Sektörden haberler

Zorlu yılın ilk çeyrek sonuçları geliyor!

Zorlu geçen ve beklenmedik bir duruma sahne olan 2020 yılının ilk yarısından sonra şirketlerden ilk çeyrek raporları gelmeye başladı.

Kurumsal yazılımın öncü ve yenilikçi şirketlerinden VMware finansal sonuçlarına dair yaptığı değerlendirmede, 2020 mali yılının birinci çeyreğine göre yüzde 12 artan gelirlerin 2,73 milyar dolara ulaştığını açıkladı. VMware’ın finansal sonuçları şöyle açıklandı: “2020 mali yılının birinci çeyreğine göre yüzde 17 artan abonelik, SaaS ve lisans gelirlerinin toplamı, 1,23 milyar dolar seviyesine ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artan abonelik ve SaaS gelirleri, birinci çeyrekte 572 milyon dolara ulaştı. 2020 mali yılının birinci çeyreğinde 380 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,89 dolar olan GAAP net geliri, birinci çeyrekte 386 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,92 dolar oldu. 2020 mali yılının birinci çeyreğinde 535 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 1,25 dolar olan GAAP dışı net gelir, yüzde 21 artarak birinci çeyrekte 640 milyon dolara veya seyreltilmiş hisse başına 1,52 dolara yükseldi. GAAP faaliyet geliri, 2020 mali yılının birinci çeyreğine göre yüzde 18 azalarak 418 milyon dolar oldu. GAAP dışı faaliyet geliri ise 2020 mali yılının birinci çeyreğine göre yüzde 25 artarak 818 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Birinci çeyreğin faaliyetlerden gelen nakit akışı 1,37 milyar dolar, serbest nakit akışı ise 1,29 milyar dolar oldu. Toplam gelir ile toplam peşin elde edilen gelirdeki ardışık değişim bir önceki yıla göre yüzde 19’luk bir artış yakalayarak 10,1 milyar dolara ulaştı. Toplam gelir ve toplam kazanılmamış gelirdeki sıralı değişim, geçen yıla göre yüzde 6 arttı.”

VMware CEO’su Pat Gelsinger konuyla ilgili olarak “Tüm dünya beklenmedik zamanlardan geçiyor. 2021 mali yılının birinci çeyreğinde sağlam bir performans gösterdik. Çalışanlarımızın güvenliğini ve iyiliğini gözetmek ve müşterilerimizin çok hızlı değişen ihtiyaçlarına cevap vermek önceliklerimiz oldu. Önemli hizmetler sunan müşterilerimize önemli dijital hizmetler sunarak daha verimli ve güvenli bir şekilde ölçeklenmelerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Zoom 328,2 milyon dolar gelire ulaştı

Video öncelikli tümleşik iletişim sağlayıcısı Zoom ise, gelirlerinin yüzde 169 artışla 328,2 milyon dolar olduğunu açıkladı. Zoom’un finansal sonuçları ise şöyle aktarıldı: “Toplam 10’dan fazla çalışana sahip müşteri sayısı geçtiğimiz mali yılın ilk çeyreğine göre yüzde 354 artarak 265 bin 400’e ulaştı. Son bir yıl içinde gelirlere 100 bin doların üzerinde katkıda bulunan 769 müşteriden elde edilen gelir geçen yılın aynı çeyreğine göre yaklaşık yüzde 90 artış gösterdi. Geçen mali yılın aynı çeyreğini izleyen 12 aylık dönemde, 10’dan fazla çalışanı olan müşterilerde dolar bazında büyüme oranı, arka arkaya 8 çeyrek boyunca yüzde 130’u aştı. Nisan 2020 kullanım oranları baz alındığında toplam toplantı süresi yıllık 2 trilyon
dakikayı geçti. Dünyanın dört bir yanında 100 binden fazla K-12 seviyesinde okul, en iyi online eğitim deneyimi için Zoom’u seçti. Nisan 2020’de günlük 300 milyon toplantı katılımcısına ulaşıldı.  Dünya genelinde Zoom çalışanlarının sayısı 2 bin 800’ü aştı.”

Zoom Kurucusu ve CEO’su Eric S. Yuan, “Zoom platformunun bu yılın birinci mali çeyreğinde dünyanın dört bir yanındaki artan kullanım oranları bizi çok mutlu etti. COVID-19 krizi Zoom kullanarak dağıtık, yüz yüze etkileşimler ve bir arada çalışmaya yönelik talebi artırdı. İnsanlar
Zoom’u iş, eğitim ve kişisel hayatlarına entegre ettikçe, kullanım senaryolarının sayısı da hızla arttı. Kendilerini, müşterileri ve küresel topluluğu kriz esnasında desteklemeye adayan Zoom çalışanlarımızla gurur duyuyorum. Onların olağanüstü çabaları ile mevcut ve yeni
müşterilerimize yüksek kalitede video hizmetleri sağlayabildik” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish