2013’ün en gözde 10 IT yeteneği

Teknoloji profesyonellerini işe almayı planlayan firmaların sayısı artmaya devam ediyor. Computerworld’ün 2013 Öngörü anketine katılan 334 IT yöneticisinin yüzde 33’ü önümüzdeki 12 ay içerisinde çalışan sayısını arttırmayı planladıklarını söylüyor.

Üçüncü yıldır aynı ankete katılanların işe alma planlarında artış görülüyor; aynı oran geçen yıl yüzde 29, 2010’da % 23 ve 2009’da % 20 olarak gerçekleşti.

“Herhangi bir araştırma veya pazar trendine baktığınızda, IT’nin her zaman iş pazarında ilk iki veya üçte anıldığını görüyorsunuz ve nedeni de oldukça basit,” diye konuşuyor işe alım firması Robert Half Technology’nin kıdemli direktörlerinden John Reed. “Teknolojiye baktığınızda, verimlilikten iletişime, hız artırmaktan daha iyi iş kararları vermeye işletmelerin yaptığı şeylerin tümünü etkiliyor. Dolayısıyla firmalar buna yatırım yapıyor ve siz bunu yaparken deneyimli insanlara sahip olmalısınız.”

Elbette IT liderleri teknoloji uzmanlarını gelişigüzel işe almıyor. Onlar günümüzde rekabet etmek için işletmelerin ihtiyaç duydukları özel yetenekleri arıyor. İşte biz de 2013 için önde gelen 10 yeteneğe bakıyoruz.

1. Programlama ve Uygulama Geliştirme

* 60 % 12 ay içinde bu yetenekleri işe almayı planlıyor.

Reed’e göre işletmeler resesyon esnasında projeleri rafa kaldırdı ama şu anda boşluğu doldurmak ve devam etmek için çalışan arayışındalar.

“Teknoloji ile yazılım firmalar için verimliliği arttırmanın, maliyetleri düşürmenin ve daha iyi bir Web varlığı oluşturmanın harika bir yolu,” şeklinde konuşuyor ve bu şeyleri yapabilmek üzere yeni ve daha iyi teknolojileri oluşturmak için firmaların çalışanlara gereksinimi olacağını da ekliyor.

San Francisco merkezli Wells Fargo’daki durum aynen bu, şeklinde konuşuyor başkan yardımcısı ve teknoloji yeteneklerini kazanma sorumlusu Jason Griffin. “Bizim en büyük ihtiyacımız programlama ve uygulama geliştirmede,” diyor Griffin. “İş gereksinimlerini karşılamak için daha fazlasına bakıyoruz. İş birimleri yeni ürünlere yatırım yapıyor, onlar müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere ürün ve servisleri sağlamanın yollarını arıyor.”

Diğerleri gibi Griffin de özellikle Java, J2EE ve .Net deneyimine sahip insanları arıyor.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu