Amazon’dan yapay zeka devrimi: 4 milyar dolarlık yatırım tamamlandı!

Anthropic’in en son AI modeli olan Claude 3’ün tanıtımı, bu yatırımın bir parçası olarak gerçekleşti.

Teknoloji devi Amazon, yapay zeka alanında öncü bir girişim olan Anthropic’e 4 milyar dolarlık yatırımını tamamladı. Bu stratejik hamle, Amazon’un Anthropic ile olan iş birliğini derinleştiriyor ve generatif yapay zeka teknolojilerini dünya çapında müşterilere sunma yolunda önemli bir adım olarak görülüyor. Amazon’un bu yatırımı, Anthropic’in Amazon Web Services (AWS) üzerindeki kritik iş yüklerini, güvenlik araştırmalarını ve gelecekteki temel model geliştirmelerini desteklemek için kullanılacak.

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Anthropic, AWS’nin Trainium ve Inferentia çiplerini kullanarak gelecek modellerini inşa etmek, eğitmek ve dağıtmak için bir taahhütte bulundu. Ayrıca, AWS müşterilerine dünya çapında Amazon Bedrock üzerinden gelecek nesil temel modellere erişim sağlama konusunda uzun vadeli bir taahhütte bulunmuş durumda. Amazon Bedrock, müşterilere endüstrinin en geniş yelpazede yönetilen temel modellere kolay ve güvenli erişim sağlayan tamamen yönetilen bir hizmettir.

Anthropic’in en son AI modeli olan Claude 3’ün tanıtımı, bu yatırımın bir parçası olarak gerçekleşti. Claude 3 ailesi modelleri, gelişmiş zeka, neredeyse insan seviyesinde yanıt verme yeteneği, geliştirilmiş yönlendirilebilirlik ve doğruluk, ve yeni görme yetenekleri sergiliyor. Endüstri benchmarklarına göre, model ailesinin en zeki üyesi olan Claude 3 Opus, mantık, matematik ve kodlama alanlarında dahil olmak üzere diğer modelleri geride bırakıyor (OpenAI’nin GPT-4’ünü bile).

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu