SAP, 2014 finansal sonuçlarını açıkladı

Kurumsal uygulamalar alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi olan SAP, 2014 mali yılının dördüncü çeyrek ve 31 Aralık’ta sona eren 12 aylık yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı.
 
 
Açıklanan rakamlara göre şirketin bulut alanında gösterdiği büyüme dikkat çekiyor. SAP’nin 2014’te bulut abonelikleri ve destek gelirleri yüzde 45’lik büyüme ile efektif ve sabit kurlarda 1,1 milyar Euro’ya ulaştı.
SAP,  2020 yılı itibarıyla bulutta 7 kat büyüyerek  28 milyar Euro gelire ulaşmayı hedefliyor. SAP 2014’te açıkladığı ‘Run Simple’ ‘Sadeleştir’ stratejisi ile büyümesini ve bulut gelirlerinde yakaladığı ivmeyi koruyor:
 

  • Bulutta büyüme: Bulut abonelikleri ve destek gelirleri 2014 dördüncü çeyrekte %72 artış gösterdi ve 2014 yılsonu itibarıyla beklentileri karşılayarak bulut gelirlerinde %45’lik büyüme sağlandı.
  • Yılsonunda 2,3 milyar Euro’yu aşarak, bulut abonelikleri ve destek faturalamada %94 büyüme.
  • Gerçek zamanlı iş platformu SAP HANA’da güçlü büyüme: HANA müşterileri 5800’e, Business Suite on HANA müşterileri 1850’ye ulaştı.
  • Peşin yazılan gelir ağırlıklı yapısından, döneme eşit dağılan gelir yapısına hızlı geçişe rağmen yazılım ve yazılımla ilgili servis geliri hedefleri yakalandı.
  • Faaliyet kârı beklentisi yakalandı ve şirketin buluttan sunulan hizmetkapasitesi yükseldi.
  • 2020 yılı itibarıyla bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde 7,5-8 milyar Euro ve toplam gelirlerde 26-28 milyar Euro hedef belirlendi.

 
Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, 2014’ün dördüncü çeyreğinde bulutta güçlü bir büyüme kaydetti.  Sektör çapında bulut dönüşümüne öncülük eden SAP, bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde efektif ve sabit kurlarda %45 büyüme sağladı ve gelirini 1,1 milyar Euro’ya yükseltti.
 
Şirket ayrıca; peşin yazılan lisans ağırlıklı gelir yapısından, döneme eşit dağılan bulut bazlı gelir yapısına hızlı geçişe rağmen yazılım, yüksek bir yazılım ve yazılımla ilgili servis geliri elde etti. IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili servis gelirleri sabit kurlarda %7 büyüme gösterirken (efektif kurlarda %6 ile 14,87 milyar Euro), sabit kurlarda tüm yıla ilişkin %6-8’lik büyüme hedefi tutturuldu. IFRS olmayan faaliyet kârı, sabit kurlarda %3 büyüme göstererek 5,63 milyar Euro’ya (efektif kurlarda %3 artışla 5,64 milyar Euro’ya) yükseldi. Sabit kurlarda tüm yıla ilişkin 5,6-5,8 milyar Euro’luk gelir hedefi yakalandı.
 
 

 McDermott: “2014-2020 arasında 7 kat büyüyeceğiz”

 
SAP CEO’su Bill McDermott, 2014 sonuçları hakkında şu değerlendirmede bulundu: “2014’te müşterilerimizin işlerini dönüştürmelerine yardım etmek hedefiyle yola çıktığımız Run Simple (Sadeleştir) stratejimiz amacına ulaştı.    SAP,HANA platformu, dünyadaki en geniş bulut portföyü,  ve en büyük iş ağı  ile güçlü bir büyüme sağladı. SAP, 21’inci yüzyılda şirketler için büyüme formülüne  hayat veriyor: İş ağları üzerinden, gerçek zamanlı platformlarda  basitleşen  süreçleri ile   çalışma. Öngörülebilir iş modelleri yaratmak üzerine faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bulut hedeflerimizi bir kez daha yükseltiyoruz. 2014 ile 2020 yılları arasında bulutta 7 kat büyümeyi hedefliyoruz.”
 
SAP CFO’su Luka Mucic, şunları söyledi: “Bulutta olağanüstü bir büyüme yakaladık. IFRS olmayan toplam bulut faturalamada ve IFRS olmayan bulut gelirlerinde 3 milyar Euro’nun üzerine çıktık. Gelecekte buluttaki       ivmenin artacağına inanıyoruz.’’
‘Bulut aboneliklerinin 2018 yılında yazılım lisansı gelirlerini geçmesini bekliyoruz. Şu an itibariyle SAP olarak hedefimiz, bulutta artan faaliyet kârı için bariyerleri kaldıracak  ölçeğe ulaşmak.”
 

Zeynep Keskin: “SAP, Türkiye’de büyümesini sürdürüyor”

 
SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, yılsonuna dair şirketin Türkiye performansını şöyle değerlendirdi: “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de büyümemizi sürdürdük ve 2014’te çift haneli büyüme elde ettik. Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya ve onların iş süreçlerini sadeleştirmeye devam ediyoruz.”
 
SAP, 2014 yılı dördüncü çeyrek sonuçları ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde kaydettiği %72’lik (sabit kurda %59) , artış ile en hızlı büyüyen kurumsal bulut şirketidir. SAP’nin yıllık toplam bulut gelirleri 1,7 milyar Euro’yu (2 milyar ABD doları) aştı. IFRS olmayan bulut faturalama gelirleri 2014 yılı dördüncü çeyreğinde %104 (sabit kurda %78) artış gösterdi. Şirketin 31 Aralık 2014 itibarıyla bulut abonelikleri ve destek gelirleri yıllık %94 artış göstererek 2,3 milyar Euro’ya erişti.
 
SAP’nin Aralık 2014’te Concur’u satın alması, dünyanın en büyük iş ağını 1,2 trilyon ABD doları hacminde kurumsal seyahat ve harcama pazarına soktu. Bağlantılı çalışan 1,7 milyondan fazla şirket, Amazon, eBay ve Alibaba’nın tamamının toplamından daha büyük bir ekonomiyi hayata geçirerek, bu ağ üzerinde 700 milyar ABD dolarının üzerinde ticaret hacmi gerçekleştiriyor.
 
SAP’nin müşteriyi odağına aldığı yeni nesil işbirliği yaklaşımı da     olarak oda de büyümeyi destekliyor. SAP Cloud for Sales ürünü ve her kanaldan hizmet gerçekleştiren e-ticaret platformu Hybris, 2014 yılında yazılım gelirleri, bulut abonelikleri ve destek gelirinin toplamı açısından üç haneli bir büyüme ile toplam gelire güçlü bir katkı sağladı.
 
Gerçek zamanlı iş uygulamaları platformu SAP HANA parlak bir yıl geçirdi ve SAP’nin büyümesinin lokomotiflerinden oldu. Tüm sektörlerde şirketlerin SAP HANA’nın yarattığı faydaların farkına varması ile birlikte   tüm pazarlarda SAP HANA’nın yaygın benimsenme trendi devam etti. SAP’nin şu anda 5800’den fazla HANA müşterisi ve 1850’den fazla SAP Business Suite on HANA müşterisi bulunuyor. SAP HANA ayrıca önde gelen geliştirmei platformu olarak  sürdürüyor.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu