Dropbox şirketlerin ilgisini çekmeye çalışıyor

Dropbox, şirketlerin iş akış süreçlerini geliştirmeye yardımcı olmaya yönelik yeni bir servis sunmaya başladı.

Dropbox kullanımı son yıllarda şirketler arasında 4 kat arttı. Ancak yine de şirketler, Dropbox’ın toplam kullanıcılarının sadece küçük bir dilimini temsil ediyor. 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip şirket, şimdi de ‘Dropbox for Businesses’ olarak açıklanan yeni hizmeti ile iş kullanıcıları sayısını artırmayı hedefliyor.  Dropbox, ayrıca Fortune 500 listesindeki şirketlerin %97′sinin, Dropbox’ı iş hayatlarında aktif olarak kullandığını belirtiyor. Dropbox, servisi şirketler için daha kullanışlı hale getirmeye karar verdiklerini belirtiyor.

‘Dropbox for Businesses’, Dropbox’ın temel dosya barındırma servisine, iş kullanıcılarına yönelik kısıtlamaları paylaşmak ve IT yönetim kontrolleri gibi veriyi daha güvende tutmaya yardımcı olmak için eklenen çeşitli özellikler sunuyor.  Bu yeni servis ile, şirketlerin çoğu zaman paylaştıkları ve transfer ettikleri iş dosyalarını, dış sunuculara bağlanma ihtiyacı olmadan, FTP’den, USB flaş sürücülerinden ve e-posta eklerinden gelen güvenlik risklerini de ortadan kaldırmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış.

İlgili Makaleler

‘Dropbox for Businesses’ şirket için iddialı bir girişim. Şirketin CEO’su Drew Houston, bu yenilik Dropbox hizmetinin tamamen yeniden inşa edilmiş bir sürümü olduğunu söylüyor. Söz konusu yeni hizmet için geçen yıldan bu yana ürün geliştirme ekibinin üç kat arttırıldığını belirtiyor.

Yenilikler arasında en dikkat çekici özellik, şirkette çalışan bireysel kullanıcılar için problem olan iki ayrı hesap sorununa çözüm getirmesi. Böylece Dropbox’un ticari kullanıcılar için sunduğu Dropbox for Businesses servisinden yararlanan kullanıcılar şirket bilgileri ve kişisel bilgilerini aynı hesaptan yönetebilecek. Yeni eklenen diğer özellikler arasında uzaktan veri silme, bir çalışanın şirketten ayrıldığında hesap transfer seçenekleri ve yeni masaüstü ve uygulamalar bulunuyor.

Kullanıcılar her cihaza uygun bu özellikleri  kullanarak her iki Dropbox klasörünü de aynı sekmede görebilecekler. Ayrıca Dropbox yeni eklenen dosyaların hangi klasöre gitmesi gerektiğini de kendiliğinden belirleyebilecek. Örneğin; telefon kameranızdan Dropbox’a aktardığınız fotoğraflar doğrudan kişisel Dropbox’ın içine depolanacak ve sizin izniniz dışında bu görsellere erişilemeyecek.

Çalışan bireysel kullanıcı, kişisel hesabı ile iş hesabını eştirebilecek. Ayrıca Hesap yöneticilerinin verileri yönetmek için bir dizi kontrol özelliği bulunuyor. Yeni yönetici özelliğiyle şirketin Dropbox hesabındaki belirli dosyaların çevresindeki tüm paylaşım etkinliğini eksiksiz olarak gösteren ‘Sharing Audit Logs – Paylaşım Denetim Günlükleri’ adında bir özellik sunuyor. Bu özellik ile yöneticiler kimin kimle, hangi dosyayı ne zaman paylaştığını görüntüleyebilirken paylaşılan dosyalar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaklar.

Ayrıca yeni eklenen Remote Wipe özelliği ile yine yöneticiler istedikleri dosyayı tüm cihazlar üzerindeki Dropbox’lardan silebilecek ve böylelikle çalınan, kaybedilen cihazlardaki dosyalara başkalarının erişimini engelleyebilecekler. İşten ayrılan kişilerin bu eski dosyalara ulaşması da bu şekilde engellenebilecek.

Dropbox’a son eklenen Account Transfer özelliği ile yöneticiler şirketten ayrılan ya da görev değiştiren bir çalışanın dosyalarını yerine gelen kişiye aynen devredebilecek. Tüm bu özelliklerle yöneticiler Dropbox dosyaları üzerinde daha fazla yetki kazanırken şirket içi dosya paylaşımları da daha organize hale gelmiş olacak.

Ürünün ilk kullanıcılarından bazıları Kayak, National Geographic ve moda şirketi BCBG Max Azria Group.  BCBG’nin CIO’su Nader Karimi servisle ilgili; “Endişelendiğimiz tek şey güvenlikti. Önemli olan şirketten ayrılan çalışanların hesaplarını devre dışı bırakılıp bırakılmamasıydı.”  diyor.

Dropbox for Businesses’ şu anda beta sürümünde ve bir dizi şirket tarafından test amaçlı kullanılıyor. Yıllık 795 dolardan başlayacak olan tüm bu yeni özellikler Dropbox for Businesses  üyelerine Ocak ayından itibaren dünya çapında sunulmaya başlanacak. Ayrıca servisi şimdiden deneme sürümünü kullanmak isteyenler için Dropbox’ın web sitesinden kayıt olabiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu