Sanal dünyada yaşayacağız! Son dönemin teknoloji trendi; sanal gerçeklik gözlükleri

2015 yılıyla birlikte sanal gerçeklik yarışı hızlı bir ivme kazandı. Akıllı telefon üreticilerinin de bu yarışa katılması, “sanal gerçeklik” kavramının ilerleyen dönemlerde tamamen hayatımızın içinde olacağına işaret ediyor.
Derya COŞKUN
2014 yılındaki “sanal gerçeklik” atılımı, bu yılın başında gerçek bir yarışa dönüştü. Bu yarışı önde bitirmek isteyen firmalar da ardı ardına ürünlerini kullanıcılara sunuyor. Oculus Rift ile başlayan sanal gerçeklik yarışı, Google, Samsung, Sony, LG, Microsoft ile devam etti. Son olarak geçtiğimiz günlerde gerçekleşen HTC’nin, Barselona’daki dünya lansmanında büyük bir sürpriz yaparak HTC Re Vive’ı tanıtması bu yarışın hız kesmeden devam edeceğinin bir göstergesi oldu.
Google’ın basit bir karton cihazla başlattığı bu serüven, teknoloji devlerinin birbirinden farklı gelişmiş özelliklere sahip cihazlarıyla devam ediyor. Kimileri kendi markasıyla uyumlu akıllı telefonlarla çalışan, kimileri ise herhangi bir telefon bağlantısına gerek duymadan kendi ekranıyla görüntü sağlayan sanal gerçeklik gözlüklerinin elbette ki en önemli ortak özelliği, kullanıcıya başka bir evrenin kapılarını açması… Kimi zaman gerçek dünyadan sanal dünyaya girmenizi sağlayan, kimi zamanda direkt gerçek dünyadaki objelerle birebir iletişim kurmanıza imkân tanıyan bu teknoloji harikalarının en iyilerini sizler için derledik…
Samsung Gear VR
Samsung Gear VR, Oculus VR ekibiyle birlikte hazırlanan bir cihaz ve sanal gerçeklik gözlüğü ilk olarak Eylül 2014’te gerçekleştirilen IFA’da ortaya çıktı. Samsung Gear VR ekransız cihazlardan… Yani cihazın çalışması için Samsung Galaxy Note 4’ün de desteğine ihtiyaç var. Oculus mağazasındaki oyun ve uygulamalara da erişilen gözlük, 360 derecelik bir görüntü sağlıyor. Gear VR, Samsung’un giyilebilir teknolojiler alanındaki en büyük adımlarından bri kuşkusuz. Zira 199 dolarlık fiyatıyla Samsung, sanal gerçeklik gözlüğünde özellikle oyun severleri yakalayabilir. Ancak Samsung Galaxy Note 4 kullanıcılarıyla sınırlı olacak Gear VR tutkunları, “sanal sinema” olarak nitelendirilebilecek bu gözlüğün tadını çıkarabilir.
Başlıca özellikleri-
– 96 derece ekran görüş açısı
-Hızlandırıcı, jirometre, jomanyetik, yakınlık sensörleri
-Touch Pad, geri düğmesi, ses snahtarı fiziksel kullanıcı arayüzü
-Galaxy Note 4 microUSB bağlantısı
-198x 116 x 90 mm boyut
samsung gearvr2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samsung Gear VR ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz

Sony Project Morpheus
Japon teknoloji devi Sony, Samsung gibi oyun ve eğlence odaklı bir sanal gerçeklik gözlüğü üretmiş olsa da bu gözlük herhangi bir oyun için değil. Sony, Project Morpheus’u Playstation 4 için geliştirdi. Öyle ki Sony cihazı ilk olarak Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda geçen yıl ortaya çıkarmıştı. 5,7 inç OLED ekrana sahip cihaz, kullanıcısına 100 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Gözlükteki gecikme süresi 0.0018 saniye olarak lanse ediliyor. Yani, gözlüğü taktığınızda kafanızı çevirdiğiniz yöndeki görüntü size 0.0018 saniye sonra gelecek. Bu da demek oluyor ki, Sony gerçeğe çok yakın bir görüş özelliği geliştirdi.
Başlıca özellikleri-
-100 derece ekran görüş açısı
-Akselerometre, Jiroskop sensör
-HDMI + USB bağlantı arayüzü
-3D ses, Social Screen fonksiyon
-1920×RGB×1080 panel çözünürlüğü
sony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sony Project Morpheus videosunu aşağıda izleyebilirsiniz

HTC Re Vive
Akıllı telefon üreticisi olarak bilinen HTC, Barselona’daki GSMA 2015 öncesi gerçekleşen lansmanında bir sürpriz yaparak amiral gemisi One M9’un yanında HTC Re Vive’i de tanıttı. Dünyada büyük bir şok etkisi yaratan HTC, sanal gerçeklik gözlüğünü Valve ile ortak geliştirecek. Üzerinde 70 adet sensör yer alan HTC Re Vive, 360 derecelik bir açı sunuyor. Bağımsız bir donanım olarak kullanılabilecek Re Vive, herhangi bir HTC telefona bağımlı olmadan PC’nize bağlanabilecek. HTC’nin Re Vive’ı takılıyken 360 derecelik açıyla en gerçekçi görüntüyü elde edebilirsiniz. Cihaz, lazer sensörleri sayesinde, tüm odayı tarayıp çevreyi algılayabiliyor. Böylece sanal gerçeklik içerisinde olanlar özgürce yürüme imkanına sahip oluyor. Cihazın fiyatı konusunda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.
Başlıca özellikleri-
-Her göz için 1,200×1,080 piksel
-Jiroskop, ivmeölçer ve lazer pozisyonlama sensörleri
-90 fps yenilenme hızı
-İki farklı görüş motoru
-Cihaza özel oyun kumandası
HTC vive
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HTC Re Vive videosunu aşağıda izleyebilirsiniz

Google Cardboard VR
Google, diğer teknoloji devlerinin aksine tanıttığı Cardboard isimli akıllı gözlüğü oldukça şaşırtıcı… Çünkü bu gözlük kartondan. Oculus Rift’e rakip olarak çıkarılan gözlük, basit bir sanal gerçeklik gözlüğü gibi görünse de diğer teknoloji harikası sanal gerçeklik gözlüklerinin yapabildiği her şeyi yapıyor. Örneğin, bir konseri Google Cardboard sayesinde rahatlıkla 3 boyutlu izleyebilirsiniz. Etkinliklerin 3 boyutlu izlenebildiği gözlük sayesinde ucuza bir sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz. Karton gözlüğü kullanırken telefona indirilmesi gereken uygulama da Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Karton gözlük internette 35-40 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
Başlıca özellikleri-
-3,5 – 5.2 inç boyutunda tüm akıllı telefonlar ile uyumlu
-Google Earth’ü destekliyor
-Google Play üzerinden ücretsiz uygulama
-NFC özellikli mıknatıs tuşu
-Cardboard uyumlu “Tuscany Dive” uygulaması (Sanal bir evde gezinti)
google cardboard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Google Cardboard ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz

Microsoft Hololens
Microsoft, Hololens ile kullanıcısını hem sanal gerçeklik (VR) hem de artırılmış gerçeklik (AR) ile tanıştırıyor. Diğer sanal gerçeklik gözlüklerine göre daha sade ve “gözlük” olarak düşünüldüğünde daha gerçekçi bir görüntüye sahip Hololens, baktığınız her yönde sanal bir dünya yaratabiliyor. Artırılmış gerçeklik duyusunu da içine alan Microsoft Hololens, objelerle direkt etkileşim kurmanıza olanak tanıyor. Gözlük bir bağlantıya ihtiyaç duymadan direkt olarak kullanılabiliyor. Gözlükte şu an hologram destekli Skype görüşmeleri, Microsoft’un demo videoları bulunuyor. Hala üzerinde çalışılan sanal gerçeklik gözlüğünün ne zaman piyasaya çıkacağı ise muamma.
Başlıca özellikleri-
-Sanal gerçeklik özelliği ile birlikte artırılmış gerçeklik özelliği
-Hologram uygulamaları destekli
-Bağlantı olmadan direkt kullanım
-Skype destekli
microsoft holo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Microsoft Hololens ile ilgili merak ettikleriniz aşağıdaki videoda 

LG VR for G3
LG, VR for G3 ile Google’ın karton sanal gerçeklik gözlüğünün plastik versiyonunu üretti. Genel olarak Cardboard ile aynı tasarım anlayışına sahip olan cihaz, LG G3 modeline özel. Cihazın özelliklerine dair henüz detaylı bir bilgi paylaşılmadı ancak piyasaya çıkış tarihi de belli olmayan sanal gerçeklik gözlüğü LG G3 ile birlikte kullanıcılara ücretsiz verilecek. Cihazın Türkiye’deki LG G3 sahiplerine verilip verilmeyeceği ise henüz netleşmedi.
Başlıca özellikleri-
-LG 3 ile uyumlu
– 2K ekran çözünürlüğü
-1W hoparlörler
-Plastik tasarım
-Kullanıcılara ücretsiz verilecek
LG 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 VR for G3 ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz

Oculus Rift
Oculus Rift sanal gerçeklik meraklısı Palmer Luckey tarafından geliştirildi. Geçen yıl Facebook tarafından 2 milyon dolar gibi ciddi bir rakamla satın alınan gözlük, 360 derece hareketi algılayabiliyor. Ekranlı cihazlardan olan Oculus Rift, görüş alanındaki oyunların içindeymiş gibi hissetiriyor ve cihazla birçok oyun oynanabiliyor. Cihazda kulaklık veya hoparlör bulunmuyor. Bu yüzden kullanıcılar kendi tercihleri kulaklıklıklarını kullanabiliyorlar.
Başlıca özellikleri-
-1080p OLED 75hz ekran
-Her göz için 960×1080 piksel
-100 derece görüş alanı
-360 derece kafa takibi
-440 gram ağırlık
 
Oculus Rift
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oculus Rift videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu