Logitech BCC950 ile HD görüntülü toplantılar

Logitech tüketici pazarı için web kameraları yapmanın yanı sıra iş kullanıcılarına yönelik modeller de sunuyor.


BCC950 ConferenceCam de bu modellerden biri. 1080p Full HD kamerası olan konferans kamerasında motorlu bir döner kafa, istediğiniz herhangi bir yöne yatırılabilme özelliği ve zoom gibi fonksiyonları var. Profesyoneller ve küçük işletmelerin video konferanslarında kullanabileceği hızlı arama, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı bir çözüm sunuyor.

Tasarım & Donanım

Bu model de önceki modellerden olan Sphere gibi, aynı pan ve tilt motorlu sistemleri kullanıyor. Yazılımı ya da verilen uzaktan kumandayı kullanarak, web kamerayı yatay olarak 180 derece döndürebiliyor ya da 55 derece dikey şekilde eğebiliyorsunuz. Bu özelliklerden dolayı konferans ya da toplantıda konuşan farklı insanlara odaklanması açısından son derece kullanışlı.  Logitech’in Sphere modeli gibi, BCC950’nin de top şeklindeki kamerası tabana rahatça oturabiliyor ve metal bir sap üzerinde yükseltilebiliyor. Yapmanız gereken sadece top şeklindeki kamerayı tutmak ve yukarı çekmek.

BCC950 ConferenceCam 1080p Full HD çözünürlük ve 30 fps kare hızına sahip. Bu tür bir kare hızını kullanmak için, Logitech bu kameraya USB 2.0 bağlantısı üzerinden otomatik sıkıştırma sistemi (H.264) yüklemiş.  Ayrıca ürün Carl Zeiss lensi kullanıyor. Bu da aramalar sırasında belgeleri yada görselleri yakın paylaşılmasına imkan tanıyor.  BCC950 hiçbir ekstra aksesuar gerektirmiyor, zira teorik olarak 2.5 metrelik bir mesafeden duyulabilen bir hoparlör ve mikrofon cihazın tabanına yerleştirilmiş. Aramalara cevap veren,  zoom yapabilrme, ses kısma ve kameranın konumunu değiştirmek için gereken ok tuşlarında olduğu bir yerleşik tuşları bulunuyor. Ayrıca bir uzaktan kumanda da standart olarak veriliyor.

Gün ışığında ya da iyi aydınlatılmış bir odada, BCC950 çok iyi bir iş çıkarıyor. Tek dezavantajı ışıklı bölgelerde biraz aşırı ışık eğilimi gösterdiği söylenebilir. Ancak kare hızı mükemmel ve kamerayı Full HD kullanırken düşmüyor. Görüntü her zaman güzel ve pürüzsüz kalıyor.  Resim kalitesi de düşük ışıkta bile oldukça iyi.

Ses Kalitesi

Hoparlör ve mikrofon gayet iyi çalışıyor, Girdi ve çıktı için de ses net ve keskin. Tek dezavantajı olarak mikrofonun biraz zayıf olduğunu söyleyebiliriz.  İki metre uzaklıktaki masanın karşı ucunda oturan birisi kendisini duyurması için biraz çaba sarf etmesi gerekebilir.  Dolayısıyla mikrofon duyarlılığını artırmak için Windows ayarlarını kullanabilirsiniz.

Hoparlör ve mikrofon iyi çalışıyor. Girdi ve çıktı için, ses net ve keskin. Tek dezavantaj mikrofonun biraz zayıf olduğunu söyleyebiliriz.  Masanın karşı ucunda (İki metre uzaklıkta) oturan birisi kendisini duyurması için biraz gayret edebilir. Bu nedenle mikrofon duyarlılığını artırmak için Windows ayarlarını kullanabilirsiniz.

Logitech BCC950 ConferenceCam küçük işletmeler için bir kullanıcı dostu olduğunu ve etkili bir video-konferans kamerası olduğunu söyleyebiliriz. Hoparlör ve mikrofon ile iyi bir imaj ve ses kalitesi sağlıyor. Kameradan 2 metreden daha uzak mesafedeki kullanıcıların konuşmalarında düşük sinyal gösterebilir.  Ürünün Türkiye fiyatı 379 dolar + KDV.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu