IT profesyonellerinin 12 alışkanlığı

Miskinlikten kurtulun ve verilerle ilgili pis işlere atılın; işte IT içerisinde ileriye dönük bir iş hayatı bu şekilde elde edilir.
Yeni işe alımların dondurulduğu ve bütçelerin giderek kısıldığı bir dönemde işinizi nasıl korursunuz (ya da daha iyisini nasıl kaparsınız)?

Buradaki 12 düsturu izleyerek bunu öğrenebilirsiniz.

Buradaki fikirlerin bazıları muhtemelen daha önce işittiğiniz (ve göz ardı ettiğiniz) tavsiyeler. İş hedeflerinin farkında olmak ve teknolojinin kâr zarar tablosunu nasıl geliştireceğini bilmek her zamankinden daha önemli bir hal aldı. Ancak IT yetenek portföyünüzü genişletmek de aynı derecede ehemmiyet taşıyor. Bulut servislerine veya veri yönetimine hâkim olmak hızla değişmekte olan iş ortamına uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda organizasyon çapında iş arkadaşlarınıza erişmek ve onlarla iletişim kurmak isteyecek, hiç kimsenin arzu etmediği pis işleri üstlenmek isteyeceksiniz. Sonuç olarak bu büyük bir organizasyonun rahatlığını terk edip kendi işinizi kurmanız anlamına gelebilir.
Ancak şunu unutmayın: “Vazgeçilmez” olmak iki kenarı keskin bir bıçak halini alabilir. Aşırı derecede vazgeçilmez olmak sizi daha öteye gidemez hale getirebilir.

Efektif IT Alışkanlığı No. 1: İş tarafına eğilin
Organizasyonunuzdaki en yetenekli geliştiricisi veya atanmış sistemler yöneticisi olabilirsiniz. Fakat işletmenizin ne sattığını ya da ne gibi servisler sağladığını bilmezseniz, işsizlik istatistikleri içerisinde yer almaya adaysınız demektir.
İlk adım: İş hakkında mümkün olduğunca fazla şey öğrenin, önerisinde bulunuyor stratejik danışmanlık firması Wired Integrations’ın kurucusu ve başkanı Mark A. Gilmore.

“’Firma nasıl para kazanıyor? Güçlü ve zayıf olduğu yanları neler?’ sorularını kendinize sorun, diye konuşuyor Gilmore. “Firmanın nasıl işlediğini bir kez anladınız mı, onu iyileştirmek üzere IT bilginizi kullanabilirsiniz. Bu da sizi daha değerli ve daha vazgeçilmez yapar.”
Organizasyonun kritik altyapılarını derinlemesine anlamak ve teknoloji trendlerini yakından takip etmek buna yardımcı olur, diye ekliyor Gilmore. Ancak bu aynı zamanda daha geniş bir dünya görüşünü gerektirebilir.
“Meselelere katı bir biçimde IT perspektifinden bakmayın,” diyor Gilmore. “Konuların etrafınızı çevreleyen iş dünyasıyla olan ilgisini görmek için vizyonunuzu genişletin. İşte bu size 20 tane teknik sertifika ve master derecesinden daha değerlisini katar.”

Efektif IT Alışkanlığı No. 2: Gözünüz Kâr Zarar Tablosunda Olsun
Sizin işiniz sadece ışıkları açık tutmak ve veri merkezinin çalışmasını sağlamak değil. Aynı zamanda işleri geliştirmek için organizasyonunuzun teknolojiyi kullanmasında yardımcı olmaktır; bilhassa maliyetleri aşağı çekerek ve verimliliği arttırarak.
Sunucular kapasitelerinin küçük bir kısmını mı kullanıyor? Eğer veri merkezinizi henüz sanallaştırmadıysanız işte şimdi tam zamanı. Yazılım lisansları bütçenizi zorluyor mu? Sadece kullandıklarınız için ve kullandığınız süre kadar ödeme yapmanıza imkân tanıyan düşük maliyetli bulut tabanlı uygulamaların çeşitliliği giderek artıyor. Bu belirgin bir biçimde öne çıkıyor.
“IT profesyonellerinin sanallaştırma, bulut bilgiişlem ve tümleşik ağlar gibi maliyetleri aşağı çeken alanlara odaklanması gerekiyor. Bununla birlikte sosyal medya, mobil pazarlama ve SEO (arama motoru optimizasyonu) gibi alanların yardımıyla gelirleri arttırmaya odaklanmalılar,” şeklinde konuşuyor Cloud Computing Concepts’den Rick Mancinelli. “Sonuç olarak kâr zarar tablosu üzerinde pozitif bir etki bırakan IT profesyonelleri işverenleri nezdinde en değerli kişiler olacaklar.”

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu