HaberlerRobot

Japon bankasından Çinli robot üreticisine yatırım

Japonların özellikle teknolojiye yatırımıyla bilinen önemli bankalarından SoftBank, geçtiğimiz günlerde Çin’in Youibot isimli robotik şirketine 15 milyon dolar yatırımda bulundu.

SoftBank, Çin’in Youibot adlı robotik şirketine 15 milyon dolar yatırım yaptı. Bu hamleyle dört yıl önce kurulan ve daha çok endüstriyel robot tasarımlarıyla öne çıkan girişim, şu ana kadar en büyük gelirini elde etmiş oldu. SoftBank geçtiğimiz Aralık ayında ise yine Asya pazarına açılarak bu sefer de KeenOn isimli teslimat robotu geliştiren bir şirkete yatırım yaparak dikkatleri üzerine çekmişti.

Rekabet kızışıyor

İhale usulü yatırım alan Youibot’a BlueRun Ventures ve SIG gibi şirketler de yatırım yapıyor. Yatırımcıların ortak hedefi endüstriyel anlamda otomasyonda Youibot’a güvenmeleri. Dolayısıyla Youibot’un üzerinde çalıştığı inovatif robotlarla piyasada rekabeti artırması bekleniyor. Youibot’a duyulan güvenin arkasında ise Çin’in en prestijli üniversitelerinden  Xi’an Jiaotong’ın projesi olarak doğması. Bugüne kadar çok başarılı işlere imza atan ve Ar-Ge alanında bilgi birikimi yüksek olan üniversitenin bir uzantısı olan Youibot, otomobil lastiği üreticisi Michelin’e de özel robotlar hazırlıyor. Bu robotlar otomobil bakımı ve özellikle lastik deformasyonu konusunda servislerin verimini artırıyor.

Üç kat büyüyen gelir

Robotlar dışında Youibot’un bir diğer artısı genel olarak yarı iletken pazarına dönük projeler yürütmesi. Gizlilik ilkesi nedeniyle bu isimlerin bir kısmı bilinmese de Youibot’un Çin’in dev üreticilerinden CRRC Zhuzhou , elektrik üretimin en büyük isimlerinden Huaneng Group  ve Huawei ile ortak çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Sadece 1.5 sene içerisinde gelirini üç katına çıkaran Youibot, yatırımcılarını daha çok mutlu edecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish