Çalışırken yeni bir iş aramak için 8 ipucu

Bir iş aramak sizin tarafınızda bolca zaman ile çaba gerektiriyor ve bu hafife alabileceğiniz bir konu değil. Halihazırda çalışıyorken bir iş aramak, birçok uzmana göre en iyi yaklaşım, çünkü mevcut bir işi olan adaylar işe alım uzmanları için daha çekici olma eğiliminde. Diğer taraftan mevcut işinizi, ailenizi ve iş arayışınızı dengelemek yorucu olabilir ve dikkatli olmadığınız takdirde bu arayış felaketle sonuçlanabilir.

Yeni bir iş aramak için sayısız neden var. Belki mevcut rolünüzde daha ileri gidemeyeceğinizi hissediyorsunuz veya her gün yakından çalıştığınız bir kişiye dayanamıyorsunuz. Özgeçmişinizi göndermeye başlamadan evvel tüm bunları kapsamlıca düşündüğünüzden emin olun.

“İş yerinde canınızı neyin sıktığı hakkında konuşun ve meseleleri daha iyi bir hale getirmek için değiştirilebilecek şeyler olup olmadığını belirleyin.

Eğer konum değiştirmek istiyorsanız, bunun hakkında patronunuzla konuşmanız daha iyi olabilir, çünkü işletme uzaktan çalışma seçeneklerini gündeme getirmek isteyebilir” şeklinde konuşuyor özel mobil uygulamalar firması Lextech’in personel direktörü Chad Lily. Sonuç itibariyle mevcut rolünüzün kurtarılamaz olduğundan emin olun. Transfer olma, departman değiştirme veya uzaktan çalışma imkanınız olabilir mi? İşinizi daha eğlenceli ve ödüllendirici hale getirmek üzere yapabileceğiniz bir şeyler var mı?

Eğer yanıtınız hayır ise o zaman gidin, diye konuşuyor Roy West Companies CEO’su ve Gallup Organization bilim adamlarından Roy West. “Sessiz, saygın, hızlı bir biçimde ayrılmalı ve hiçbir zaman geriye bakmamalısınız. Eğer sizin ve onların (Patron/ Organizasyon) gelişmesini açıkça anlayan birisinin altında çalışmıyorsanız, ki bu ortak bir amaçtır, o zaman bunu yapan ve yapacak olan birisini bulmak mecburiyetindesiniz,” diyor West.

Peki gitme zamanı olduğuna karar verdiğinizde ne yaparsınız?

Çoğumuz kariyerlerimizin bir noktasında bunu yaşadık. Patronunuza söyler misiniz, söylemez misiniz? Görüşmeleri ve referansları nasıl ele alırsınız? İş arayışınıza netlik kazandırmanıza yardımcı olmak için CIO, eski işinizi kaybetmeden yeni bir işi aramanın en iyi yollarını ortaya çıkartmak için endüstri uzmanlarıyla görüştü.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu