HAVELSAN’dan yerli GPT: MAIN tanıtıldı

HAVELSAN, "MAIN" adını verdiği yerli GPT modeli ile yapay zeka arenasına iddialı bir giriş yapıyor.

Türkiye, yapay zeka konusundaki dijital dönüşümüne hız kesmeden devam ediyor. Ülkenin savunma endüstrisinde yazılım tabanlı teknoloji ürünleriyle öne çıkan şirketi HAVELSAN, Yapay Zeka Konferansı’nda son teknolojik gelişmelerini ve öne çıkan ürünü MAIN’i tanıttı.

https://twitter.com/HAVELSANResmi/status/1747298132948287821?s=20

HAVELSAN’dan yerli GPT: MAIN

HAVELSAN, “MAIN” (Multifunctional Artificial Intelligence Network) adını verdiği yerli GPT modeli ile yapay zeka arenasına iddialı bir giriş yapıyor. HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan, MAIN’in kurumsal verileri ve açık kaynakları kullanarak anlamlı sonuçlar üreten bir yapay zeka platformu olduğunu vurgulayarak, “MAIN, herhangi bir API’ye bağımlı olmayan, tamamen bağımsız bir dil modelidir. Geliştirilen kodlar açık kaynaklı veya HAVELSAN mühendisleri tarafından oluşturulmuştur, bu nedenle platformumuzda herhangi bir dış bağımlılık bulunmamaktadır.” dedi.

Kamu ve askeri kurumlar ilk sırada

Geliştirilen yapay zeka modeli, başta kamu ve askeri kurumlar olmak üzere öncelikli sektörlere hizmet verecek. Kavaf, veri güvenliğinin ön planda tutulduğunu ve başlangıçta genel erişimin mümkün olmayacağını vurguladı. Ancak, ilerleyen aşamalarda kamuya açık erişim mekanizması üzerinde çalışacaklarını belirtti.

Güvenlik odaklı donanım ve kapalı veri kutusu

Kavaf, projenin güvenlik açısından dikkat çekici özellikler taşıdığını da söyledi. Küresel rakiplerine karşı donanım seti ile birlikte sunulan yapının, verinin tamamen kapalı bir kutu olarak kullanılmasını sağladığını ifade etti. Bu sayede, veri sızıntısı ve yorumlanmış verinin kullanımı gibi risklerin ortadan kaldırıldığına vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu