Türkiye’de 2022 yılında deneyim mağazacılığı trendi artacak!

E-ticaretteki büyümenin hala devam ettiğini söyleyen Anker Türkiye, İsrail ve Orta Asya Ülke Müdürü Cem Bodur, “Tüketiciler kalabalıktan kaçınmaya devam ettikçe ve e-ticaret alışverişinin avantajlarını fark ettikçe güçlü büyüme oranları da devam edecek. Artık tüketiciler satın almak istedikleri ürünleri zaman kaybetmeden, her yerde kolayca erişerek satın almak istiyor. Bu yüzden mağaza içerisindeki yerleşim de önemli hale gelmeye başladı. Deneyim mağazacılığı trendi de önümüzdeki dönem ülkemizde daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor” dedi.

Tüketici elektroniği sektöründe Türkiye’deki son trendler nelerdir?

Teknolojinin gelişimi son 10 yılda büyük bir sıçrama yaşadı. Her geçen gün yeni bir teknolojik gelişmeye uyandığımız bugünlerde, 10 yıl önce hiç duymadığımız pek çok teknolojiye bugün aşina durumdayız. Giyilebilir teknoloji, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, drone teknolojisi ve nano teknoloji gibi çağın önemli teknolojileri bundan yıllar önce; ancak bilim kurgu filmlerinin konusuyken bugün pek çok alanda karşımıza çıkabiliyor. Dünyadaki teknoloji ve alışveriş trendleri de pandemi ile birlikte değişmeye başladı. Bu durum tüketicilerin tüketim alışkanlıkları da değiştirdi. Dijital dünya özellikle bu dönemde kritik önem kazandı. Online satış kanalları, kampanyalar ve dijital dünyadaki görünürlük sektörümüzde önemli farklar yarattı. Pek çok kişi alışverişlerini online kanallardan yaparak bu dönemde e-ticaretin hızla büyümesine katkı sağladı. E-ticaretteki büyüme hâlâ devam ediyor. Tüketiciler kalabalıktan kaçınmaya devam ettikçe ve e-ticaret alışverişinin avantajlarını fark ettikçe güçlü büyüme oranları da devam edecek. Ayrıca fiziksel mağazalarda da bazı dönüşümler yaşandı. Artık tüketiciler satın almak istedikleri ürünleri zaman kaybetmeden, her yerde kolayca erişerek satın almak istiyor. Bu yüzden mağaza içerisindeki yerleşim de önemli hale gelmeye başladı. Deneyim mağazacılığı trendi de önümüzdeki dönem ülkemizde daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Tüketiciler ürünü görerek, deneyerek ve soru sorarak almak istiyor. Bu da mağazaların birer deneyim merkezine dönüşmesine neden oluyor.

İlgili Makaleler

Türkiye’de tüketiciler teknoloji ürünü alırken nelere dikkat ediyor? Hangi özellikler tercih sebebi?

Tüketiciler özellikle bu dönemde hayatı kolaylaştıran ve inovatif teknolojiler sunan ürünleri tercih ediyor. Örneğin; lazer navigasyonlu hem ıslak hem de kuru robot süpürgeler, yapay zeka teknolojisine sahip güvenlik kameraları, kablosuz taşınabilir çok yönlü projeksiyon cihazları bu dönemde oldukça popülerleşti. Bunların yanı sıra, aktif gürültü önleyicili TWS kablosuz bluetooth kulaklıklar ve kulak üstü kulaklıklar da çokça tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Gelişen teknoloji ve yeni koşullar hayatı kolaylaştıran akıllı teknolojilere olan ihtiyacı daha da gözler önüne serdi. Önümüzdeki dönemde de pek çok fonksiyonu bir arada bulunduran akıllı ürünlerin artacağını ve insanların hayatını kolaylaştıracağını düşünüyorum. Biz de Anker olarak kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimlere dikkat ederek ürün geliştiriyor, ürünlerimizi kullanıcıların ihtiyaçlarına çözüm olarak piyasaya sürüyoruz. Kullanıcıların yaşadıkları olumlu ya da olumsuz deneyimler de yeni ürün çalışmalarımızda kritik bir öneme sahip oluyor. Ar-Ge yatırımlarımızı da bu mantıkla oluşturuyoruz. Sonuç olarak müşteri memnuniyeti yüksek bir kullanıcı grubuna sahip olmuş oluyoruz. Bu da daha yenilikçi ürünler üretmek için bize motivasyon ve yol haritası oluyor.

2022’de Anker ürün segmenti büyüyecek mi? Büyüyecekse hangi ürünler & segmentler eklenecek? Anker gelecek dönem hangi teknolojileri sergileyecek ve hangi ürünleri piyasaya sunacak?

Anker Innovations olarak müşteri odaklı ve akıllı yaşam teknolojilerinde, şarj teknolojisinden kulaklıklara, hoparlör ve güvenlik kameralarından, projeksiyon sistemlerine kadar pek çok ürün ile öncü yaklaşımlar geliştiriyoruz. Soundcore, Eufy, Nebula kategori markalarına ait ürünlerimizle yaşamın her anına dokunan yüksek performanslı ve gelişmiş akıllı teknolojileri pazara sunuyoruz. Pandemi sürecinde de evden çalışma düzeninde müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini iyi analiz ederek ihtiyaç duydukları ürünlerle kullanıcıları buluşturmayı başardık. Yeni kategorilerimizden biri olan Anker Work tam da bu amaçla oluşturduğumuz bir kategori. Anker Work kategori grubu altında konferans cihazı, webcam ve kulaklık üretimi gerçekleştiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde de ürün yelpazemize şu anda detayını veremediğim yeni iki kategori daha dahil olacak. Yeni kategorilerimizin yanı sıra piyasaya sunduğumuz ve sunmayı planladığımız yeni ürünlerle de kullanıcılarımızı memnun etmeyi başarıyoruz. Son olarak piyasaya sunduğumuz Soundcore R100 TWS Bluetooth kulaklık bunun en güzel örneği. Aynı şekilde diğer yeni ürünlerimiz de kullanıcılarımızın beğenisini kazanmış durumda. Yeni piyasaya sunduğumuz ürünlerden Anker PowerPort III Pod, 65 Watt’lık yüksek çıkış gücüyle iPhone’dan Samsung’a, laptoplardan tabletlere kadar pek çok cihazı şarj edebiliyorSektörde fark yaratan bir diğer yeni ürünümüz de Anker PowerWave Select+ Magsafe Kablosuz Manyetik Şarj Cihazı da pek çok cihazı kablosuz bir şekilde güçlü manyetik bağlantısıyla hızlıca şarj edebiliyor.

Bu ürünlerin dışında, piyasaya sunmaya hazırlandığımız ürünlerimiz de var.  Yakın zamanda sunmayı planladığımız diğer ürünler arasında Soundcore Rave Partycast hoparlör, Liberty 3 Pro TWS Bletooth Kulaklık, H30 Infinity Süpürge ve Nebula kategori markası altında da lazer projeksiyon cihazları bulunuyor. Eufy kategorisinde de ürün portföyümüzü genişletmeyi planlıyoruz. Robot süpürgeler alanında ezberleri bozacak yeni ürünler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Dünyanın ilk çift türbinli robot süpürgesi olan Eufy RoboVac X8 Hybrid’i de çok yakında Türkiye’de satışa sunacağız. Robovac X8 Hybrid, her bir türbiniyle 2000 Pa emiş gücü sunarak toplamda 4000 Pa ile hava akışını yüzde 80 oranında artırabiliyor. 2’si 1 arada vakum ve paspas özelliğiyle daha verimli bir temizliğin kapılarını aralayan Robovac X8 Hybrid, 250 ml’lik ekstra büyük su deposuyla, iPath™ Lazer Navigasyonuyla, 180 dakika şarj süresiyle ve  AI.Map™ 2.0 Teknolojisi sayesinde çok katlı haritalama yapabiliyor. 2022’de daha da büyüyecek robot süpürge alanında da piyasaya otomatik boşaltma istasyonuna sahip (auto empty station) yeni robot süpürgeler sunmayı hedefliyoruz.

Ayrıca, security kategorisi altında güvenlik kameralarında da büyümeye devam edeceğiz. Siz evde yokken evcil hayvanlarınızı besleyip onları kontrol etmenize olanak sağlayacak evcil hayvan kameraları ve bebek monitörleri önümüzdeki dönemde piyasaya sunmayı planladığımız ürünler de arasında.

Anker olarak pazara girdiğinizden bu yana hangi kategoriler öne çıktı? Soundcore ürün kategorisinde pek çok ürün piyasaya sunuyorsunuz, bu alanda sektörde nasıl ilgi görüyorsunuz?

Son dönemlerde, özellikle pandemiyle birlikte hayatı kolaylaştıran teknolojiler ön plana çıkmaya başladı. Sektör açısından pandeminin ilk döneminde evden çalışma sistemine hizmet eden akıllı teknolojiler ön plandayken, tatil döneminde taşınabilir ve kablosuz akıllı cihazlara ciddi bir talep oluştu. Şimdiki süreçte ise ofis ve ev ekipmanlarına, kablosuz Bluetooth kulak üstü ve kulak içi kulaklıklara, ses sistemlerine ve güvenlik kameralarına ciddi bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Anker olarak Soundcore kategori markası altında geliştirdiğimiz, yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı kulak üstü, kulak içi kulaklıklar ve ses sistemleri uzun süredir kullanıcılarımızın favori ürünleri arasında yer alıyor.  Anker Soundcore markası, özellikle kulaklık pazarında en çok tercih edilen ürünler kategorisinde ilk sırada yer alıyor. Bütçe dostu fiyatları ve üstün performanslarıyla dikkatleri üzerine çeken Soundcore ürünleri, kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Bunun son örneği, piyasaya yeni sunduğumuz Soundcore R100 TWS Bluetooth kulaklığımızın satışa çıktığında sadece 3 saat içerisinde 2 bin adedin üzerinde satılması oldu.

Kutu:

Kampçılar için Anker Powerhouse’u sunacağız

Şarj teknolojileri alanında önümüzdeki dönemde yeniliklerle karşılaşacak mıyız? Yeni ürün hazırlığınız var mı? Akıllı yaşam aksesuarlarında yaptığımız inovasyonlarla ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler getiren şarj teknolojilerimizle dünyada lider konumda yer alıyoruz. Küçük ve pratik hızlı şarj cihazlarından kablosuz cihazlara, birden fazla cihazı şarj eden ürünlerden kablosuz şarj destekli araç tutuculara kadar pek çok alternatifle kullanıcılarla buluşuyoruz. GaN teknolojisine sahip şarj cihazlarımızla sektöre yön veriyor, hızlı şarj cihazı, çoklu girişli şarj cihazı ve kablosuz şarj cihazı gibi farklı alternatiflere ev sahipliği yapıyor, şarj teknolojileri konusunda ezberleri bozacak yeni ürünler için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Piyasaya sunduğumuz andan bu yana büyük ilgi gören hızlı, küçük ve birçok cihazla uyumlu 20 Watt’lık çıkış gücüne sahip Anker Powerport III Nano, tüm mobil cihazlarınızı tek bir ultra taşınabilir şarj cihazıyla şarj etmenize olanak sağlıyor. MiniFuel teknolojisi sayesinde daha az ısınan Anker PowerPort III Pod da, 65 Watt’lık yüksek çıkış gücüyle cihazları şarj edebiliyor. Ayrıca, MagSafe kapsamında manyetik şarj cihazları alanında çalışmalarımızı hızlandırdık. PowerWave Select+ Magsafe Kablosuz Manyetik Şarj Cihazımız bu alanda piyasaya sunduğumuz ürünler arasında. 7.2 mm kalınlığında, güçlü manyetik bağlantıya sahip  PowerWave Select, gelişmiş USB-C teknolojisi ile cihazları mümkün olan maksimum hızda şarj etmeye yetecek maksimum güç çıkışı sağlıyor. Diğer MagSafe ürünlerimizi ve GaN II teknolojisi sayesinde yüksek çıkış gücüne sahip ancak daha küçük boyutlarda şarj cihazlarını piyasaya sunmanın hazırlıklarını da yapıyoruz. Bunun yanı sıra pandemi döneminde popüleritesi artan kampçılık faaliyetlerini de düşünerek taşınabilir şarj cihazı olan Anker Powerhouse’u da kullanıcılarımızla buluşturmayı hedefliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu