MANŞETYeni Normal

Bazı ülkelerde artık yüz yüze eğitim olmayacak!

Okullar açılacak mı? Yüz yüze eğitim olacak mı? Yeni normal altında eğitim nasıl gerçekleşecek? Yaz tatilinin ardından bu sorularla tüm ülkeler boy ölçüşecek.

Milli Eğitim Bakanlığımız 31 Ağustos’u yeni eğitim yılının başlangıcı olarak belirledi. İngiltere’de durum henüz net değil. Filipinler ise çekimser ya da orta yol bulucu ifadeler yerine net bir şekilde okulların açılmasına hazır olmadığını dile getirdi.

Yüz yüze eğitim yok!

Filipinler Eğitim Bakanlığı yeni normal planında ağırlıklı olarak uzaktan eğitim metotlarını deneyecek. 24 Ağustos tarihinde Filipinler’de açılması beklenen okullar ani bir kararla uzaktan eğitim modeline döndü. Açıklamaya göre yüz yüze eğitime %50 hazır olduklarını belirten bakanlık sözcüleri devamlı öğrenme ilkesi doğrultusunda hareket edeceklerinin altını çizdi. Bu noktada da devreye SLM (Self-learning Modules) denilen kendi kendine öğrenme modülleri giriyor. Bu modüller sanılanın aksine dijital çözümlerden oluşmuyor. Bakanlık internet veya teknoloji altyapısından yoksun öğrenciler ve aileler için geliştirdiği SLM’yi büyük bir eğitim kutusu olarak tanımlıyor. Kutunun içinden öğrencinin kendini geliştirebileceği çeşitli materyaller bulunuyor.

Tabii ki bu çözümler ne kadar yeterli olacak, veliler bu duruma nasıl bakacak henüz bilinmiyor. Emin olunan tek konu önümüzdeki eğitim yılının birçok ülkede sancılı geçeceği. Filipinler tabir yerindeyse yenilgiyi baştan kabul etti. Bu kararın ilerisi için iyi bir hamle olup olmadığını zaman gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish