HarmonyOS Next’in çıkış tarihi belli oldu!

HarmonyOS'un yeni sürümü, Huawei'nin kendi geliştirdiği Hongmeng çekirdeği ve sistem uygulamalarına dayanıyor.

Huawei, şirketin işletim sistemi HarmonyOS’un yeni sürümü HarmonyOS Next’in beta lansmanını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yetkililer, resmi ayrıntıları henüz paylaşmamış olsa da son sızıntılar Eylül ayında geniş bir dağıtımın yapılacağını öne sürüyor.

Sızdırılan bilgilere göre, HarmonyOS’un yeni sürümü, amiral gemisi telefonlar, katlanabilir modeller, orta segment telefonlar, tabletler ve akıllı saatler” gibi çeşitli cihaz kategorileriyle uyumlu olacak. Bu uyumluluk, 2024’ün ikinci yarısında bekleniyor.

Son geliştirici güncellemesiyle duyurulan bu sürüm, uygulamaların işletim sistemine dışarıdan yüklenmesini kolaylaştırıyor. Geliştiriciler, kendi kuruluşları tarafından verilen sertifikalar ve profillerle uygulamalarını derleyip paketleyerek kullanıcılarına ulaştırabiliyor. Bu süreç, uygulamaların bir sunucuya veya bulut depolama alanına yüklenmesi ve kullanıcıların buradan uygulamaları indirip kurması şeklinde işliyor. Bu yeni yöntem, özellikle şirket içi kurumsal araçlar veya belirli programlar gibi özel kullanım alanlarına yönelik uygulamalar için ideal. Huawei, bu özelliğin “uygun olmayan veya Huawei App Market’te herkese açık olarak yayınlanmak istemeyen HarmonyOS uygulamalarına yönelik” olduğunu belirtiyor.

Geliştiriciler ayrıca, küçük ölçekli dağıtım için Huawei’nin AppGallery Connect (AGC) özelliğini kullanma seçeneğine de sahip olacaklar. Ancak, şu an için bu dahili uygulama yayınlama yöntemi yalnızca Stage modeli kullanılarak oluşturulan HarmonyOS uygulamalarını desteklemekte ve bazı özellikler henüz uyumlu değil.

Bu yöntemin bir diğer önemli özelliği, kullanıcıların uygulamaları manuel olarak etkinleştirmesi gerekliliği. Kullanıcılar, Ayarlar > Sistem > Kurumsal Cihaz ve Uygulama Yönetimi > Kurumsal Uygulama Yönetimi’ne giderek uygulamanın çalışması için manuel olarak izin vermek zorundalar. Bu adım, kullanıcıların uygulamaların çalışmasını kontrol edebilmesi için ek bir güvenlik katmanı sunuyor.

HarmonyOS’un yeni sürümü, Huawei’nin kendi geliştirdiği Hongmeng çekirdeği ve sistem uygulamalarına dayanıyor ve Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) kod tabanını tamamen terk ediyor. Bu da Huawei cihazlarında çalışan tüm Android uygulamalarının uyumsuz hale gelmesine neden oluyor. Ancak Huawei, HarmonyOS için yerel uygulamalar geliştirmeye odaklanarak bu durumu telafi etmeyi başardı. Şirket, yeni işletim sistemi için 4 binden fazla yerel uygulamanın geliştirildiğini duyurdu ve bu sayının artmaya devam ettiğini belirtti.

Eylül lansmanı, şirketin iddialı bir dağıtım planını işaret ediyor ancak yeni HarmonyOS’un mobil işletim sistemi pazarında nasıl bir konum edineceği ise merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu