MANŞETNasıl yapılır?

Eğitim için hangi bilgisayar ve tableti almalı?

Öğrenci ve öğretmenler için tablet ve bilgisayar özellikleri

BERK İYBAR

Eğitim öğretim hayatına “uzaktan” kavramı ile hızlı bir şekilde girdi. Başta üniversiteler olmak üzere birçok öğretim kurumu pandemi nedeniyle uzaktan eğitim ya da karma bir model benimsiyor. Her iki seçeneğin de ortak noktası aslında Zoom yazılımı. Biz de bu yazımızda kısa sürede büyük bir yükseliş yakalayan video konferans çözümü Zoom’da daha verimli olmanızı sağlayacak tablet ve bilgisayar özelliklerine çeşitli başlıklar altında değiniyoruz.

Güncel kalın

Zoom çok esnek bir program. Windows 7’den, Android 4.0 ve üzerine, MacOS 10.10’dan iOS 8 ve üzerine geniş bir desteğe sahip. Ancak güvenlik ihlali nedeniyle size tavsiyemiz donanımınızın yeteceği en yüksek işletim sistemini kullanmanız. Bu arada Zoom her ne kadar sizi zorunlu bırakmasa da ara ara güncelleniyor. Güvenlik nedeniyle Zoom yazılımınızın güncel olduğuna emin olun.

Yüksek ve stabil internet

Zoom için en düşük hız 2.0 Mbps olarak belirlenmiş. Sadece ses amaçlı olarak da 60 – 80kpbs tavsiye ediliyor. Ancak bu sayıların çok üzerinde internete sahip olsanız da sorunlar yaşamanız normal. Zoom’un kalitesini kullanıcı sayısı ve internetin stabil olması etkiliyor. Bu nedenle size tavsiyemiz özellikle dizüstü bilgisayarlarda ethernet portunu yani kablolu interneti kullanmanız. Özellikle MacBook Air gibi cihazlar için lisanslı adaptörler edinmeniz performansınızı artıracaktır. Tablet ve telefon kısmında ise kablolu internet kullanma seçeneği olmadığı için en azından sağlayıcınızın verdiğinden daha kaliteli bir model alarak performans artışı sağlayabilirsiniz.

Kamera ve mikrofon

Görüntülü ve sesli konferans yapılırken elbette kamera ve mikrofon özellikleri öne çıkıyor. Alacağınız cihazları mümkünse bu yönden bir test edin. Çünkü sayılara yansımayan sonuçlar çıkabilir. Örneğin 2 MP kamerası bulunan bir dizüstü bilgisayar kağıt üzerinde zayıf görünse de mercek kalitesi ve sensör büyüklüğü ile çok tatminkar sonuçlar verebilir. Gerek mobil cihaz gerekse masaüstü veya dizüstü bilgisayar seçenekleri için gürültü engelleyici özelliğe sahip ek bir mikrofon tavsiye ediyoruz. Mikrofon özellikli kablosuz kulaklıklar her ne kadar cazip görünse de şarj sorunu ile sizi yarı yolda bırakabilir.

Akıllı kalem veya çizim tableti

Tablet alıyorsanız kalem özelliğinin olmasına dikkat edin. Samsung, Apple ve Huawei kendi geliştirdikleri akıllı kalem destekli tabletleri bu nedenle çok tercih ediliyor. Bilgisayarınızda ise dokunmatik ekran özelliğini bir öncelik haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Mevcut bilgisayarınıza bu özellikleri katmak içinse piyasada tercih edilen Veikk markasının ürünlerine göz atabilirsiniz. Bu tabletler mouse gibi bilgisayarınıza (ya da akıllı cihazlarınıza) bağlanarak gelişmiş kalem özelliklerini kazandıracaktır. Özellikle güzel sanatlar, geometri ve fizik gibi alanlarda bu tabletler büyük kolaylık sağlayacaktır. Tabii ki not almak için de bunları kullanabilirsiniz.

Depolama, RAM ve işlemci gücü

Zoom genel olarak küçük bir program olduğu için sizi yanıltmasın. İş ve eğitim amaçlı olarak kullanılmaya başlandığında sisteme yüklenecek dosyaların sayısı kısa sürede artacağı için kapasitesi yüksek bir bilgisayar veya akıllı cihaz edinmeye çalışın. Akıllı cihazlarda 32 GB ve bilgisayarda ise 256 GB başlangıç seviyeniz olsun. İşlemci tarafında ise aslında multitask çalışan bir yazılım olduğu için güçlü işlemci tercih edebilirsiniz. Şöyle bir senaryo düşünün: Zoom açık ve ekrana YouTube üzerinden bir video yansıtıyorsunuz. Diğer taraftan da başka internet siteleri, sunum dosyanız ya da not aldığınız doküman açık. İşte aynı anda açık olan farklı uygulamalar ne yazık ki RAM ve işlemciyi zorlayabilir. Bu nedenle Intel® Six-Core™ i5-9500T işlemci 8GB RAM tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish