iPhone veya iPad’inizde daha fazla depolama alanı nasıl elde edilir?

Apple'ın iCloud hizmeti, iPhone veya iPad'inize hızlı bir şekilde depolama alanı eklemenin en kolay yoludur.

iPhone ve iPad’de daha fazla depolama alanı elde etmek, özellikle fotoğraf ve uygulama koleksiyonları büyüdükçe kullanıcılar için önemli hale geliyor. Bu yazıda, Apple cihazlarınızda depolama alanını nasıl genişletebileceğinizi ele alacağım.

Günümüzde 64 veya 128 GB başlangıç depolama kapasitesine sahip akıllı telefonlar yaygın olsa da, pek çok kullanıcı hala düşük depolama uyarıları ile karşılaşmaktadır. iPhone ve iPad’ler, harici hafıza kartları ile genişletilebilir depolama desteğine sahip olmadığından, kullanıcılar depolama alanını etkili bir şekilde yönetmek zorunda kalıyor.

iCloud kullanarak depolama alanını genişletme

Apple’ın iCloud hizmeti, iPhone veya iPad’inize hızlı bir şekilde depolama alanı eklemenin en kolay yoludur. iCloud, Apple Kimliğinizle bağlı tüm cihazlar arasında senkronizasyon yapar ve fotoğraflar, videolar, kişiler ve diğer dosyalar gibi yerel verileri buluta taşımanızı sağlar. Doğru ayarlar etkinleştirildiğinde, iPhone’unuzu iCloud kullanarak tamamen yedekleyebilir ve hırsızlık veya hasar durumunda veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

iCloud Kullanarak Depolama Alanını Genişletme
iCloud Kullanarak Depolama Alanını Genişletme

Her Apple cihaz kullanıcısı 5 GB ücretsiz iCloud depolama alanı alır. Gerçekçi olmak gerekirse, daha fazla depolama alanı satın almanız gerekebilir. Bunun için:

  1. iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın ve en üstteki adınıza dokunun.
  2. iCloud > Hesap Depolamasını Yönet > Daha Fazla Depolama Satın Al veya Depolama Planını Değiştir’e gidin.
  3. Size uygun bir plan seçin ve tercih ettiğiniz ödeme yöntemiyle aboneliği satın alın.

iPhone veya iPad’de harici depolama kullanma

Geçici depolama ihtiyacınız varsa, büyük bir dosyayı indirirken tampon olarak kullanmak için, harici bir cihaz kullanarak telefonunuzun depolama kapasitesini genişletmek iyi bir fikir olabilir. Bu, genel bir çözüm olmasa da, yeni iPhone’ların USB-C portu sayesinde harici medya bağlamak hiç olmadığı kadar kolay. USB-C flash sürücü, harici SSD veya doğru dongle ile herhangi bir sabit disk kullanabilirsiniz. Desteklenen herhangi bir sürücü, iPhone veya iPad’inizdeki Dosyalar uygulamasında görünür.

iPhone veya iPad'de Harici Depolama Kullanma
iPhone veya iPad’de Harici Depolama Kullanma

Bu, eski fotoğraf ve videolarınızı bir bulut hizmetine aylık abonelik ödemeden taşımak için hızlı ve kolay bir yoldur. Depolama alanı düşükse, iPhone’unuzdaki kullanılmayan uygulamaları bulup silmek için bir dakikanızı ayırabilirsiniz. Daha az uygulamaya sahip olmasına rağmen telefonların depolama alanının düşük olmasının bir diğer nedeni, kötü uygulama geri yüklemeleri nedeniyle birikebilecek yinelenen ve gereksiz medyadır. Neyse ki, iOS 16, iPhone’unuzun depolama alanını önemli ölçüde boşaltabilecek yinelenen fotoğraf ve videoları silmek için tek dokunuşlu bir çözüm sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu