Avon, SAP kurulumundan vazgeçti

Avon Products şirketi global SAP kurulumundan vazgeçtiğini duyurdu. Kozmetik imalatçısı yaptığı açıklamada Kanada’daki pilot programın söz konusu pazarda önemli bir iş aksaklığına neden olduğunu ve belirgin bir yatırım getirisi göstermediğini belirtti.

Avon, Amerikan Gümrük ve Ticaret komisyonuna verdiği raporda “SMT’nin(Service Model Transformation) durdurulması kararı, daha ileri seviye bir aksaklık potansiyelinin ışığı altında verildi. Firmanın şimdiki odağı işletmeye istikrar sağlama, işletmeyi büyütme, işletme yeterliliğini geliştirme üzerinde ki buna net bir yatırım getirisi sunan bir yoldan IT altyapısının güncellenmesi de dahil.” bildirildi.

SMT (Service Model Transformation), 2009 yılında Avon’un sipariş yönetim sistemlerini ve ürünlerini satan temsilcilerle olan etkileşim yollarını iyileştirme hedefiyle başlamıştı. Avon SAP sistemini Kanada’da kullanmayı sürdürmeyi planlıyor olsa da, vergi öncesi gayri nakdi 100 ila 125 milyon dolara mal olacak.  Raporda bu “sermayeleşen yazılımın 2013 dördüncü çeyrekteki vergi düşümünü yansıtıyor” diye belirtiliyor

SAP sözcüsü Andy Kendize, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Avon ve SAP ilişkisinin halen güçlü olduğunu ve sistemin uygulamadaki bazı sorunlara rağmen tasarlandığı biçimde çalıştığını” söyledi. Bu açıklama Avon’un CEO’su Sherilyn McCoy’un önceki açıklamalarıyla uyuşuyor görünüyor.

Avon’un  Ekim ayındaki gelir toplantısında Mccoy şöyle konuşmuştu : “Her ne kadar SMT pilot teknoloji platformu iyi çalışmış olsa da, temsilcilere olan günlük süreçlerdeki değişim etki derecesi kayda değerdi. Bu durum aktif temsilci hesaplarında keskin bir düşüşle sonuçlandı. Buna sisteme bazı ayarlamalar yapan ve geçişte onlara yardımcı olan mevcut temsilcilerimize ekstra destek vermek de dahil.” McCoy sözlerine şöyle devam etti : “Kanada’daki SMT deneyimimize baktığımda, iş modelimizin bu devasa teşebbüslere uyumda güçlük çektiği netleşti. 6 milyon temsilcimizin bağımsız müteşebbisler olduğu doğrudan satışın doğası kişisel ilişkilere ve bağlantılara bağlı. Değişim esnekliği, dikkatli ve stratejik bir biçimde ani değişikliklere zorlamamayı gerektiriyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu