Alphabet, tarayıcı takibi iddiasıyla Avusturya’nın gizlilik şikayetiyle sarsıldı!

NOYB, büyük teknoloji şirketlerine yönelik iddia edilen gizlilik ihlalleri için AB ve ulusal gizlilik denetim kurumlarına birçok şikayette bulundu.

Alphabet’in Google’ı, Avusturyalı savunuculuk grubu NOYB tarafından, Chrome Web tarayıcısının kullanıcılarını izlemekle suçlandı. Bu konu zaten AB rekabet düzenleyicilerinin radarında bulunuyor. Teknoloji devi, tüketicileri takip etmek için reklam verenlerin kullandığı üçüncü taraf çerezlerinin kullanımını azaltmak amacıyla aşamalı olarak sonlandırıyor.

Alphabet, Tarayıcı Takibi İddiasıyla Avusturya'nın Gizlilik Şikayetiyle Sarsıldı!
Alphabet, Tarayıcı Takibi İddiasıyla Avusturya’nın Gizlilik Şikayetiyle Sarsıldı!

Google, gizli izleme tekniklerini engellemek ve geliştiriciler ile yayıncıların bireysel kullanıcıları takip etmeden reklamları ölçebilmesini sağlamak için “Gizlilik Kum Havuzu” adlı bir dizi araç tanıttı. Chrome kullanıcıları, takip edilmemek için reklam gizlilik özelliğini açıp açmak isteyip istemedikleri soruluyor. NOYB (none of your business), bu özelliğin Google’ın tarayıcı içinde kullanıcıları takip etmesine izin verdiğini ve şirketin Avrupa Birliği gizlilik kuralları gereği önce kullanıcıların onayını alması gerektiğini belirtti.

NOYB kurucusu Max Schrems, “İnsanlar gizlilik özelliğine onay verdiklerini düşündüler, ancak Google’ın ilk taraf reklam takibini kabul ederek kandırıldılar. Onay yasal olması için bilgilendirici, şeffaf ve adil olmalıdır. Google tam tersini yaptı.” dedi. Grup, bu konuda Avusturya veri koruma otoritesine bir şikayette bulundu. NOYB, büyük teknoloji şirketlerine yönelik iddia edilen gizlilik ihlalleri için AB ve ulusal gizlilik denetim kurumlarına birçok şikayette bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu