Apple’dan sağlık için özel uygulama: ResearchKit

Apple, tıp araştırmacılarına sağlık verilerinin toplanmasında destek verecek ResearchKit uygulamasını duyurdu.
Uygulama, iPhone uygulamaları kullanan katılımcılardan daha sık ve daha kesin veri toplamalarına yardımcı olacak açık kaynaklı bir yazılım. Dünya standartlarında araştırma enstitüleri ResearchKit uygulamasını kullanarak astım, meme kanseri, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve Parkinson üzerine uygulamalar geliştirebilecekler. Apple, gönderdiği bültende bu alanda uygulamaların geliştirilmesine şimdiden başlandığını yazdı. Kullanıcılar çalışmalarda yer almak isteyip istemediklerine ve verilerinin nasıl paylaşılacağına kendileri karar verecek. Apple, “ResearchKit, iPhone’u tıbbi araştırmalar için güçlü bir araca dönüştürüyor” diyor.
“iOS uygulamaları, şimdiden milyonlarca müşterinin sağlık durumlarını takip etmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor. Dünyanın her yerinde yüz milyonlarca iPhone kullanılıyorken, Apple’ın insanları tıbbi araştırmalarda yer almaları ve katkıda bulunmaları konusunda güçlendirerek daha da büyük bir etki yaratma olanağı olduğunu gördük,” diyen Apple’ın Kıdemli Operasyonlar Başkan Yardımcısı Jeff Williams sözlerine şöyle devam etti: “ResearchKit, bilim camiasına küresel nüfusla iletişim, çeşitli, ve hiçbir zaman olmadığı kadar çok veri toplama olanağı sağlıyor.’’
Kullanıcıdan izin alındığı takdirde ResearchKit uygulamalarında sağlık uygulamasından kilo, tansiyon, glikoz seviyeleri ve astım solunum cihazı kullanımı gibi üçüncü taraf aygıtlar ve uygulamalar tarafından ölçülen verilere ulaşabiliyor.
Apple, “HealthKit, Apple’ın geliştiricilere sağlık ve Fitness uygulamalarının birbiriyle iletişim kurabilme fırsatını vermek için iOS 8 ile birlikte sunduğu bir yazılım çerçevesidir. ResearchKit, hastanın yürüyüş şekli, motor zayıflığı, fitness, konuşma ve hafıza konusunda bilgi almak için kullanıcıdan iPhone’daki ivmeölçer, mikrofon, jiroskop ve GPS sensörlerine erişim izni isteyebilir” diyor. Apple açıklamasını şöyle sürdürüyor: “ResearchKit, yalnızca kuruma bir araç mesafesindeki insanlara değil, toplumun geniş bir kesitine ulaşan büyük ölçekli araştırmalar için katılımcı sağlamayı da kolaylaştırır. Çalışma katılımcıları uygulamadan görevleri kolayca tamamlayabilir veya anketleri gönderebilirler. Böylece araştırmacılar evrak işlerine daha az, verilerin analizine daha çok zaman ayırabilir. Ayrıca ResearchKit araştırmacıların etkileşimli bir bilgilendirilmiş onay süreci sunmalarını sağlar. Kullanıcılar, hangi araştırmaya katılacaklarını ve hangi araştırmada hangi verileri paylaşmak istediklerini seçer.”
“Katılımcı sağlamayı genişletecek ve iPhone’un kolay kullanımı sayesinde daha kısa zamanda daha çok veri toplamamızı sağlayacak Apple’ın bu yeni ResearchKit araçlarını kullanmak bizi çok heyecanlandırıyor. Sağlayacağı veriler bizi daha kişiselleşmiş tedavi geliştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor,” diyen UCLA Jonsson Karşılaştırmalı Kanser Merkezi Toplum Sağlığı ve Kanser Önleme ve Kontrol Araştırmaları Fielding Okulu’ndan Prof. Dr. Patricia Ganz sözlerini şöyle sürdürüyor: “Daha yüksek sayıda hastanın sağladığı sağlık verileri, kanser tedavilerinin uzun vadeli geç etkileri konusunda yeni bilgiler almamıza yardımcı olacak ve meme kanserli hasta deneyimini daha iyi anlamamızı sağlayacak.”
“Hastalıkları nasıl daha iyi teşhis edebileceğimizden ve engelleyebileceğimizi araştırmaktan bahsediyorsak, istatistikten daha önemlisi yoktur. Apple’ın yeni ResearchKit çerçevesini kullanarak, katılımı toplumun yerel kesiminin ötesine taşımamız ve astımın nasıl geliştiğini anlamamıza yardımcı olacak çok daha fazla veri toplayabilmemiz mümkün oluyor,” diyen Mount Sinai’de Icahn Tıp Fakültesi’nde Jean C. ve James W. Crystal Genom Bilim ve Çok Ölçekli Biyoloji Profesörü Dr. Eric Schadt sözlerini şöyle sürdürüyor: “iPhone’un gelişmiş sensörlerini kullanarak bir astım hastasının durumunu daha iyi modelleyebiliyor ve böylece daha kişiselleşmiş, daha kesin tedavi sunabiliyoruz.”

ResearchKit kullanılarak geliştirilen uygulamalar

Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi ve LifeMap Çözümleri tarafından geliştirilen Astım Sağlık uygulaması, astım hastalarının eğitimi ve kişisel gözlemlemesini kolaylaştırmak, olumlu davranış değişikliklerini teşvik etmek ve mevcut astım rehberlerine uygun tedavi planlarını desteklemek için tasarlandı. Bu çalışma, araştırmacıların astım tedavisini kişiselleştirmede yeni yollar geliştirmesini sağlamak amacıyla kişideki semptom modellerini ve kötüye gitme durumlarındaki olası tetikleyicileri takip ediyor.
Dana-Farber Kanser Enstitüsü, Penn Tıp, Sage Bionerworks ve UCLA Jonsson Karşılaştırmalı Kanser Merkezi’nin geliştirdiği Share the Journey uygulaması, meme kanserini atlatan bazı hastaların neden diğerlerinden daha hızlı iyileştiğini, neden semptomlarının zaman içinde değiştiğini ve semptomları iyileştirmek için ne yapılabileceğini anlamayı amaçlayan bir araştırma projesi. Bu uygulama, yorgunluk, ruh hali ve bilişsel değişiklikleri, uyku bozukluklarını ve egzersiz azalması verilerini takip etmek ve toplamak için iPhone üzerinde anketleri ve sensor verilerini kullanacak.
Stanford Tıp tarafından geliştirilen MyHealth Counts uygulaması, araştırmacıların katılımcının etkinliklerinin ve yaşam tarzının kalp ve damar hastalıklarıyla ne şekilde ilişkili olduğunu daha doğru değerlendirmesine yardımcı olmak için etkinlikleri ölçer ve risk faktörü ve anket bilgilerini kullanır. Bu ilişkileri daha geniş bir skalada inceleyerek, araştırmacılar kalbi nasıl daha sağlıklı tutabileceğimizi daha iyi anlayabilecekler.
Massachussets General Hastanesi, kişinin beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve ilaç kullanımı gibi hayatının farklı alanlarının kan şekeri seviyesini nasıl etkilediğini anlamak için GlucoSuccess uygulamasını geliştirdi. Bu uygulama katılımcıların besin seçimlerinin ve fiziksel aktivitelerinin en iyi glikoz seviyesiyle ne şekilde ilişkili olduğunu anlamasına yardımcı olurken aralarındaki ilişkileri net bir şekilde görerek sağlık durumlarında daha aktif rol almalarını sağlıyor. 

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu