Veri bilimcileri bir adım öne çıkaracak en iyi 9 veri bilimi sertifikası

Kitlesel online açık derslerin artan popülaritesi yadsınamaz bir gerçeklik olmakla beraber, giderek daha çok sayıdaki şirket, iş gücü eğitimini geliştirmek için online dersleri tercih ediyor.

İşe alım uzmanları için online sertifikalar, standartlaşmış ders kitabında bulunan bilgilerinin de ötesinde, bir yetenek statüsü olarak görülüyor. Kendini geliştirmek isteyen insanlar, online açık dersler aracılığıyla kişisel gelişimlerine katkıda bulunurken diğer taraftan da profesyonel hayatlarına hazırlanıyor ve iş becerilerini geliştiriyor.

Neden çevrimiçi sertifika almalısınız?

Performans ve becerilerin ortak bir paydada toplanması konusunda görüş birliğinde olan işverenler için sertifikalar, kişilerin becerilerini geliştirmek adına harcadığı ekstra çabayı temsil ediyor. Özgeçmişteki ya da portföydeki yetenekleri ve becerileri artırmaya yardımcı olan sertifikalar, iş olasılıklarını daha iyi yakalamaya, kariyer hizmeti ve işe alım süreçleri gibi ek hizmetlerden yararlanmaya ve kariyer yolları arasında geçiş sağlamaya olanak tanıyor.

Kariyer yolculuğunda veri bilimcilere yardımcı olacak en iyi online sertifikaları derledik:

  1. IBM Data Science Professional Sertifikası

IBM tarafından Coursera’da sunulan bu sertifika, profesyonel veri bilimi kariyerine başlamak isteyenler için en iyi başlangıç seviyesi veri bilimi programıdır. Katılımcılar 9 ders boyunca veri biliminin ne olduğunu ve neden bu kadar popüler olduğundan başlayarak, API entegrasyonuyla veri biliminde zirve noktasına ulaşıyor. Herhangi bir ön koşul gerektirmeyen bu programa başlamadan önce dersleri daha iyi kavramak için Python üzerine hızlandırılmış bir kursu tamamlamanızı öneriyoruz. Altıncı derse kadar projeleri sıfırdan oluşturmaya başlayacağınız bu sertifikasyon programı ile özgeçmişinizde sunabileceğiniz ilgi çekici projeler geliştirebilirsiniz.

  1. Tableau Data Scientist | Desktop Specialist

Tableau e-learning platformundan erişilebilen Tableau sertifikalarının çoğunda indirimler bulunsa da Tableau Data Analyst ile kardeş sertifika olan Data Scientist Learning Path programı tamamen ücretsiz! Ancak daha üst seviye olan Tableau Desktop Specialist sertifikası için Tableau Desktop hakkında başlangıç ve temel becerilere sahip olan katılımcıların öncelikle bir sınava girmesi gerekiyor. 30 soruluk sınavdan %70 oranında başarı sağlayanlar, program boyunca verileri keşfetmek ve analiz etmekten Tableau kavramlarına kadar kapsamlı bir eğitim alacak.

  1. HarvardX’s Data Science Professional Sertifikası

Harvard ve MIT’nin ortak girişimleriyle kurulan edX platformu, temel R programlama becerilerini, olasılık, çıkarım ve modelleme gibi istatistiksel kavramları, tidyverse, ggplot2 ve dplyr gibi paketlerle ilgili deneyimleri kapsayan bir veri bilimi sertifikasına sahiptir. Bu giriş seviyesi eğitim programının en iyi yönü; Unix/Linux, Git ve GitHub ile RStudio gibi veri bilimcilerin uygulaması için temel araçları ele alan bir içerikte olmasıdır. Bu sertifikasyon için bir diğer önemli nokta da, gerçek vakalar ile öğrencilerin somut çalışmalar yapmasıdır.

  1. Business Analytics Specialization

Business Analytics Specialization programı, Pennsylvania Üniversitesi ile geliştirilen Coursera platformunda sunuluyor. Kurs pazarlama, insan kaynakları, operasyon ve finans gibi mesleklerde büyük veri analitiğine dair iyi bir temel giriş sağlıyor. Platformun web sitesindeki bir istatistiğe göre, katılımcıların yüzde 46’sı bu uzmanlığı tamamladıktan sonra yeni bir kariyer yolculuğuna başlıyor ve kısa sürede terfi alıyor. Veri analistleri kursu tamamladıktan sonra iş kararlarını tanımlama, tahmin etme ve bilgilendirme yeteneklerini geliştirerek daha iyi stratejik kararlar almaya başlıyor.

  1. Advanced Business Analytics Specialization

Orta seviye veri bilimcilere hitap eden Advanced Business Analytics Specialization programı, Colorado Üniversitesi ile geliştirilen Coursera’da yer alıyor. Bu uzmanlık programı, gerçek dünya veri analitiği becerilerini katılımcılarla paylaşmak için akademi ile iş dünyası arasındaki ince çizgiyi birleştiriyor ve her iki alandaki profesyonellerin deneyimleriyle bir ayrıcalık sağlıyor.

Kurs, SQL kullanarak veri çıkarma ve işleme konusunda kapsamlı bir deneyim ve farklı iş alanları için tanımlayıcı, tahmine dayalı ve kuralcı analitik için istatistiksel tekniklerden yararlanma konusunda yol gösteriyor. Daha da önemlisi, verimli bir karar verme için analitik sonuçların nasıl yorumlanacağını ve sunulacağını etkili bir şekilde öğretiyor.

  1. Amazon AWS Big Data Sertifikası

Amazon AWS Big Data sertifikasını almak için öncelikle AWS platformu üzerinden 170 dakikalık bir sınava girilmesi gerekiyor. Zorlu sertifikalardan biri olan AWS Big Data Certification sınavına girebilmek için katılımcıların AWS Certified Cloud Practitioner, AWS Certified Solutions Architect, AWS Certified Developer ya da AWS Certified SysOps Administrator sertifikalarından birine sahip olması gerekiyor. Bu zorlu sınavda ise temel AWS büyük veri hizmetleri, AWS ile büyük verileri tasarlama ve koruma ile AWS’de veri analizini otomatikleştirmek araçlarını kullanma gibi beceriler ölçülüyor.

  1. SAS Academy for Data Science

SAS Academy for Data Science, veri bilimi için SAS öğrenmeye yönelik prestijli platformlardan birisidir. Veri alanında kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız veri iyileştirme, gelişmiş analitik, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi kurslar sunan bu platformu mutlaka incelemelisiniz.

SAS kurslarının yeni başlayanlar için oldukça zor olduğunu hatırlatmakta fayda olacaktır. Eğer SAS’ın sunduğu üst seviye sertifika programlarına dahil olmak istiyorsanız istenilen ön koşullara hakim olduğunuzdan da emin olmanızı öneririz.

  1. MCSE: Data Management and Analytics

Microsoft platformunda sunulan üst seviye sertifika programı MCSE ile veritabanı yönetimi, SQL, kurumsal ölçekte veri çözümleri oluşturma ve iş zekası verilerinden yararlanma konularında geniş beceri setlerine sahip olabilirsiniz. Bu sertifika programına başlamanız için öncelikle 180 dakika süren bir sınavı başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Programa katılmaya hak kazandığınızda da BI raporlama, makine öğrenme, SQL 2016 veritabanı yönetimi ve geliştirme gibi konularda uzmanlaşabilirsiniz.

  1.  Microsoft Certified Azure Data Scientist Associate

Microsoft Certified Azure Data Scientist Associate,  Azure platformunda yer alan bir diğer üst düzey sertifika programıdır. Sertifika programına dahil olmak için 180 dakikalık sınavdan geçer not almanız gerekiyor. Veri bilimi ve makine öğrenimi bilgilerini uygulamak isteyenlere yönelik tasarlanan bu program, katılımcılara makine öğrenimi modellerini uygulama ve çalıştırma becerileri kazandırıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu