

Latitude 10’un en dikkat çeken özelliklerinden biri de uzun ömürlü pile sahip olması. Hemen arka yüzündeki ayrılmış alanda bir batarya haznesi bulunduran tablet, bataryanız bittiğinde değiştirebilme imkanı sunuyor ve dolayısıyla size daha uzun zaman bir mobil deneyimi yaşatıyor. Latitude 10 tercihe bağlı olarak sabit bataryalı modeller de sunuyor.

Teknik özellikleri açısından kullanıcıların beklentilerini karşılayacak olan tablet, 1.8 GHz hızında çalışan Intel Atom Z2760 işlemcinin yanı sıra yine Intel’in yerleşik grafik işlemcisini kullanıyor. 2 GB DDR2 bellekle güçlendirilmiş olan cihaz, 64 GB SSD depolama alanına sahip. Ancak cihazın sahip olduğu bu özelliklerle, bir performans tableti olduğunu söyleyemeyiz.

Performansı basit görevler  ve az sayıda çoklu işlem için iyi olsa ada, Latitude 10, tablet görevini iyi bir şekilde yerine getiriyor. Ekranı, yapısı ve özellikleri gayet kaliteli ve özellikle internette gezerken, fotoğraflara bakarken, müzik dinlerken ve video izlerken oldukça keyif aldık. Ancak cihazdan fazla verim almak istiyorsanız, dock ve klavye kullanmanız gerekiyor.  Cihazın tavsiye edilen Türkiye satış fiyatı 850 dolar + KDV olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu