Interop 2012’den CIO’lar için 5 önemli servis

Interop gibi büyük fuarlar kafa karıştırıcı olabilir. Çok sayıda firma, çok fazla gürültü, çok fazla sunum, çok az netlik. Promosyon kovalayanlar, gösteri yapan konuşmacılar ve agresif PR temsilcileri arasında teknoloji trendlerini aramak umutsuz bir görev gibi hissettirebilir.

Diğer taraftan bu fuarlar devam ederken insanlar savunmalarını indirir ve iki veya üçüncü gün asıl önemli meselelerin organizasyonları içinde teknolojiyi ileri taşıma görevi olan CIO’lar, güvenlik profesyonelleri, mobilite yöneticileri ve diğer anahtar IT profesyonelleri için olduğunu keşfedersiniz.

Bu arada herhangi bir gazetecinin Interop gibi fuarlarda çok fazla konuyu kapsayabileceğini dikkate alın. Buradaki liste BYOD, sosyal medya yönetimi, OpenFlow ve Büyük Veri gibi dışarıda kalan başlıklarla kolaylıkla oluşturulabilir.

İlgili Makaleler

Düzinelerce toplantı ve bol miktarda gayrı resmi görüşmelerin ardından, işte size Interop 2012’deki CIO’ların dikkat etmesi gereken beş önemli başlığı:

1. Birlikte işlerlik geri dönüyor

Eğer bir süredir buralardaysanız, Interop’un ilk olarak Networld+Interop olarak anıldığını hatırlayabilirsiniz. Fuarın odağı önceleri birlikte işlerlik ve ağ alanındaki gelişmelerdi. Aradaki yıllarda önemli standartlar çözüme ulaştı ve özel tarafta ise tedarikçi mecburiyeti (vendor lock) tolere edildi.

Birlikte işlerlik üzerindeki odak kaybedildi.

Bununla birlikte organizasyonlar yeni bilgiişlem modellerine yönelirken, birlikte işlerlik gibi eski meseleler tekrar gündeme gelmeye başladı. Bu esasında bir geriye dönüş değil. Söz gelimi, bulut içinde tedarikçiler işleri şimdilerde daha iyi yapma fırsatına sahip; mesela önemli ağ cihazları içerisine güvenliği sonradan eklemek yerine şimdiden yerleştirmek gibi.

Bunun Interop 2012’de gördüğüm en iyi örneği Extreme Networks-Fortinet ortaklığıydı. Normalde ortaklık duyuruları çok heyecanlı olmaz. Nadiren partnerlerin düşündüğü kadar önemli olurlar. Bu durumda ise iki firma pazara çok kiracılı veri merkezleri için tasarlanmış yüksek performanslı bir bulut switch’i sunmak üzere birleşti. Eşsiz olan şey Fortinet güvenliğinin (firewall, IPS, AV, içerik filtreleme, uygulama kontrolü) switch içine inşa edilmiş olması.

1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu