Oracle, “Oracle Roving Edge” altyapısı ile hibrit bulut portföyünü genişletiyor

Yeni çözüm, dünyanın en uzak köşelerinde bile olsa müşterilerin ihtiyaç duyduğu güvenli, ölçeklenebilir bulut hizmetlerine imkan tanıyor.

Oracle’ın geniş hibrit bulut portföyü, müşteri taleplerine yönelik çözümler üretmeye devam ediyor. Doğru bulut servisini, gerektiği miktarda, en yüksek güvenlik sertifikalarıyla uyumlu olarak, lokasyon esnekliğiyle sunuyor.

Oracle, güçlendirilmiş, taşınabilir ve ölçeklendirilebilir sunucu çözümü olan Roving Edge Cihazları (RED’ler) ile temel altyapı hizmetlerini uçlara taşıyan yeni bir ürün olan Oracle Roving Edge Altyapısı ile hibrit bulut portföyünü genişletti. Oracle Roving Edge Altyapısı’nı kullanan kuruluşlar, bulut iş yüklerini dünyanın en uzak köşeleri bile olsa ihtiyaç duydukları her yere çalıştırabiliyor. İster bir uçağın arkasında, ister kutuplardaki bir gözlem evinde isterse de Atlantik Okyanusu’nun ortasındaki bir petrol tankerinde olsun Oracle Roving Edge Altyapısı sayesinde Oracle Bulutu’nun gücüne her zaman ve her yerde erişilebiliyor.

Bu yeni hizmet, bulut kurulumları üzerinde müşterilere diğer tedarikçilere kıyasla daha fazla esneklik ve kontrol imkanı sunan Oracle’ın kapsamlı hibrit bulut portföyünün bir parçasıdır. Finansal hizmetler, kamu sektörü, sağlık, lojistik ve iletişim sektörlerinde faaliyet gösteren küresel müşteriler, geçmişte sahip oldukları ölçek, veri bağımsızlığı ve kontrol yetkinliklerinden ödün vermeksizin bulut dönüşümlerini desteklemesi için Oracle’ın hibrit bulut çözümlerini kullanmaktadırlar.

“Konu, iş yüklerini bulut üzerinde çalıştırmak olduğunda müşteriler seçenek istiyor. Her bir müşterinin veri bağımsızlığı veya ölçek konusunda farklı gereksinimleri var veya her biri, Oracle’ın bulut hizmetlerinin tümünü kendi tesislrinde kullanabilecekleri genele açık bir bulutu tüm özellikleriyle kullanarak deneyimlemek istiyor. Oracle Roving Edge Altyapısı, temel altyapı hizmetlerini en uzak noktalara bile sunan en yeni örnek.” diyor Oracle Bulut Altyapısı’ndan sorumlu başkan yardımcısı Clay Magouyrk. “Oracle’ın bulut portföyü, esasen müşterilere ihtiyaç duydukları her yerde ve her şekilde kullanabilecekleri bir bulut bölgesi sunuyor.”

Sadece Oracle, müşterilerine bulut dönüşümünde nerede olurlarsa olsunlar ihtiyaç duydukları kapsamlı bir bulut portföyü sunuyor. 29 Oracle Bulut Bölgesi’ni, Oracle Kamu Bulutu’nu, küresel çaptaki altı Oracle-Microsoft Azure Ara Bağlantı bölgesini içeren genele açık bulut ürünlerine ilaveten Oracle, hibrit bulut stratejileri için de en kapsamlı desteği sunmakta. Sunulan hizmetler arasında da Oracle Dedicated Region Cloud@Customer, Oracle Exadata Cloud@Customer, Oracle VMware Bulut Çözümü ve şimdi de Oracle Roving Edge Altyapısı yer alıyor. Bu çözümler hep birlikte müşterilere konum esnekliği ve üst seviyede müşteri denetimi imkanı sağlayarak müşterilerin kendi veri merkezlerinde Oracle Bulut hizmetlerine benzer nitelikteki hizmetleri çalıştırabilmesini, temel bulut hizmetlerini tamamen İnternet’ten kopuk bir şekilde yürütebilmesini ve genele açık buluta olan bağımlılıklarını da en aza indirebilmesini sağlıyor.

“Oracle Roving Edge Altyapısı ile Oracle, müşterilerine ihtiyaç duydukları anda genel bulutun imkanlarını sunarak hibrit bulut portföyünü bir kez daha genişletiyor.” diyor IDC’de Araştırma Müdürü olan Sriram Subramanian. “Oracle, kendi bulut altyapısı portföyünü, müşterilerinin iş yüklerini buluta taşıyabilmelerini mümkün olduğunca kolaylaştıracak şekilde tasarlamıştır. Oracle Bulut portföyünün diğer ürünleriyle birlikte Oracle Roving Edge de müşterilere birden çok kurulum ve en önemli iş yüklerini çalıştırmak için gereken kontrol imkanlarını sunmaktadır.”

Oracle Roving Edge altyapısı, veri merkezlerinin sınırlarının dışına taşan bulut iş yüklerini hızlandırıyor

Oracle Roving Edge Altyapısı, güçlendirilmiş, taşınabilir ve ölçeklendirilebilir sunucu düğümleri olan Roving Edge Cihazları ile uçlardaki ve bağlantısız konumlara temel altyapı hizmetlerini, platform yazılımlarını, kurumsal standartta güvenliği ve uygulamaları sunmaktadır. Bu ürün sayesinde müşteriler, makine öğrenimi çıkarımı, gerçek zamanlı veri entegrasyonu ve replikasyonu, artırılmış analitik ve sorgu yoğun veri ambarlarının da aralarında bulunduğu bulut uygulamalarını ve iş yüklerini sahada çalıştırabilmektedir. Bu ürün ayrıca kamu kurumları ve işletmeler için ağların uçlarında bulut bilişim ve depolama hizmetleri sunarak verilerin oluşturulduğu ve işlendiği noktalardaki işleme hızına yakın bir performans sunarak veriler hakkında zamanında ve doğru bilgi sahibi olunmasını da sağlamaktadır. 

Oracle Roving Edge Infrastructure, tutarlı ve bütünsel bir deneyim sunmak amacıyla benzer bir arayüz ve iş akışına sahip olan, müşterilerin Oracle Bulut Altyapısı (OCI) kiracılığına yönelik tamamen mobil ve bağlantı bağımsız bir uzantıdır. Bir Oracle RED cihazı, 40 adet OCPU, bir NVIDIA T4 Tensor Core GPU, 512 GB RAM ve 61 TB depolama alanını da içeren yüksek performanslı donanımlarla donanmış olup, düğüm (sunucu) başına günde 160 ABD Doları’ndan başlayan fiyatlarla tek bir kümede 5 ila 15 sunuculu gruplar halinde kümelendirilebilmektedir.

Oracle Dedicated Region, genele açık bulut bölgesinin tüm özelliklerini tesis içinde sunuyor

Oracle Dedicated Region Cloud@Customer, Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ve Bulut uygulamaları da dahil olmak üzere Oracle’ın ikinci nesil bulut hizmetlerinin tümünü müşterilerin veri merkezlerine getiren, sektörün ilk tamamen yönetilen bulut bölgesidir ve ayda sadece 500 bin ABD Doları’ndan başlayan fiyatlarla kullanıma sunulmaktadır. Bu ürün ile işletmeler, Oracle’ın genele açık bulut veri merkezlerinin sunduğu modern bulut hizmetlerinin, API’lerin, sektörde lider olan olan hizmet seviyesi anlaşmalarının, üstün fiyat-performans dengesinin ve en yüksek güvenlik seviyelerinin aynılarına kendi veri merkezlerinde de sahip olabilecekler. Bu da özellikle zorlu gecikme ve veri barındırma şartarını karşılaması, operasyonel maliyetlerini düşürmesi ve eski uygulamalarını modernleştirmesi gereken, yoğun miktarda regülasyonlara tabi olan ve güvenlik odaklı işletmeler için idealdir. Kullanıma sunulduğu günden bu yana Dedicated Region portföyüne aralarında Kendi Kendini Yöneten JSON Veritabanı, HeatWave destekli MySQL ve Kayıt (Log) Analitiklerinin de aralarında bulunduğu 12 yeni hizmet eklenmiştir.

Australian Data Centres (ADC), Avustralya Federal Hükümeti’ne ve Avustralya Merkez Bölgesi dahilindeki diğer kurumlara bağımsız yönetilen bulut hizmetlerini sunabilmek için Oracle Dedicated Region Cloud@Customer ürününü tercih eden en son kuruluştur. Avustralya Hükümeti, bulut tabanlı yetkinliklerini önemli ölçüde artırmayı amaçlamaktadır ve ADC de doğru plaform ile bu büyümeyi desteklemektedir.

“Tedarik zincirinin hem güvenliğini hem de güvenilirliğini temin amacıyla Avustralyalı sağlayıcılar tarafından devlete hizmet sunulmasını sağlayacak kapasiteyi inşa etmek amacındayız.” diyor Australian Data Centres Genel Müdürü Rob Kelly. “Bu, bağlantı, güvenilirlik ve basitleştirilmiş kuruluma odaklanan ve yüzde 100 Avustralyalı ve bağımsız bir şirket tarafından yönetilen ve korunan, dünyanın önde gelen bulut hizmetlerine erişebilmek için Avustralya hükümetinin sahip olduğu önemli bir şans. Ayrıca devletin bulut hizmetlerine geçişini hızlandırmak için gereken veri bağımsızlığı, güvenliği ve performansı özelliklerini de başarılı bir şekilde ele alıyor.”

Oracle Dedicated Region Cloud@Customer ürününü kullanan kuruluşlara bir başka örnek de Japonya’daki en büyük danışmanlık firması ve BT çözümleri sağlayıcısı olan Nomura Research Institute (NRI), Ltd..

“Oracle Dedicated Region Cloud@Customer ürününün veri merkezimizde kurulumunu tamamladık ve kısa süre sonra da finans sektörüne yönelik SaaS uygulamalarımızı kendi altyapımızdan Oracle Dedicated Region Cloud@Customer’a taşıyacağız. Oracle Dedicated Region Cloud@Customer ile bir yandan ihtiyacımız olan üst düzey kullanılabilirliği sunmaya devam ederken bir diğer yandan da tesislerimizde yer alan sistemlerimizde elde ettiğimiz performansın aynısını ve hatta daha iyisini elde edebiliyoruz.” diyor NRI’da Kıdemli Kurumsal Yönetim Müdürü Tomoshiro Takemoto. “Hizmetlerimizi müşterilerimizin kullanımına sunmanın yanı sıra bu Dedicaed Region ürününü çalıştırmak ve sürdürmek ve dijital dönüşümümüzü birlikte hayata geçirmeye devam etmek için Oracle ile aramızda devam eden ilişkiyi sürdürmek için sabırsızlanıyoruz.”

Oracle’ın benzersiz VMware yaklaşımı

Müşteriler ayrıca VMware iş yükleri için konum esnekliğine ve kontrol imkanına sahip olmak da istemektedir. Oracle’ın benzersiz VMware yaklaşımı sayesinde müşteriler bir yandan üst düzeyde kontrol imkanına sahip olurken bir diğer yandan da ölçeklenebilirliklerini artırmakta ve maliyetlerini de azaltmaktadırlar.

 Oracle Bulut VMware Çözümü (OCVS), işletmelerin aşina oldukları VMware araçlarını kullanarak VMware iş yüklerini OCI platformuna kolayca ve hızlıca taşıyabilmelerine imkan sunan, özel ve buluta özgü VMware tabanlı bir ortam sunar. Bu çözüm, müşterilere kendi veri merkezlerinde yaşadıkları deneyimin benzerini, bulutta da yaşamalarına imkan sağlamakta ve Dedicated Region Cloud@Customer kurulumlarının da aralarında bulunduğu Oracle’ın ikinci nesil bulut altyapısı ile sorunsuz bir şekilde entegre olmaktadır. OCVS ile müşteriler, yönetici erişimi de dahil olmak üzere VMware ortamlarına eksiksiz bir şekilde erişmekte ve ortamlarını kontrol edebilmektedir ve böylece kümeyi tamamen kontrol etmekte, yönetmekte ve hatta yığın unsurlarını yükseltip yükseltmeyeceklerini veya ne zaman yükselteceklerini de seçebilmektedirler. OCVS, bir yandan tesis bünyesindeki VMware kümesinin performansını, kontrolünü ve bilinirliğini sunarken bir diğer yandan da altyapının kullanımını ve ölçeklendirilmesini de otomatik hale getirmektedir. Kullanıma sunulduğu günden bu yana OCVS, ölçeklendirmeyi 64 düğümlü kümelere (3.328 çekirdek, 49 TB RAM ve 3.2 PB boyutunda NVMe SSD) kadar genişletmiş olup Tanzu ile VMware 7 ön izleme desteği de sunmaktadır.

Bugün Oracle ayrıca OCVS ürününün, FedRAMP Ortak Yetkilendirme Kurulu’ndan Yüksek Etki Seviyesinde Çalışma Yektisi (ATO) aldığını da duyurdu. Bu akreditasyon sayesinde artık ABD hükümetindeki müşteriler de kritik uygulamalarını ve iş yüklerini çalıştırmak için VMware Yazılımı Tanımlı Veri Merkezlerini Oracle Bulutu bünyesinde çalıştırabilecekler. Bu akreditasyon ayrıca ABD hükümetindeki müşterilere VMware ortamlarını sektörde öncü güvenliğe sahip Oracle Bulutu bünyesinde kurup yönetebilme esnekliği de vermektedir.

Simülasyon, HPC ve yapay zeka alanlarında yazılımlar ve bulut çözümleri sunan bir küresel teknoloji şirketi olan Altair, yüksek performanslı bilişim ve tasarım araçlarını geliştirmek amacıyla kullanılan geliştirme ortamlarına kapasite eklemek ve bağlantı özelliklerini iyileştirmek için OCVS’ kullanıyor.

“Oracle Bulutu VMware Çözümü sayesinde kapasitemizi hızlıca artırabildik, karmaşık bağlantı özelliğine sahip hibrit ve bulut öncelikli mimarileri uygulamaya koyabildik ve son kullanıcılara ve diğer Oracle Bulut Altyapısı hizmetlerine gecikme süresi düşük bağlantı imkanları sunabildik.” diyor Altair’de BT Stratejisi ve Teknolojisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Marraccini. “NSX’e ve VMware platformunun diğer bileşenlerine tam erişim imkanı verdiğinden bu ürünü hızlıca uygulamaya koyabildik ve var olan felaket anında geri kurtarma araçlarımızı ve VMware ile uyumlu diğer araçlarımızı da kullanmaya devam edebildik.”

Brezilyalı ulaşım ve demiryolu lideri Rumo S.A.’nın bir bağlı şirketi olan Rumo Malha Norte S.A., buluta geçiş girişiminin bir parçası olarak temel lojistik ve iş uygulamalarını tesislerinde bulunan VMware uygulamasından OCVS’ye taşıdı. Taşınan iş yükleri arasında Oracle Veritabanı, Oracle SOA Paketi, Oracle WebLogic Sunucusu ve Microsoft SQL Sunucusu da yer alıyor.

“Misyonumuz açısından kritik olan uygulamaları, uygulamalarda, veritabanlarında ve orta katman yazılımlarında hiçbir değişiklik olmaksızın hızlı bir şekilde Oracle Bulut VMware Çözümü’ne taşıyabildik,” diyor Rumo Malha Norte’de BT Yöneticisi olan Christofer Faccin. “Daha fazla performans, tutarlılık, yönetim ve erişim sayesinde de BT verimliliğini ve iş çevikliğini, alternatif çözümlere kıyasla daha düşük maliyetlerle artırabildik.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu