HTC One M9 ve One M8 karşılaştırması

HTC’nin yeni telefonu One M9 Barselona’da görkemli bir lansmanla tanıtıldı. Özellikle birbirinden yeni uygulamalarıyla dikkat çeken HTC One M9 ve bir önceki küçük kardeşi One M8’i sizler için karşılaştırdık.

Derya Coşkun/Barselona

Öncelikle, HTC’nin bu üst segment iki telefonu arasında tasarımsal olarak çok büyük farklar görünmediğini belirtebiliriz. Zira şirket, One M8’e eklediği yenliklerle M9’u yaratmış ancak elbette ki şirketin yeni amiral gemisi özellikle HTC’nin artık çok iyi bilinen metal kasa özelliğiyle dikkat çekiyor.
Yine HTC One M8’de olduğu gibi 5.0 inç ekran boyutuyla gelen M9 da 1080p çözünürlüğe sahip. Yeni cihazın yazılım ve donanım olarak One M8’den ayrılan noktaları mevcut. Qualcomm 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemciye sahip One M8’e karşın, M9’da Qualcomm 8 çekirdekli, 2.0 GHz Snapdragon 810 işlemci bulunuyor. Geçen haftalarda One M8’e Android Lollipop güncellemesi geldiğini hatırlatalım ancak HTC One M9’da bu konuda dikkat çeken bir ayrıntı mevcut. Cihaz Android 5.0 Lollipop güncellemesinin yanında HTC Sense 7 arayüzünü aldı. One M8 ile M9’u ayıran bir diğer özellik ise RAM ve depolama kapasitesi… 2GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanına sahip One M8’e nazaran M9 3 GB RAM ve 32 GB dahili depolama kapasitesiyle geldi.
One M9 ile birlikte kamerada ultrapiksel çözünürlükten vazgeçen HTC ön kamerada bu geleneğini sürdürüyor. 4K video çekebilme özelliğine sahip cihazın, 4 MP UltraPixel ön kamerası ve Çift LED flaşlı 20 MP arka kamerası mevcut.
htc-one-m9-karsilastirma
Batarya performansı yönünden cihazlar arasında büyük farklar olduğu söylenemez. M8’in 2600 mAH batarya kapasitesine karşın 2840 mAH batarya ile gelen M9, küçük kardeşinden konuşma süresi yönünden de ayrıldığı söylenemez. Zira 20 saat konuşma süresine karşılık One M9 21 saat konuşma süresi sunuyor.
htc-one-m9-karsilastirma-2
One M9, M8’den ağırlık ve incelik yönünden de ayrıldığı pek söylenemez. Ancak cihazın One M8’den ayrıldığı en önemli noktalarından biri içeriğindeki yeni uygulamalar… Yeni geliştirilen Themes uygulamasıyla giriş ekranının görünümünün kişiselleştirilmesi için daha kolay bir yol sunulurken, uygulama ile bir arka plan resmi seçildiğinde simgelerin stili belirlenebiliyor ve arka plan resmini temel alan bir renk teması oluşturulabiliyor. Fiyatı resmi olarak açıklanmayan HTC One M9’un bu özellikleriyle, küçük kardeşi M8’le fiyat konusunda da yarışacağı muhtemel.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu