Online yedeklemeler için alternatifler

Bulut’tan başka yedekleme yapabilmek için alternatifler var mı ? Evet verilerinizi; sabit diskler, diğer hizmetler ve uygulamalar ile kontrol altında tutabilirsiniz.

Verilerinizi yedeklemeye ihtiyaç duymak tartışılmaz bir gerçek ancak bu daha çok bir tercih meselesidir. Bulut yedekleme hizmetleri en sorunsuz bir seçenek ancak bu size pahalıya mal olduğu gibi, herkes için uygun olmamasının yanında yüksek hızlı bir bant bağlantısına gerek duyabilirsiniz. Ve NSA gözetlemesi üçüncü taraf sağlayıcısına olan güveni daha da zor bir hale getirdi. Ancak alternatifler var. Donanım, uygulamalar ve hizmetleri bir araya getirerek, buluta bel bağlamadan güvenli, kolayca erişilebilen veri yedeklemeler oluşturabilirsiniz.

Harici Sürücüler  

İlgili Makaleler

Bulut yedekleme hizmetleri birdenbire oluştu. İşletmeler ve kullanıcılar bunu harici USB disk sürücüleri kullanarak yaptı. Harici bir USB sabit diske yerel olarak veri yedeklemek, buluta yükleme yapmaktan, özellikle USB 3.0 bağlantısı üzerinden daha hızlı olur. Harici sürücüler oldukça ucuz ve devam bir abonelik yerine bir defalık yapılan bir yatırım. Tüm bunlara rağmen harici diske yedekleme yapmanın kullanıcıları endişelendiren iki durum var.

ioSafe Solo, yedeklediğiniz verileri olası yangın ve sel kazalarından korur.

 

İlk olarak, harici sürücünüz arızalanır ya da çökerse ne yapacaksınız ? Tüketici dereceli sürücüler oldukça güvenilir fakat yine de başarısız olması muhtemel. İkincisi , evinizde ya da ofisinizde olası bir yangın ya da su baskını olduğunda, hard disk sürücünüz PC’ni izle birlikte çökecektir. Ancak basit birkaç adım ile bu sorunların her ikisini de çözebilirsiniz. İlk olarak yedeklemelerinizi harici disklerde gerçekleştirmek. Sonrasında yanmaz kasa (tercihen olası bir sel kazasında zarar görmemesi için bir rafa koyarak) ya da bir kiralık kasa içerisinde saklayabilirsiniz.

Daha fazla güvenlik için yedekleme sürücülerinden biri olarak çok güvenlikli ioSafe Solo kullanabilirsiniz. Cihaz her türlü olası kazalar için tasarlanmış ve test edilmiş.

 

Eşler arası yedekleme

Bir bulut yedekleme hizmeti kullanmanın en önemli faydalarından biri, verinin güvenli şekilde dışarıda saklanıyor olmasıdır.Ateş geçirmez bir sabit diske saklamaya alternatif olarak, Crash Plan tarafından sunulan eşler arası yedekleme sistemini kullanabilirsiniz.

cloud_crashplan
CrashPlan Free, yedekleme dışı veri için eşler arası ağ oluşturur.

CrashPlan bir bulut yedekleme sağlayıcısı olmasının yanında Crash Plan aynı zamanda verilerinizi bir arkadaşınızı ya da aile üyelerinden birinin PC’sine yedekleme yapabilmenizi sağlayan ücretsiz bir hizmet sunuyor. Yedekleme güvenli olarak dışarıda ve şifreli şekilde saklanır ve sadece kişisel hesap bilgilerinizi kullanarak verilerinize erişebilirsiniz.

Ancak dikkate almanız gereken birkaç uyarı var. Yapacağınız işlemler internet üzerinden geniş bant hızına bağlı olarak gerçekleştiriliyor ve yerel bir yedeklemeden daha uzun sürebilir. Ayrıca arkadaşınızın veya aile üyenizin PC’si açık, internete sürekli bağlı ve verilerinizi yerleştirebileceğiniz kadar depolama alanı olması gerekir.

 

Özel Bulut

cloudalternatives
My Cloud her yerde yerel yedekleme erişimi sağlar.

Bulut a veri depolamanın bir diğer avantajı da bir mobil uygulaması ya da web tarayıcı üzerinden her zaman ve yerden erişilebiliyor olması. Western Digital gibi bir ağ destekli harici sürücü olan ‘My Cloud’ da aynı kolaylığı sağlıyor.

‘My Cloud’ 2 terabayt ve daha fazlasını sunuyor. WD’nin hem Andorid ve iOS’tan, nerede olursanız olun depolanan veriye erişim sağlayan uygulamaları var. Dropbox, SkyDrive ve Google Drive gibi bulut hizmetleri ile entegre edilmiş ‘My Clod’ sürücüsünden buluta ya da tam tersi olacak şekilde dosya aktarma imkanı sunuyor. WD ayrıca bir RAID dizisinin kopyalarının güvencesiyle de ek yapan ‘My Cloud EX4’ denilen dört yuvalı bir sürüme sahip.

ioSafe bir ağ sürümü sunuyor. Özel bir bulut olarak kullanmak için de, benzer senkronizasyon ve mobil uygulaması erişimi olan bir RAID yapılandırılmasında kurulmuş iki sürücüsü var. Diğer bir seçenek ise; mobil uygulamalar ve diğer PC’lerden kullanılabilir hale gelen verilerinizi indeksleyen Younity ve MiSt gibi hizmetler.

cloud_mist
MiST, PC ve mobil cihazlarla kişisel dosya paylaşım ağına bağlar.

Younity ya da MiST ile veriler özgün konumda kalıyor – mobil cihazınızda, Windows ya da Mac bilgisayarınızda. Veri kaynağı açık ve diğer platformlarda veya cihazlardan erişebilmek için internet bağlantınız olması gerekiyor. Bu hizmetleri kullanarak bazı diğer yedekleme alternatifleriyle birlikte buluttan aldığınız veriye her yerden erişim keyfi yaşatıyor.

Son söz olarak bu araçların bir karışımını kullanarak verilerinizi yedekleme, bir online hizmet kullanmak anahtar teslim kadar basit değildir. Fakat bu cihazlara sahip olabilirseniz buluta güvenle veda edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu