Vodafone yerli akıllı telefon üretecek

 Vodafone İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, 2013-2014 mali yılı yarıyıl finansal sonuçların açıkladığı toplantıda yeni yatırımlar ve yerli akıllı telefonun müjdesini verdi.

 

İlgili Makaleler

Vodafone İcra Kurulu Başkanı (CEO) Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye’nin güçlü yatırım döneminde atacağı önemli adımlardan birinin de yerli üretim akıllı cep telefonu olacağına işaret ederek, “Yerli üretim akıllı cep telefonu ‘Vodafone Blade V’yi Aralık ayında tüketicilerle buluşacak” dedi.

Dünyada mobil teknoloji yatırımlarında hızlı bir büyüme olduğunu ve gelişmekte ülkelerin bu pazardan daha fazla etkileneceğini belirten Öğüt, şunları söyledi :  ‘Dünyanın ekseni batıdan doğuya kayıyor. Dijital dönüşümün gelişmekte olan ülkelerin çok hızlı bir şekilde etkilediğini görüyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümde lider ülke olmasını istiyoruz. Biz Vodafone olarak Türkiye’nin bu liderliğine katkı sağlamak ve ülkedeki mobil teknoloji dönüşümünün lokomotifi olmak istiyoruz.

Vodafone Türkiye olarak Türkiye’nin dijitalleşmesini hızlandıracak yeni dönemin yeni lideri olmaya aday olmak istediklerini dile getiren Öğüt şöyle devam etti :  “2009 yılında lanse ettiğimiz stratejik programımızda başarılı dört yılı geride bıraktık. Stratejik dönüşümümüzle rüştümüzü ispat ettik ve dört yıl içinde pazar payımızı yüzde 18,6’dan yüzde 30,6’ya çıkardık. Emin adımlarla 30’lu rakamlarda ilerliyoruz. 2006 yılından bu yana toplam 12 milyar lira yatırım yaptık, bir o kadar da vergi hacmi yarattık. Gelirler, karlılık, pazar payı, abone sayısı ve konuşma süresi bakımından yeni rekorlarla kapattığımız Mart 2009-Eylül 2013 dönemi, başarımızın güzel bir yansıması ve bir güven markası olma amacımıza sağlam adımlarla ilerlediğimizin önemli bir göstergesi oldu. Bugün artık gündemimizde Türkiye’yi mobil iletişim ve dijitalleşmede dünya ligine çıkarmak var. 30 Mart itibariyle toplam ciro pazar payımızı yüzde 30’a çıkarmıştık.  Geçtiğimiz altı ayda en hızlı büyüyen operatör olarak yüzde 17,2’lik ciro büyümesiyle şu ana kadar elde ettiğimiz en yüksek ciroya ulaştık. Ciromuz 3 milyar 129 milyon lira olarak gerçekleşti.”gokhan-ogut-sunum-foto

Tüm zamanların en yüksek yarıyıl gelirlerine ulaştıklarının altını çizen Öğüt, mobil abone sayısını en çok artıran operatör olduklarını, veri gelirlerinin 209 milyon TL’ye ulaştıklarını söyledi. Öğüt ayrıca Vodafone’un en çok konuşturan ve en çok sms kullanılan operatör olduğunu belirtti.

Vodafone kurumların teknoloji ortağı olacak

Toplantı kapsamında Vodafone Türkiye’nin “Dijital Dönüşüm Hareketi” olarak tanımladığı yeni dönem hakkında bilgiler veren Öğüt, bu yeni dönemin yatırımlarla şekilleneceği, önümüzdeki 2 yılda yapılacak yatırımların şu ana kadar olan yıllık yatırımların çok üstünde olacağının altını çizdi.

Vodafone Türkiye’nin dünyaya örnek olan “Türk Reçetesi”nin en önemli maddesinin yatırımlarla büyümeye devam etmek olduğunun altını çizen Gökhan Öğüt şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yatırımlardan beslenen ve Vodafone Grubu içinde büyük başarı elde eden ‘Türk Reçetesi’ni uygulamaya ve geliştirmeye devam edeceğiz. Bu yeni yatırımlardan ikisini bugün sizlerle paylaşmanın mutluluğunu taşıyoruz. Bunlardan ilki Türkiye’de üretim için siparişini verdiğimiz ve tüketicilere sunmak için heyecan duyduğumuz Vodafone Blade V adlı telefonumuz. Önümüzdeki ay piyasada olacak Vodafone Blade V’yi, teknolojiyi herkes için erişilebilir kılmak vizyonumuz doğrultusunda avantajlı teklifleri ile tüketicileriyle buluşacak.

Diğer yandan Türkiye’nin kalkınması için özellikle önem verdiğimiz istihdam sağlama konusunda değerli bir adım daha atarak Şanlıurfa’da 40 milyon lira yatırım ve 350 istihdam ile yakın bir tarihte açacağımız çağrı merkezini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye için değer yaratma vizyonumuz çerçevesinde bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de yatırımlarımızı artırarak sürdürme kararlılığında olduğumuzu, faaliyetlerimize bu bilinçle her zamankinden daha güçlü ve güvenle devam ettiğimizi ifade etmek isterim.”

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye kurumsal iş biriminden sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Türkiye’de yüzün üzerinde partner ile çalıştıklarını belirterek kurumlara teknoloji çözümleri sağladıklarını belirtti. Esenyurt’ta kurdukları Türkiye’nin en büyük veri merkezi ile şirketlere kırmızı bulut servisi üzerinden hizmet sağladıklarını belirten Aksoy, şu anda e-fatura da dahil olmak üzere farklı entegratörlerle çalıştıklarını ancak ilerleyen süreçte kurumların e-dönüşümü konusunda doğrudan hizmet vereceklerini belirtti.

Yerli akıllı telefonlar geliyor

Gökhan Öğüt, Türkiye de akıllı telefon penetrasyonunun her 10 kişiden 3’ünde olduğunu belirterek bunun gelişmiş ülkelerde 10 da 5 olduğunu

VF Blade V

kaydetti.  Akıllı telefon penetrasyonunun artması için Türkiye’de de giriş seviyesi ürün fiyatlarında indirim yapılması gerektiğinin altını çizen Öğüt, önümüzdeki dönemde Vodafone markalı akıllı telefonların Türkiye’de üretileceğini ve bunun fiyatları ciddi anlamda düşüreceğini belirtti.

Toplantı sonunda Öğüt, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Süel ve Derya Hatipoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Süel, 4G sürecine yönelik gelen bir soru üzerine Vodafone Grubu’nun bugüne kadar 14 ülkede 4G’yi hayata geçirdiğini hatırlarak şunları söyledi:

“Bazı önşartlar sağlandığı takdirde 4G için hazırız. Öncelikle baz istasyonları arasında fiber transmisyon ağınının tamamlanmış olması gerekiyor. Bugün itibariyle mükerrer yatırımlar yapılmaması ve ülke kaynaklarının daha etkin kullanılması için fibere erişim şartlarının belirlenmesi için beklediğimiz regülasyon kararları var.

Bir diğer ön şart ise veri gelirlerinin artması ve akıllı telefon penetrasyonunun yükselmesi olduğunu düşünüyoruz. Bunun da en önemli göstergesi akıllı telefon penetrasyonu. Bugün sadece her 4 aboneden biri akıllı telefon sahibiyken, 4G lansmanı yapılan ülkelerde bu oran yüzde 50’den fazla. Bu seviyelere gelindiği takdirde, operatörlerin 4G yatırımlarını gerekçelendirecek kaynakları olacak. 4G’ye geçiş için bir diğer önemli konu da tüm paydaşların etkin bir biçimde diyalog kurarak süreç ile ilgili önerilerini paylaşmasıdır. Ayrıca kaynakların daha etkin kullanılması adına şebeke paylaşımının şehir içinden ziyade sadece nüfus yoğun olmayan bölgelerde, şehir dışında ve  karayollarında hayata geçmesinin gerektiğini düşünüyoruz.”

Öğüt, yerli telefonun detaylarına ilişkin bir soru üzerine, Vestel ile işbirliği içinde oldukları, üretimin Vestel tesislerinde yapılacağı bilgisini vererek detayların önümüzdeki ay içinde düzenlenecek toplantıda paylaşılacağını söyledi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu