Apple katlanabilir cihaz pazarına giriyor: İlk hedef iPad Mini!

Apple, katlanabilir iPad’i çıkarmadan önce, ekran kıvrımını fark edilmeyecek hale getirmek için çalışıyor.

Apple, ilk katlanabilir iPad’ini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu iPad, bugün satın alabileceğiniz 8.3 ila 12.9 inç arasındaki tabletlerden çok farklı olacak. Bu yenilikçi cihazın ekran boyutu henüz belli değil, ancak Apple’ın amacı, Galaxy Z Fold’un en büyük rakibi olacak bir katlanabilir iPhone için sektörü hazırlamak.

İlk katlanabilir iPad’in “yoğun bir şekilde geliştirildiği” söyleniyor. Ming-Chi Kuo’nun geçen yıl tahmin ettiğinin aksine, bu iPad’in üretimine “2024 yılının sonunda” başlanabileceği iddia ediliyor. Ancak bu çok da heyecanlanmamız gerektiği anlamına gelmiyor, çünkü “tedarik zinciri kaynaklarına” dayanan bu yeni rapor, bu cihazın resmi olarak duyurulmasının “2025 yılının başında” gerçekleşebileceğini de belirtiyor. Eğer bu doğruysa, katlanabilir iPad’in piyasaya çıkışı 2025 yılına sarkacak ve böylece Kuo’nun kehaneti gerçekleşmiş olacak.

Apple'ın ilk katlanabilir cihazı Galaxy Z Fold 5'ten biraz daha büyük olabilir
Apple’ın ilk katlanabilir cihazı Galaxy Z Fold 5’ten biraz daha büyük olabilir

Apple’ın ilk katlanabilir projesi için Samsung yerine LG ile iş birliği yapacağı da söyleniyor. Bu iş birliği, daha önce de birkaç kez dedikodu olarak ortaya çıkmıştı, ancak bugün Koreli yayın TheElec, bu spekülasyonu daha da güçlendirdi. Ancak detaylar hala çok belirsiz, çünkü bu cihazın ne zaman piyasaya çıkacağı belli değil. Apple, LG ile birlikte, “tabletler ve dizüstü bilgisayarlar için ultra ince cam kaplı katlanabilir OLED panel” geliştiriyor. Bu tanıma göre, Apple’ın bu paneli önce bir katlanabilir iPad mi yoksa bir katlanabilir MacBook mu için kullanacağını söylemek mümkün değil.

Apple, katlanabilir iPad’i çıkarmadan önce, ekran kıvrımını fark edilmeyecek hale getirmek için çalışıyor. Bu, Galaxy Z Fold 5’in tasarımını utandıracak bir özellik olabilir. Ancak, katlanabilir iPad’in 2024’ün sonunda duyurulup 2025’in başında piyasaya çıkması durumunda bile, ekran kıvrımının tamamen yok olacağını düşünmek pek gerçekçi değil. Çünkü panel üreticileri henüz bu soruna tam bir çözüm bulamadılar ve bunun önümüzdeki bir yıl içinde değişmesi pek olası görünmüyor.

Peki ya bir iPhone Fold? Bu soruyu yanıtlamadan önce, iPad Fold adının tamamen uydurma olduğunu ve bu yüzden çok ciddiye alınmaması gerektiğini belirtmeliyiz. Aynı şekilde, iPhone Fold adını da basitlik için kullanmaya devam edeceğiz. Ancak iPhone Fold, tasarımı, özellikleri ve piyasaya çıkış zamanlaması açısından iPad Fold’dan daha gizemli ve daha belirsiz. Eğer iPad Fold 2025’ten önce çıkarsa ve başarılı olursa, Apple’ın katlanabilir telefon pazarına 2026 yılında girmesi mümkün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu