Bulut’un ERP ile flörtü

Trek Global bulut tabanlı ERP hizmeti ile küçük ve orta ölçekli şirketlere verimlilik oluşturmak için yardımcı olacağı iddiasında bulunuyor.

Bulut Bilişim küçük ve orta ölçekli işletmelere maliyetli depolama, web hosting ve e-posta gibi yoğun işlevlerde kullanılmak için olanak sağladı. Fakat daha küçük bir çok şirket iş süreçlerini yönetmek, gelecekteki büyüme planları için yeterli ERP çözümlerini birleştirme konusunda mücadele ediyor.

Temel iş süreçlerini izlemek ve yönetmek için ERP kullanımı büyük işletmeler de bir dayanak noktası olmuştur. ERP; üretim, sipariş işleme, envanter yönetimi tutmak, nakit, ham madde, sipariş, bordro, iç dış paydaşlar arasında kesintisiz üretim kapasitesi gibi iş izleme kaynakları oluşturmada yardımcı olan çok önemli bir iş araç. Ancak bununla ilgili KOBİ’ler için çok fazla seçenek olmadığını söylüyor ERP Çözümleri Şirketi Trek Global’ın CEO’su Joel Stangeland. Küçük ve orta ölçekli şirketler büyüdükçe kullandıkları çözümleri ayarlamanın mümkün olmayacağına dikkat çeken Stangeland, “Bir iş Quickboos’a geçince, bir sonraki seçenek ise gerçekten pahalı ve verimsiz bir Tier 1 kurumsal çözümü oluyor. Yani bir çok büyüyen işletmeler finans, stok, satın alma, çeşitli veri tabanları ile entegrasyon edilmiş Web mağazaları ve online siparişleri yürütmek için yaptıkları birleştiricilik ile parçalara ayrılmış sistemler (inanılmaz karışık) olarak son oluyor.” uyarısını yapıyor.

İlgili Makaleler

En büyük engel altyapı

Trek Global, KOBİ’ler için ERP entegrasyonu ile önündeki engelleri kaldırmak için tasarlanmış bir bulut tabanlı ERP çözümü yayınladı. Bu bir bulut tabanlı hizmet olduğu için, maliyet tasarrufu ve verimlilik sunuyor. Stangeland, “Orta ölçekli şirketlerde ERP benimsenmesinde en büyük engellerden biri altyapı olmuştur. Bu işletmeler kendi veri merkezini oluşturmak ve tam ölçekli bir ERP çözümü destekleyebilecek bir altyapıya sahip olmak için yeterli teknik desteği ve para kaynağı yok. Ancak bu gereksinimler bulut ile birlikte buharlaşıp gidiyor” diyor.

Buna ek olarak, kullanıcı başına, işlem başı fiyatlandırma modeli herhangi bir ölçekli işletmeler için ERP’yi uygun hale getiriyor. Ve bu maliyet tasarrufları işletmenizi büyümesinde yeniden yatırım olarak kullanılabilir. diyor Stangeland ve şöyle devam ediyor: “İşlem başına ödeme modeli çok daha uygun fiyatlı. Önceleri geleneksel ERP çözümleri için lisans maliyetleri fazla göz korkutucuydu.”

Bu çözümlerin özellikleri ve işlevleri sadece kullanılamama anlamına gelmiyor aynı zamanda bir para kaybına da neden oluyordu. Bulut, işletmelerin bu tür sorunlarını ortadan kaldırabilecek bir anında ödeme modeli sundu. Aslında geleneksel ERP, bulut ile gelişmemişti. Ama Bulut’ta çalışacak mevcut bir ürünü iyileştirmek yerine, her yönüyle bulut mantıklı bu sistemi tasarladık diyor Stangeland.

Gartner : ERP satıcıları bulutu benimsemek için yavaş hareket ediyor

Gartner’ın 2013 Mayıs raporuna göre, bulutun tam da her yerde kolayca bulunan bir şey olduğu bu zamanda, geleneksel ERP satıcıları bulutu kabullenmede yavaş hareket ettiğini belirtti. Bir çok işletme, tek parçalı bir ERP mimarisinden; kurum içi, bulut, mobil ve analitik uygulamalar içeren daha melez bir yaklaşım sunan bir stratejiyi benimsemeye zorluyor

Çoğu ERP satıcıları buluta tamamen geçmek için yeterli bir enerji hissetmiyor ancak bununla ilgili Stangeland şuna dikkat çekiyor; “Müşterinin esneklik ve verimlilik ihtiyaç talebi arttıkça, bunu bulut sağlayacak ve başka seçenekleri de olmayacak.”

Gartner’ın araştırması, şirketlere  bugün sadece ihtiyaçlarına dayalı bir ERP çözümü seçin tavsiyesinde bulunmuyor. Ayrıca bunu ürün ve satıcının ürün stratejisini beş ila on yıl için olan ihtiyacını karşılayacak kadar iyi tanımlamanız gerektiğini vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu